Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości URTiP skontroluje operatorów GSM

URTiP skontroluje operatorów GSM

WitekT 4 Stycznia 2005 12:57

0 0

URTiP sprawdzi, jak operatorzy sieci telefonii komórkowej realizują obowiązek blokowania skradzionych telefonów komórkowych.

Celem kontroli Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty jest sprawdzenie w jaki sposób operatorzy sieci komórkowych realizują przepisy art. 180 ust. 2 i 3 ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Operator jest zobowiązany do uniemożliwienia użytkowania w jego sieci skradzionych telefonów komórkowych oraz przekazywania informacji identyfikujących skradziony aparat do pozostałych operatorów sieci ruchomych w celu zablokowania możliwości ich uruchomienia w innej sieci. Postępowanie kontrolne potrwa do 31 stycznia tego roku.

Dotąd operatorzy sieci ruchomych po zgłoszeniu przez abonenta kradzieży telefonu niezwłocznie blokowali kartę SIM, tym samym uniemożliwiając osobie nieuprawnionej wykonywanie połączeń telefonicznych na rachunek poszkodowanego. Natomiast nie wszyscy operatorzy świadczyli usługę blokowania aparatu za pomocą numeru IMEI. Blokada tego numeru, przypisanego do konkretnego aparatu, zapobiega korzystaniu z tego telefonu przy użyciu innej karty SIM.
Dopiero 1 stycznia 2005 r. wszedł w życie nowy przepis z ustawy Prawo Telekomunikacyjne, który zobowiązuje operatorów sieci komórkowych do uniemożliwienia użytkowania skradzionych aparatów telefonicznych w jakiejkolwiek sieci w Polsce. Ponadto operatorzy muszą przekazywać sobie czarne listy numerów IMEI skradzionych telefonów.

Należy tu przypomnieć, że wobec zgłaszanej coraz większej ilości kradzieży telefonów komórkowych, już w połowie 2003 r. Prezes URTiP Witold Graboś uznał stosowane wówczas przez operatorów procedury blokowania skradzionych aparatów za niewystarczające. Wskazał również na konieczność przeprowadzenia przez operatorów i producentów telefonów szerszej akcji informującej o wszystkich możliwych sposobach zabezpieczania terminali GSM (blokowanie karty SIM, blokowanie numeru IMEI lub ustalenie dodatkowego hasła użytkownika).

Źródło tekstu: URTiP     

Dodaj do:
w sumie: 2
 • 0

  1. ~  2005-01-04 18:39:00  host: dmm16.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A są przewidziane za to jakieś represje w PT w przypadku naruszenia? Bo jeśli nie (a jak znam życie to nie) to skończy się na pogrożeniu palcem przez Pana Prezesa :-(

 • 0

  2. ~Wojtas  2005-01-05 14:16:00  host: azp197.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No i co z tego, że będzie kontrola!!! Kontrolerzy se posprawdzają, podatnicy za to zapłacą, a przecież ogólnie wiadomo, że takiej blokady nie ma i długo jeszcze nie będzie. Stworzenie takiej listy musi potrwać, a nie słychać, aby ktoś zaczął...
  Poza tym, w niektórych modelach telefonów można zmieniać IMEI przy użyciu komputera.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-144-16-135.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet