Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uważaj przy sprzedaży telefonu

Uważaj przy sprzedaży telefonu

WitekT 5 Września 2006 14:53

0 0

Nie wystarczy proste kasowanie danych w starym telefonie komórkowym przeznaczonym na sprzedaż. Niemal wszystkie informacje można bowiem odczytać.

Służbowa poczta elektroniczna i prywatne SMS-y, adresy współpracowników, numery kont bankowych, a nawet zdjęcia z wakacji – to zawartość pamięci nowoczesnego telefonu komórkowego.

Sprzedanie używanej komórki to jak oddanie swojego pamiętnika - twierdzą eksperci z amerykańskiej firmy Trust Digital. W prostym teście, który został przeprowadzony na kilkunastu używanych telefonach kupionych na aukcji internetowej, udało im się odzyskać 27 tys. stron prywatnych i służbowych informacji m.in. o finansach firm, operacjach bankowych użytkowników telefonów, a nawet dowód zdrady małżeńskiej.




Problem z nowoczesnymi komórkami polega na tym, że funkcji czyszczenia pamięci albo nie ma, albo jest ona ukryta głęboko w menu. Większość użytkowników przed sprzedażą telefonu z niej nie korzysta. Do tego część informacji – takich jak załączniki do e-maili i zdjęcia - jest zapisywana na kartach pamięci, których zawartość można łatwo odtworzyć.

Jak się bronić? Można telefonów nie sprzedawać, tylko oddać rodzinie. Jeżeli dane w komórce są szczególnie istotne (np. finansowe), można zwrócić się do wyspecjalizowanych firm kasujących pamięć w urządzeniach. W ostateczności można telefon dokładnie zniszczyć.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 0

    1.  2006-09-05 15:12:35

    NORMALKA TAK JAK KUPNO UZYWANEGO KOMPA ALBO DYSKA - CHYBA ZE DYSK SPALIMY :)) ALBO ...

  • 0

    2. ~xxx  2006-09-05 15:20:02  host: chello087206168162.chello.pl

    jak macie symbiana to wgrajcie sobie FExplorer a zobaczycie jakie rzeczy w tel mozna odkryc :) skasowane fotki pozostaja nadal w pamieci tel jednak mozna je odczytac przez managera plikow np fexplorera

  • 0

    3.  2006-09-05 15:28:03

    ok

  • 0

    4. ~hettman  2006-09-05 16:16:20  host: user-5445e066.lns4-c13.telh.dsl.pol.co.uk

    mozna tez w przypadku zdjec wykasowac swoje zdjecia a nastepnie wypelnic pamiec nowymi zdjeciami czegokolwiek(tel. dziala jak komp czyli dane skasowane usuwa dopiero wtedy kiedy nie ma miejsca na nowe dane)

  • 0

    5.  2006-09-05 16:17:22

    zgadzam sie! kupowalem dawno temu uzywanego siemensa m55. ile tam bylo smsow w roznego typu archiwach, katalogach etc. i oczywiscie nie bylo funkcji czyszczącej to wszystko naraz! az strach pomyslec co jest w obecnych telefonach ;-))

  • 0

    6.  2006-09-05 16:35:56

    "W ostateczności można telefon dokładnie zniszczyć" :D :-)

  • 0

    7.  2006-09-05 17:18:38

    a nie można poprstu "resetuj wszystko" ?

  • 0

    8. ~a  2006-09-05 19:06:34  host: btn239.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie ma sie co smiac... poczytajcie ile rzeczy odzyskali ludzie z chipa- kupili torche dysków na allegro - od prac magisterskich przez fotki ktorych raczej zadna pani by nie pokazala rodzinie...

  • 0

    9. ~noname  2006-09-05 21:06:30  host: een34.neoplus.adsl.tpnet.pl

    4. hettman: dokładnie!!! Tak właśnie robię m.in. z dyskietkami gdy nagram coś komuś i daję dyskietkę albo na dysku hdd zapisuję wartościami "ff" wolne niezapisane miejsca.

  • 0

    10. ~Natalia  2006-09-05 23:37:07  host: 82.160.20.5

    A taka funkcja 'przywróć ustawienia fabryczne' ?

  • 0

    11. ~  2006-09-06 03:23:05  host: dvy94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Ustawienia fabryczne", jak sama nazwa wskazuje, są to tylko ustawienia fabryczne telefonu a nie kasowanie danych. W dodatku nie zawsze działają, bo jak np. w Nokia 2600 usunąć utworzony przez użytkownika konwerter? Na pewno nie przez reset ustawień. Co z książką adresową zapisaną w pamięci telefonu? Nie próbowałem, ale szczerze wątpię, czy da to cokolwiek.

  • 0

    12. ~  2006-09-06 14:30:45  host: nat01.rtk.net.pl

    czyli dobrze robie, że mi tam "zwisa" jaki mam tel. kom. używam dopuki mi nie padnie i dopiero wtedy kupuje nowy.
    Jeden mam już prawie od 6 lat i nadal mi działa (był za 1zł, jedynie co - to ostatnio "zainwestowałem" w zdjęcie blokady simlocka = 15zł)
    Drugi jest na abonament już:(( - kupiony 1,5roku tamu, cena już wyższa - bo dałem za niego aż 19zł;)) - ale za to ma aparat fotograficzne i coś tam jeszcze a abonamnet miesięczny 30zł za 2000min rozmów miesięcznie jestem w stanie przełknąć.
    Innymi słowy - jak ktoś nie jest zachłanny, nie ma się co kom obawiać...(??)
    Jedynie co - to myslałem ze era na 10te urodziny da jakieś naprawdę fajne tel z abonamentem 10zł "na stałe" przez ten okres 24 miesięcy.. - ale się zawiodłem - nie ma oferty NOKAUT, więc tel. pozostanie bez zmian. No nic moze jak wytrzymał 6 latek - może i kolejne kilka latek mi wytrzyma i nie padnie:))?

  • 0

    13. ~koksik  2006-09-08 19:55:23  host: aakg155.neoplus.adsl.tpnet.pl

    siemka czy moglby mi ktos doradzic jak odzyskac fotki skasowane wczesniej na noki 6680?? probowalem fexplorerem i nic nieznalasl

Dodaj swoją opinię