Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości USA: Zakaz korzystania z GPS-u w telefonie w czasie prowadzenia auta

USA: Zakaz korzystania z GPS-u w telefonie w czasie prowadzenia auta

LuiN 9 Kwietnia 2013 15:38

1 1

Kalifornijski sąd uznał za zabronione korzystanie z aplikacji nawigacyjnych w telefonie podczas prowadzenia auta.

Precedensowy wyrok to efekt serii odwołań Stevena R. Springs, który próbował odeprzeć postawiony mu zarzut dotyczący korzystania z telefonu w czasie prowadzenia auta. Podobnych zarzutów trafia do amerykańskich sądów ponad 400 tys. rocznie, tym razem jednak pojawiły się argumenty, że nie chodziło o wysyłanie SMS-ów czy prowadzenie rozmowy, lecz o korzystanie z aplikacji do nawigacji satelitarnej.




Sędzia W. Kent Hamlin był jednak nieugięty i orzekł, że manipulowanie w telefonie w jakikolwiek sposób może rozpraszać kierowców, poza tym wymaga niepotrzebnego odrywania rąk od kierownicy.

Źródło tekstu: theregister, wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 6

    1. ~Zbyszek  2013-04-09 15:53:10  host: auto.89-22-37-213.matrix-net.pl

    United States of Absurds

  • 7

    2.  2013-04-09 15:55:19

    W kraju, w którym opatentowano prostokąt, niż mnie już nie zdziwi.

  • 4

    3. ~belor  2013-04-09 15:58:16  host: 159-205-194-53.adsl.inetia.pl

    upadek imperium zachodnioamerykańskiego, powolny, od lat i na naszych oczach, ale nieodwracalny ;)

  • -4

    5. ~  2013-04-09 16:04:11  host: apn-95-41-245-10.dynamic.gprs.plus.pl

    Ale osobną nawigację można używać tak jak do tej pory? Bo jak tak to czysty nonsens i kolejna po prostu głupia ustawa nie mająca logicznego pokrycia w rzeczywistości.

  • 3

    7. ~belor  2013-04-09 16:35:41  host: 159-205-194-53.adsl.inetia.pl

    "Kalifornijski sąd uznał za zabronione korzystanie z aplikacji nawigacyjnych w telefonie podczas prowadzenia auta." może błędnie interpretuję, ale tu nie ma nic o trzymaniu telefonu w ręce, a dalsza część informacji wyjasnia, że to korzystanie z telefonu w jakikolwiek sposób rozprasza kierowcę :)

  • 1

    8.  2013-04-09 17:05:10

    a dedykowane urządzenia do nawigacji nie prowadzą do odrywania rąk od kierownicy... wcale.

  • -1

    9. ~wiek  2013-04-09 17:06:50  host: host-89-229-158-213.plock.mm.pl

    moze zakaz trzymania kierownicy podczas prowadzenia samochodu, bez komentarza

  • -6

    10.  2013-04-09 17:30:13

    Co Wy się tak nakręcacie? Ręka w górę ilu z Was regularnie odwiedza USA?

  • 1

    11.  2013-04-09 17:39:13

    @10. Tu nie chodzi o to, kto z nas może zapłacić mandat w USA tylko o precedens, z którego mogą brać przykład nasi ustawodawcy. Zwróć tylko uwagę na nowe POLSKIE prawo telekomunikacyjne, które nakazuje na wszystkich stronach internetowych wyświetlać ostrzeżenie o cookies - było ono wzorowane na rozwiązaniu brytyjskim.

  • -1

    13. ~RN  2013-04-09 19:38:16  host: apn-77-112-145-30.dynamic.gprs.plus.pl

    tzn. tak, wyrok sądu, wydaje się być absurdem! to fakt - gdyby nie było nawigacji GPS to była by papierowa mapa drogowa w rękach kierowcy, który by z niej korzystał podczas jazdy - to drugie rozwiązanie wydaje się być bardziej niebezpieczne od tego pierwszego. Pytanie jest takie: Czy w USA był wydany kiedykolwiek wyrok zakazujący korzystania z papierowych map podczas jazdy? lub np. Spożywania posiłków podczas jazdy? - temat dla amerykanistów. a wracając do GPS - wyrok nie jest pozbawiony sensu! pod warunkiem, że postęp technologiczny wymusi korzystanie z czegoś co jest jeszcze bardziej bezpieczne. Też mi się nie wydaje by korzystanie podczas jazdy z GPS w obecnej postaci było bezpieczne! ale to temat na inną dyskusję.

  • 0

    14. ~wilk  2013-04-09 20:50:41  host: v38-06.opera-mini.net

    Amerykanom od tego jedzenia hamburgerach sie juz w glowa popieprzylo do reszty

  • 2

    15. ~  2013-04-10 00:02:39  host: 93.154.152.219

    Cóż, mógłbym znowu zżymać się na idiotyzm hamerykanów, ale przecież wiadomość przepisywał LuiN... Oczywiście pała z czytania ze zrozumieniem i pała z przekazaniem informacji innym.

  • 1

    16.  2013-04-10 08:34:09

    A to nie jest tak Szanowni Państwo, że nie wolno też "obsługiwać" nawigacji podczas jazdy. Za każdym razem jak się odpala nawigację w samochodach, które lądują na amerykańskim rynku, pojawia się informacja o tym by nie obsługiwać nawigacji podczas jazdy, a jedynie wtedy, kiedy to nie zagraża bezpieczeństwu, czyli w trakcie postoju. Nie wydaje mi się, żeby sąd orzekł, że telefon ma być wyłączony. On może być włączony, w uchwycie podpowiadać drogę, ale kierowca w czasie jazdy nie powinien tej nawigacji dotykać, bo i po co? Brakuje też pełnego orzeczenia w tej sprawie, szerszego kontekstu.

  • 0

    17. ~feru  2013-04-10 08:51:33  host: tetra-r3-130.netpower.pl

    Też mi się wydaje że chodzi o używanie telefonu w czasie jazdy a nie używanie GPS, bo każdy by musiał sprawdzać czy nie ma włączonego gps :D, coś zamieszany ten temat.

  • 0

    18. ~  2013-04-10 09:35:48  host: edl74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ameryka to debile, że też się nie wstydzą pokazywać na głos swoją próżność i głupotę. Jak ja się cieszę że nie jestem stamtąd.

  • 0

    19. ~wojtaszek  2013-04-10 09:39:14  host: 91-193-209-18.eimperium.pl

    z hameryki jeszcze nic dobrego nie przyszło

  • 0

    20. ~get  2013-04-10 10:44:10  host: v08-07.opera-mini.net

    a co na to radziecki GLONASS ? Jest już przecież komercyjna nawigacja zza Buga...

  • 0

    21. ~  2013-04-10 14:21:38  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    bez kitu ciśnienie jakby to Was dotyczyło, mówicie że może to do nas przyjść, przyszło? nie, wieć bez spiny. Chociaż rozumiem że każda szansa dyskusji jest dobra i skrupulatnie przez niektórych wykorzystywana :) pzdr

  • 0

    22.  2013-04-10 14:59:00

    @21, USA jest mistrzem w proponowaniu (a raczej narzucaniu) absurdów prawnych innym krajom. Przykładem jest chociażby Prawo Autorskie i pokrewne, jak chociażby propozycje ACTA i tym podobne.

  • 0

    23. ~tom2222  2013-04-11 02:35:57  host: 078088033084.starachowice.vectranet.pl

    całe szczęście, że nie zabraniają jeszcze jedzenia i seksu w trakcie jazdy ;) a to też rozprasza...

Dodaj swoją opinię