Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości URTiP wylicza po swojemu

URTiP wylicza po swojemu

WitekT 16 Sierpnia 2005 19:55

0 0

Bez rozgłosu w ubiegłym tygodniu regulator rynku telekomunikacyjnego ogłosił dwie ważne decyzje. Obie teoretycznie mają ułatwić życie konkurentom Telekomunikacji Polskiej, jednak na tle stawek za te same usługi w krajach Unii Europejskiej Polska jawi się jako wyjątkowo drogi kraj.

Pętla lokalna czyli ostatnia mila.

Ofertę w sprawie pętli lokalnej urząd ogłosił drugi raz w tym roku i nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Poprzednia oferta, którą kontestowali zarówno niezależni operatorzy, jak i TP, została unieważniona.

Polski regulator ustalając opłaty, jakie mają płacić TP konkurenci uzyskujący dostęp do pętli lokalnej, porównywał je ze stawkami obowiązującymi w Europie w sierpniu 2004 r. Od tego czasu ceny te w wielu krajach spadły. Według urzędu przed rokiem opłata miesięczna za pełny dostęp do pętli lokalnej (umożliwia świadczenie usług telekomunikacyjnych i szerokopasmowego dostępu do Internetu) wynosiła 11,8 euro, a za współdzielony (umożliwia świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do Internetu) - 2,8 euro. W sierpniu tego roku abonament za dostęp współdzielony spadł do 2,43 euro. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.
Przeliczając zaproponowane ceny za dostęp do pętli abonenckiej - 58 zł abonamentu za dostęp pełny i 29 zł za współdzielony - ze złotówek na euro urząd przyjął kurs 4,42 zł za euro. Mimo tak wysokiego kursu euro (taki kurs przyjął resort finansów w projekcie budżetu na 2005 r.) ceny w Polsce - odpowiednio 13,12 euro i 6,56 euro - są wyraźnie wyższe od średniej w Europie Zachodniej, gdzie jest konkurencja na rynku telekomunikacyjnym.

Dzierżawa łączy.

Także ceny dzierżawy łącz urząd ustalał porównując je ze średnią europejską z ubiegłego roku. Choć wyznaczone przez regulatora ceny są zdecydowanie niższe od oczekiwań TP, i tak pozostają bardzo wysokie. 29. marcu Komisja Europejska zaleciła, by dzierżawa 2 km łącza o przepustowości 2 Mb/s nie kosztowała więcej niż 186 euro. Przy kursie euro przyjętym przez polskiego regulatora, miesięczny koszt dzierżawy takiego łącza w Polsce liczony w ten sam sposób co w zaleceniu Komisji wynosi 327 euro.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~  2005-08-16 22:24:26  host: dnj190.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Eeeeeee... W "tej wiadomości" nie było napisane, że te 2,43 ojro to za shared access...

 • 0

  2.  2005-08-16 22:33:35

  No przyznaje, nie było i trochę nieprecyzyjnie tam napisałem. Ale już poprawiłem i dzięki za zwrócenie uwagi! :)

 • 0

  3. ~andkra1  2005-08-16 23:02:11  host: gprs5.plusgsm.pl

  nic dodać nic ując .... po prostu Tp zdziera jak cholera... :)))))

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-247-119.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet