Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Usługa powszechna raczej nie obejmie szerokopasmowego internetu

Usługa powszechna raczej nie obejmie szerokopasmowego internetu

sirmark 12 Stycznia 2009 23:42

0 0

Jak wynika z wypowiedzi prezes UKE Anny Streżyńskiej, urząd w najbliższym czasie raczej nie rozszerzy obowiązku świadczenia usługi powszechnej o szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Trudno w tej chwili to sobie wyobrazić do końca, ponieważ jesteśmy w tych zaleceniach bardzo uzależnieni od Komisji Europejskiej. W KE te dyskusje trwają równolegle do naszych dyskusji. Według mnie, można sobie wyobrazić obciążenie usługą powszechną w dziedzinie szerokopasmowego internetu, ale przy głębokiej zmianie formuły definicyjnej usługi powszechnej - powiedziała Streżyńska w rozmowie z telewizją TVN CNBC Biznes.

Według niej, internet szerokopasmowy powinien być dostarczany, w ramach usługi powszechnej, tylko do miejsc, w których "rynek sobie nie radzi". W zeszłym tygodniu UKE poinformował o zakończeniu konsultacji w sprawie zmiany zakresu usługi powszechnej. Telekomunikacja Polska (która jako operator dominujący jest zobowiązana do świadczenia usługi powszechnej) w swojej opinii opowiedział się przeciw rozszerzeniu jej zakresu. Spółka ocenia, że takie rozszerzenie usługi powszechnej, negatywnie wpłynie na rozwój konkurencji.




Streżyńska nie wykluczyła, że w 2010 r. UKE ponownie przeprowadzi obniżkę stawek MTR (stawki za zakańczanie połączeń). Od początku roku obowiązuje nowa stawka MTR obniżona do 21,62 groszy, w lipcu wejdzie w życie kolejna obniżka do 16,77 groszy. Według prezes UKE, wiele krajów zaplanowało na kolejne lata obniżenie stawek do poziomu 9 groszy.

UKE kontynuuje też pracy nad tzw. "kalkulatorem cenowym", który ma być dostępny na jego stronach internetowych. Ma on pomóc klientom w porównywaniu ofert różnych operatorów.

Źródło tekstu: ISB     

Dodaj do:
w sumie: 10
  • 0

    1. ~tęplariósz  2009-01-12 23:44:20  host: 80.51.91.252

    och jej!

  • 0

    2. ~nick  2009-01-13 00:00:01  host: ccc175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Streżyńska pewnie jak zwykle mówiąc o internecie szerokopasmowym ma na mysli neostradę lol. BTW jako że coraz blizej do końca mojej umowy zainteresowałem się tym za pomoca czego korzystałem z internetu przed neo czyli dialup. Jakież było moje zdziwienie gdy ceny tego megaszybkiego internetu sa nadal takie same jak w roku 2003. Tepsa nadal tkwi mentalnie w epoce głębokiego stalinizmu.

  • 0

    3. ~  2009-01-13 00:21:36  host: 94.254.137.194

    Pjontal ziomek, mi zostały 2 miesiące i mówię im nara. 90zł za 1mbit to dla mnie za dużo, za 9dych mam w multimedii 2mbit(promocja sjakaś, okablowali mi budynek niedawno i wkrótce ruszają)+ playonline extra 10gb :D

  • 0

    4. ~ukenamuniu  2009-01-13 07:56:19  host: 86-59-n1.aster.pl

    Najpierw to Pani Prezes musi rozszerzyć swoje kompetencje a potem ewentualnie dopiero "rozszerzać" usługę powszechną. Zakres usługi powszechnej jest w ustawie Pt.

  • 0

    5.  2009-01-13 08:43:53

    Dokładnie... Chociaż czasy się zmieniają i osobiście uważam, ze definicja ustawowa powinna zostać rozszerzona o szerokopasmowy dostęp do sieci. Z drugiej strony nikt nie chce budować sieci (mówię o tzw. alternatywnych uczciwych przedsiębiorcach) więc znowu Tepsa jako jedyna spełni wymagania określone w ustawie dla przedsiębiorcy wyznaczonego, jhako jedyn azłoży wniosek i jako jedyna weźmie udział w postępowaniu... I będzie kolejny temat do narzekania, bo Tepsa to samo zło jak wiadomo od lat.

  • 0

    6.  2009-01-13 08:45:23

    A że źle wpłynie na konkurencję, to oczywiste...

  • 0

    7.  2009-01-13 08:46:21

    Przynajmniej dopóki w każdym przypadku będzie tylko jednen przedsiębiorca wyznaczony - w skali kraju.

  • 0

    8. ~MI  2009-01-13 08:59:26  host: gpmtib-2638cda8.mi.gov.pl

    przepraszam, a to Urząd rozszerza bądź nie katalog usługi powszechnej? Wnoszę formalnie o poprawkę, bo jest błąd. Urząd nie ma takich kompetencji.

  • 0

    9. ~mieeetek  2009-01-13 10:15:09  host: 212.160.172.70

    Może najpierw zapłaci zaległe 200MLN za usługę powszechną, a dopiero potem sobie "wyobraża"? :-/

  • 0