Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości USA: wybierają komórkę zamiast linii stacjonarnej

USA: wybierają komórkę zamiast linii stacjonarnej

Q! 8 Maja 2009 10:18

0 0

Po raz pierwszy liczba amerykańskich gospodarstw domowych posiadających wyłącznie telefon komórkowy była wyższa od tych, które posiadają jedynie linię stacjonarną.

Według przedstawionych wyników badań 20% amerykańskich rodzin posiada jedynie telefon komórkowy, podczas gdy tylko z linii stacjonarnej korzysta 17% z nich. Od momentu rozpoczęcia zbierania tego typu danych, czyli od roku 2003, jest to pierwszy przypadek, kiedy linie naziemne zostały wyparte przez telefony komórkowe. W 2003 roku odsetek ten wynosił 43% dla tradycyjnej telefonii względem 3% dla telefonii ruchomej.

Jak mówi Stephen Blumberg, autor badania, taki wynik w obecnej sytuacji ekonomicznej nie jest niczym zaskakującym. Wiele osób zostało zmuszonych do optymalizacji swoich wydatków telekomunikacyjnych, czego efektem była rezygnacja z tradycyjnej linii telefonicznej na rzecz tej mobilnej.




Kolejne 15% gospodarstw domowych posiada telefon stacjonarny, jednak nie są z niego przeprowadzane żadne rozmowy głosowe lub ich liczba jest niewielka. Przyczyną tego może być fakt, że wiele z nich jest wykorzystywanych tylko do zestawiania połączenia z Internetem. Oznacza to, że ponad jedna trzecia (35%) gospodarstw domowych jest osiągalna jedynie poprzez telefonię ruchomą.

Zarówno telefon stacjonarny, jak i komórkowy posiada 60% badanych, podczas gdy 2% z nich nie posiada żadnego z tych urządzeń telekomunikacyjnych.

Wywiad został przeprowadzony przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention) wśród 12 597 osób, podczas badania stanu zdrowia ludności, które miało miejsce pomiędzy lipcem a grudniem ubiegłego roku.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~User  2009-05-08 11:22:09  host: g3-69.md4.pl

    Ja jeszcze mam telefon stacjonarny, ale to ze względu na to, że potrzebuję do pracy faks. Gdyby nie to, to już dawno powiedziałbym papa, ponieważ już nawet nie pamiętam kiedy po raz ostatni korzystałem czy odbierałem rozmowy ze stacjonarnego.

  • 0

    6.  2009-05-08 11:28:12

    fax to taki sam archaizm jak telex kiedyś. Wcześniej czy później to zginie. Nie lepiej przeskanować i przesłać mailem - to i jakość lepsza, jest pewność, że doszło i w ogóle jest to "za darmo" w ramach opłaty za internet. Stacjonarka do firm jeszcze ma racje bytu, ale w domu to jedynie dobrowolny podatek na rzecz operatora

  • 0

    7.  2009-05-08 11:28:45

    A ja należe do tych 15%... stacjonarny mam tylko po to by mieć neta.. Netia aa tak, że najtanszy abonament kosztuje 20 zł z 60 minutami do wygadania, a samo utrzymanie łącza by mieć neta kosztuje 30zł gdy sie nie ma telefonu.. prosty wybór, prostamatematyka;]

  • 0

    8. ~:))  2009-05-08 11:35:08  host: chello084010144023.chello.pl

    gdyby w Polsce były takie zasady jak w USA, to już dawno mielibyśmy 90% TYLKO komórek -tam nie ma różnicy pomiędzy opłatą na komórkę czy na stacjonarny - ale my też idziemy w dobrym kierunku, bo przynajmniej połączenia zaczynają być tanie

  • 0

    9. ~  2009-05-08 11:38:48  host: host-86-63-143-202.nplay.net.pl

    Mam nr stacjonarny poprzez ruterek (VoIP). Utrzymanie takiego numeru nic nie kosztuje, a ceny rozmow z calym siwatem ok 8 gr/min. POLECAM.

  • 0

    10. ~ciapus  2009-05-08 12:12:47  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    zapomnieliście o jednej ważnej rzeczy... - jak wam te komórki siądą... - telefon/nadajnik itd... to zostajecie Z NICZYM!!! Najlepsi są ci co uwiązują się do jednego operatora komórkowego w firmie i maja "tel, net i całą resztę" na nim...

  • 0

    11. ~Kruk  2009-05-08 12:18:12  host: abdz69.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dla każdego coś innego: mam stacjonarkę i używam jej tylko do odbierania połączeń od rodziny z zagranicy i do zestawiania połączeń przez VoIPa. Nie wyobrażam sobie nie posiadania stacjonarki na sztywnej linii.

  • 0

    12. ~tl111  2009-05-08 12:21:55  host: 195.225.71.137

    "Telefon stacjonarny" - to dosyć spore pojęcie. Linia stacjonarna - to już bardziej szczegółowe - zazwyczaj jest synonimem tepsy, rzadziej netii, dialogu, moltimediów itp. Lepszym określeniem byłoby - "numer stacjonarny". Ciekawe ilu Polaków takowy posiada i z niego korzysta? Pod tym pojęciem są wszelkie usługi związane z numerem kierunkowym ale nie pozycją geograficzną ! Osobiście posiadam taki numer w voipie dla osób ktore chcą pogadać ze mną dłużej niż 3 minuty i tym bardziej nie są związani z moim mobilnym operatorem. Sporo ludzi pisze, że im jest niepotrzebny numer stacjonarny - zgoda ale co z tymi którzy chcą do Was zadzwonić i nie dotować mobilniaka?

  • 0

    13.  2009-05-08 12:22:55

    10: nie rozśmieszaj mnie:) Mam się bać, że siądzie mi komórka? jeszcze nigdy mi się żadna komórka nie zepsuła, poza tym co za problem z 15 sekund zmienić komórkę. Ale wiadomo, stacjonarne się nie psują w ogóle (to kosmiczna technologia jest więc się nie psują)

  • 0

    14.  2009-05-08 12:29:28

    tak samo śmieszą mnie argumenty ludzi za budkami telefonicznymi. Ich argument jest taki, że co zrobisz jak ci się rozładuje komórka i będziesz musiał nagle zadzwonić (tak jakby to budki telefoniczne na każdym rogu stały, ale to inna sprawa) A to z robię, że poproszę pierwszego napotkanego przechodnia i 9 na 10 pozwoli mi wykonać ważny telefon!. Tak samo ja za darmo i z przyjemnością użyczę komórki przechodniowi w celu wykonania ważnego telefonu, jeżeli ten grzecznie mnie poprosi

  • 0

    15. ~  2009-05-08 13:03:05  host: ip-213-17-193-98.netia.com.pl

    @4 Nie ma to jak oceniać wypowiedzi po nazwie hosta. Wiem z czego korzystam i jeśli teraz piszę z Netii to nie znaczy, że o tym necie piszę. W domu mam kablówkę.

  • 0

    16. ~medyk  2009-05-08 13:29:55  host: 91-67-247-88-dynip.superkabel.de

    takie gadanie... W Zachodniopomorskim, w mieście Stargard Szczeciński leżą sobie 2 komórki Ery na stoliku. Co kilka minut przychodzą smsy o próbie połączenia... Zasięg maksymalny. Co się dzieje? Pojemność sieci nie wyrabia. Gdyby nie stacjonarny TP.S.A poszedłbym z torbami. Telefony Ery za 2 miesiące idą w odstawkę. Co chwila pada erowy UMTS. Setki osób zgłaszających siewcześniej do salonu przełącza na 2g... i sieć leży. Teopsy nie kocham ale mam telefon od kilkunastu lat (bodajże od 92roku)- i pamiętam chyba ze dwie awarie usunięte po kilku godzinach.

  • 0

    17. ~gosc  2009-05-08 14:27:21  host: dqk185.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zupełnie normalna rzecz... ja nie mam w domu stacjonarki bo jest nieopłacalna... Mam w domu komórkę starą i wykupiony abo tylko sim i służy jako telefon domowy...

  • 0

    18. ~  2009-05-08 14:43:13  host: f96-024.opera-mini.net

    Stacjonarne telefony to tylko zwykły kabel, utrzymanie takiego telefonu to tragedia. Komórkę zachore że sobą i mam spokój, trzymanie numeru teraz to grosze, dzięki play 50 zł spokojnie mi na 4-5 miesięcy wystarcza, zasięg w całej Polsce i praktycznie na świecie. To są zalety telefonu komórkowego.

  • 0

    19. ~  2009-05-08 16:23:48  host: 217.96.62.235

    @16. Takie gadanie w twoim wykonaniu ;). Teraz to przynajmniej wiesz, że ktoś nie mógł się do Ciebie dodzwonić ;). Ja miałem przypadek, że przez tydzień na telefon stacjonarny nikt nie mógł się dodzwonić (sygnał dzwonka był normalny, ale telefon nie grał), chociaż ja sam dzwoniłem z niego bez problemu. Jak Ci potrzeba to załóż sobie numer VoIP i zajętość sieci GSM nie będzie ci przeszkadzała ;).

  • 0

    20. ~  2009-05-08 16:24:38  host: docsis-12.nat.tvk.wroc.pl

    Ja z tepsy zrezygnowałem już 6 lat temu, od tamtej pory mam router voip- nie place abonamentu, dzwonie bez limitu na caly swiat za free płacąc 35 zł na 4 miesiace, mam numer wrocławski podłączony i w życiu jakby piękniej :)) NIE PŁACĘ HARACZU TPSA i INNYM DZIADOM!

  • 0

    21. ~Gormar  2009-05-08 17:31:05  host: 217.96.62.235

    @20. Ty może nie, ale twoja sieć kablowa już tak :). Bez podziału TPSA na część infrastrukturalną(hurtową) oraz usługową(detaliczną) to tak łatwo z usług tego molocha nie zrezygnujesz ;).

  • 0

    22. ~nick  2009-05-10 21:52:03  host: dhr138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    5. ~User a słyszałeś o fax via email?

  • 0

    23. ~nick  2009-05-10 21:55:31  host: dhr138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    16. ~medyk - skoro ten niemiecki internet ma zasięg to pewnie ich komórki też.

  • 0

    24. ~nick  2009-05-10 21:58:50  host: dhr138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    14. angelo - jesteś taki pewien? Na przystanek autobusowy z bramy wychodzi zakrwawiony, zwijający się z bólu facet i prosi by zadzwonic na pogotowie. Przystankowicz wyciąga telefon by wezwać pogotowie a żul momentalnie zdrowieje, wyrywa telefon kolesiowi i wieje tak szybko że Usan Bolt dostałby kompleksów.

Dodaj swoją opinię