Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości URTiP przypomina o podatku VAT

URTiP przypomina o podatku VAT

WitekT 16 Lutego 2005 11:54

0 0

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty informuje, że zmiana wysokości podatku od towarów i usług (podatku VAT) może skutkować podwyższeniem cen usług telekomunikacyjnych, co powoduje powstanie określonych obowiązków informacyjnych przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.

Zgodnie z przepisem art. 61 ust. 5 ustawy Prawo Telekomunikacyjne, w razie podwyższenia cen usług telekomunikacyjnych dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest obowiązany, z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego, do powiadomienia o tym:

abonentów na piśmie oraz
innych niż abonenci użytkowników poprzez podanie tego do publicznej wiadomości.
Konsekwencją obowiązku informacyjnego, zgodnie z przepisem art. 61 ust. 6 ustawy Prawo telekomunikacyjne, jest prawo abonenta do wypowiedzenia umowy z powodu braku akceptacji podwyższenia cen, które nie skutkuje możliwością skierowania w stosunku do abonenta roszczeń odszkodowawczych ze strony dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.

Zaniechanie przez dostawcę publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych ww. obowiązku należy uznać za czyn określony w art. 209 ust. 1 pkt 4) ustawy Prawo Telekomunikacyjne tj.: naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97 poz. 1050 z późn. zm.), pod pojęciem ceny należy rozumieć: wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek VAT oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru lub usługi podlega obciążeniu podatkiem VAT oraz podatkiem akcyzowym.

Źródło tekstu: URTiP     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-42-146.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet