Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości URTiP pod ostrzałem krytyki

URTiP pod ostrzałem krytyki

WitekT 13 Września 2005 10:37

0 0

Bierność i brak zdecydowania to główne zarzuty wobec URTiP. Z szumnych planów prezesa Witolda Grabosia skutecznie udało się tylko wprowadzić czwartego operatora na rynku telefonii komórkowej.

Opinie przedstawicieli telekomów nie pozostawiają wątpliwości.

W tym roku ze strony prezesa URTiP spotkały nas głównie rozczarowania. Działania Witolda Grabosia sprzyjają niemal tylko i wyłącznie umacnianiu lub wręcz restauracji monopolistycznej pozycji Telekomunikacji Polskiej – narzeka Karol Wieczorek, rzecznik Tele2 Polska. Wylicza: nieegzekwowanie wykonywania przez TP decyzji urzędu, ogłoszenie zupełnie nierynkowej oferty na uwolnienie pętli lokalnej czy też brak oferty na tzw. bitstream access, który jest kluczowy dla wprowadzenia konkurencji na rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Urzędu broni natomiast Janusz Piechociński, poseł PSL i przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. To bardzo specyficzny urząd. Działa na rynku wartym 30 mld rocznie, gdzie są bardzo bogaci gracze. Stać ich na zapłacenie kroci prawnikom, czego nie można powiedzieć o URTiP, na czym urząd przegrywa – mówi. Jego zdaniem warto z oceną poczekać do zakończenia pierwszego roku działań pod nowym prawem telekomunikacyjnym.

Mniej wyrozumiałości dla działania URTiP wykazuje Antoni Mężydło, poseł PiS. Dla mnie ta kadencja niewiele przyniosła, uchwaliliśmy dobre prawo telekomunikacyjne, daliśmy instrumenty, które pozwalają na liberalizację rynku, a URTiP w ogóle z nich nie korzysta i pozostaje bierny – mówi. Jako przykład tej bierności podaje fakt, że z powodu małej aktywności w tym roku urzędowi obcięto budżet o 18 mln zł. Każdy normalny urzędnik nie zgodziłby się z taką decyzją, walczył, coś próbował zrobić. Każdy, tylko nie prezes URTiP – powiedział Antoni Mężydło. Zarzuca też, że URTiP w praktyce nie ukarał TP SA za stosowanie monopolistycznych praktyk. Co innego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przy bierności URTiP jako jedyny walczy o liberalizację rynku – dodaje. Ma wyraźny żal, że zmiany w prawie telekomunikacyjnym, o które "tak walczyli", a które pozwalają na demonopolizację rynku, pozostają na papierze. Jego zdaniem dobrze by było, aby na czele stanął ktoś bardziej zdecydowany.

Już w październiku będzie okazja do pokazania zdecydowania. Chodzi o przenośność numerów, którą analitycy chwalą, a operatorzy komórkowi dotąd skutecznie blokują. Tym razem używając argumentów o promowaniu ruchu we własnej sieci. Jeśli URTiP, zamiast kolejny raz przesuwać termin zmusi do wprowadzenia nowej usługi, częściowo zmieni opinię na swój temat.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~  2005-09-13 11:01:04  host: external.ciech.waw.pl

  Ja obstawiam, że nie wprowadzi w praktyce. Kto da więcej? ;-)

 • 0

  2.  2005-09-13 13:52:37

  Jakby Panu Prezesowi odbierali premię, za każdą niezrealizowaną zapowiedź to może by się lepiej starał. Ale to tylko urząd państwowy, a więc na wyniki nikt nie patrzy. Dalej TPSA jest faktycznym monopolem w dużej części kraju. Dalej mamy aż 3 sieci komórkowe i aż 0 działajacych MVNO. Do tego mamy już chyba ze 3 razy odkładane przenoszenie numeru. Za to jest jeden temat cięgle wypływajacy. Rejestracja prepaid. Ma to być lek na całe zło....

 • 0

  3.  2005-09-13 19:35:17

  nie ma co sie dziwic ;) jak kazdy urzad w PL...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-105-205.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet