Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości URTiP myśli o WLR

URTiP myśli o WLR

WitekT 12 Sierpnia 2005 14:45

0 0

Prezes URTiP zwrócił się do Komisji Europejskiej oraz do Ministra Infrastruktury o opinie w sprawie usługi hurtowej odsprzedaży łączy.

W Urzędzie trwają obecnie prace nad strategią wdrożenia na polskim rynku telekomunikacyjnym usługi hurtowej odsprzedaży łączy (ang. wholesale line rental – WLR), tj. usługi, w której alternatywny operator przejmuje obsługę połączeń telefonicznych wraz z pobieraniem abonamentu. Na rynku już zaczynają się pojawiać propozycje planów taryfowych z nielimitowaną liczbą minut połączeń wewnątrz sieci w ramach stałej opłaty abonamentowej. Kwestia dopuszczalności wprowadzenia usługi WLR na polskim rynku w ramach obecnie obowiązujących regulacji jest też przedmiotem postępowania administracyjnego prowadzonego w URTiP.

Tele2 Polska wystąpiło o dokonanie zmiany umowy o połączeniu sieci Tele2 i Telekomunikacji Polskiej poprzez zobowiązanie TP do świadczenia usługi WLR. W trakcie postępowania został przygotowany projekt rozstrzygnięcia oparty na założeniu, że usługa WLR nie mieści się w zakresie obowiązków regulacyjnych nałożonych na TP w przepisach przejściowych Prawa Telekomunikacyjnego. W związku z tym rozstrzygając spór międzyoperatorski Prezes URTiP nie może nałożyć na TP obowiązku świadczenia usługi WLR.

Uczestnicy postępowania konsultacyjnego (tj. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Centrum Studiów Regulacyjnych, Energis i Tele2) zgłosili liczne zastrzeżenia do przyjętej koncepcji rozstrzygnięcia. Przedstawione zostały m.in. opinie, że usługa WLR może być zakwalifikowana jako jedna z usług międzyoperatorskich świadczonych w ramach połączenia sieci (interkonekt).
Sprawa wdrożenia w Polsce usługi WLR ma też ścisły związek ze sprzeciwem, który Prezes URTiP zgłosił 28. czerwca do projektu wprowadzenia planu telefonicznego pn. plan tp zawsze za darmo. Jednym z głównych argumentów Regulatora było stwierdzenie, iż stosowanie przez TP cennika, zgodnie z którym w zamian za opłatę abonamentową w wysokości 115 zł brutto abonenci mają możliwość wykonywania nieograniczonej liczby połączeń lokalnych i międzystrefowych wewnątrz sieci TP, stanowiłoby poważne zagrożenie dla działających na rynku operatorów świadczących usługi telefoniczne z wykorzystaniem numeru NDS oraz preselekcji. Tego rodzaju dostawcy usług uzależnieni są od opłat interkonektowych wnoszonych na rzecz TP. Ponadto nie mając bezpośredniego dostępu do abonentów, nie mogą skonstruować konkurencyjnej oferty typu: abonament + nielimitowana liczba połączeń. Konieczność ochrony konkurencji na rynku skłoniła Prezesa URTiP do sprzeciwu wobec projektu plan tp zawsze za darmo. Jednakże sama idea łączenia w pakiety usług dostępu do sieci oraz połączeń jest oceniana jako korzystna dla użytkowników końcowych, którzy zyskują możliwość pełniejszej kontroli nad wydatkami ponoszonymi na usługi telekomunikacyjne.

W krajach europejskich zbliżone plany taryfowe są wprowadzane przy uwzględnieniu zasady, że usługi dostępu i połączeń oferowane w pakietach przez operatora zasiedziałego na rynku detalicznym, powinny być dostępne po odpowiednio niższej cenie na rynku hurtowym dla jego konkurentów, tak by mieli oni możliwość zbudowania konkurencyjnej oferty.

Na początku sierpnia TP poinformowała o przystąpieniu do prac nad stworzeniem komercyjnej oferty hurtowego dostępu do sieci TP kierowanej właśnie do alternatywnych operatorów. Zdaniem Prezesa URTiP Witolda Grabosia należy rozważyć możliwość wdrożenia usługi WLR, jako odpowiedniego środka regulacyjnego dla rynku hurtowego. Przyczyni się to do zachowania w zmienionych warunkach rynkowych wymagań konkurencji oraz zapewni ochronę długofalowych interesów użytkowników usług. Prezes URTiP zwrócił się więc do Komisji Europejskiej i Ministra Infrastruktury z prośbą o przedstawienie opinii w sprawie wprowadzenia usługi WLR w Polsce.

Źródło tekstu: URTiP     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~  2005-08-13 15:49:10  host: dmi10.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jeśli naprawdę uda się to przeprowadzić i wdrożyć a Pewna Pani Dwojga Nazwisk nie zdoła tego zablokować to mówiąc krótko tepsę czeka k...a exodus...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-198-173.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet