Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości URTiP: gotowy jest projekt o wprowadzeniu roamingu krajowego

URTiP: gotowy jest projekt o wprowadzeniu roamingu krajowego

sirmark 16 Grudnia 2005 16:37

0 0

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przygotował projekt decyzji wprowadzających roaming krajowy w sieciach telefonii komórkowej.

Projekt został przekazany Urzędowi Ochrony Konkurencji i konsumentów do zaopiniowania - poinformował Urząd w piątkowym komunikacie.

Wprowadzenie w Polsce roamingu krajowego pozwoli na korzystanie z istniejącej już infrastruktury operatorów komórkowych przez wchodzące na ten rynek podmioty oraz tzw. operatorów wirtualnych (MVNO), którzy z założenia nie budują własnej sieci, tylko kupują dostęp u innych operatorów.

"Wymóg uzyskania porozumienia w zakresie propozycji regulacyjnych Prezesa URTiP wynika z Prawa telekomunikacyjnego. Prezes UOKiK powinien wydać opinię w terminie dwóch tygodni" - poinformował URTiP.

Projekt decyzji stwierdza, że trzech operatorów komórkowych: Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, oraz PTK Centertel ma na "hurtowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w sieciach komórkowych" znaczącą pozycję. Takie stwierdzenie pozwala na nakładanie na nich przez URTiP obowiązków regulacyjnych.
Urząd chce nałożyć na tych operatorów m.in. obowiązek umożliwiania dostępu do sieci, w tym obowiązek roamingu krajowego, co jest ważne dla nowych operatorów na polskim rynku, oraz obowiązek oferowania usług na warunkach hurtowych w celu ich dalszej odsprzedaży przez innego przedsiębiorcę, istotny dla pobudzenia działalności MVNO.

"Projekt decyzji przewiduje nałożenie rygoru jej natychmiastowej wykonalności przez operatorów sieci ruchomych. W terminie miesiąca od daty otrzymania decyzji każdy z operatorów będzie zobligowany do ogłoszenia warunków, na których świadczyć będzie usługi hurtowe dla innych operatorów infrastrukturalnych oraz MVNO i dostawców usług" - czytamy w komunikacie URTiP.

Według Urzędu, najważniejsze problemy na rynku telefonii komórkowej, które ma rozwiązać nowa regulacja, to wysoki i praktycznie niezmienny poziom cen detalicznych, zwłaszcza w zakresie usług abonamentowych, trudności w rozpoczęciu działalności przez operatorów wirtualnych oraz stosowanie przez operatorów niskich cen detalicznych przy wyższych cen hurtowych.

Dodatkowo regulator zwrócił uwagę na trudności w rozpoczęciu działalności przez nowego operatora komórkowe Netia Mobile oraz możliwość wystąpienia podobnych trudności u podmiotów wyłonionych po rozstrzygnięciu przetargu na częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM1800.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~ajpiotrowski  2005-12-16 17:48:10  host: dpt244.neoplus.adsl.tpnet.pl

  biedny witek g - pseudo: regulator - robi co moze aby go nie posuneli ze stolka a i tak nic to mu nie da! - a wszystko z roamingiem krajowym robione jest pod netie w ktorej wczesniej pracowal b.min. infrastruktury halka-taka to u nas rownoprawnosc biznesu:-)

 • 0

  2.  2005-12-16 18:17:29

  a mnie to tito jakie panie i panowie co podpisza ma byc wiecej sieci i byc taniej!

 • 0

  3.  2005-12-16 18:48:53

  Ta, odrazu ten projekt wejdzie w życie, jak do tej pory, to normalnie nie można zabrać numeru do innego operatora, a co dopiero wpuścić konkurencję do swojej infrastruktury sieciowej...

 • 0

  4. ~wlo  2005-12-19 10:52:46  host: aov122.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ten roaming to chyba tylko dla Netii specjalnie robią...
  Ja nie wiem, bo nie dociekałaem... Ale czy w innych krajach MVNO funkcjonują w sieciach kilku MNO? Chyba raczej nie - podpisuą umowę z jednym tylko. Po co więc roaming?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-3-15.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet