Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości URTiP atakowany niemerytorycznie

URTiP atakowany niemerytorycznie

WitekT 25 Sierpnia 2005 12:00

0 0

Prezes URTiP Witold Graboś zarzucił Centertelowi, Polkomtelowi i PTC, że używają argumentów prawnych, a nie merytorycznych w celu wykluczenia nowego podmiotu z rynku.

Argumenty przedstawiane przez trójkę operatorów określił jako preteksty prawne, których głównym zadaniem jest opóźnienie o kilka miesięcy wejścia czwartego konkurenta. Dodał, że w trakcie trwającej procedury przetargowej trzej operatorzy komórkowi zarzucili Urząd mnóstwem zupełnie bezzasadnych wniosków, które trzeba było jednak zbadać pod kątem prawnym.
Witold Graboś podtrzymał swoje stanowisko, że będzie dążył do uruchomienia roamingu krajowego, czyli możliwości korzystania przez Netię Mobile z infrastruktury działających operatorów do czasu uruchomienia własnej. Tymczasem trójka dotychczasowych telekomów nie zamierza składać broni. O zablokowanie wprowadzenia roamingu krajowego gotowa jest walczyć do upadłego. W odpowiedzi na wypowiedź Witolda Grabosia Centertel przesłał stanowisko, w którym wyraża niezadowolenie z faktu nierównego traktowania przez organy administracji rządowej różnych operatorów telekomunikacyjnych. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 17
 • 0

  1. ~  2005-08-25 12:22:11  host: dpf232.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie wiem czemu urtip tak promuje netie. Jestem za jak najwięszką konurencją ale nie podoba mi sie, że odbywa sie to kosztem pozostałych operatorów. Nie znam sie na wielkim biznesie ale z normalnego ludzkiego puntu widzenia to jest troche nieuczciwe

 • 0

  2.  2005-08-25 12:24:44

  Dlaczego uważasz, że promuje konkretnie Netię? Bo ja uważam, że promuje konkurencję, choć średnio mu to wychodzi, szczególnie konsekwencja.

 • 0

  3. ~bohowoj  2005-08-25 12:44:38  host: dpe18.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Promuje konkurencje dla starych opów ale w strasznie dziwny sposób. Robi wszystko by Netia weszła na rynek z możliwie uprzewilejowanej pozycji. Nie wiem czy większy zysk dla klientów byłby ze zmniejszenie ucisku istaniejących operatorów zamiast wpychania na siłe czwartego

 • 0

  4.  2005-08-25 12:59:27

  A myślisz, że jak im zmniejszy ucisk to będzie taniej? Popatrz lepiej na ich zyski... :)

 • 0

  5. ~bohowoj  2005-08-25 13:05:40  host: dpe18.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wydaje mi sie, moze naiwnie, że gdyby opłaty koncesyjne za UMTS były niższe (może symbolicznbe) to już dawno byśmy sie cieszyli trzecia generacją w rozsądnych cenach

 • 0

  6.  2005-08-25 13:18:46

  A ja myślę, że niekoniecznie. Głównie dlatego, że UMTS jest po prostu wielu Polakom jeszcze niepotrzebny. Dotychczasowi operatorzy "nie wychowali" sobie klientów na np. szybką transmisję danych...

 • 0

  7. ~bohowoj  2005-08-25 13:26:18  host: dpe18.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No ale wygórowane koncesje kupić musieli, mimo że w zasadzie na razie niepotrzebnie. URTiP postawił ich niejako pod ścianą. polityka byla by zgarnąć kasę, na inne priorytety przymknięto oczy

 • 0

  8.  2005-08-25 13:28:04

  Zaraz zaraz - kto ich zmuszał do kupienia? Pan URTiP przystawiał pistolet do głowy prezesów? :) Koncesja Netii _musiała_ być tańsza - rynek jest inny niż 5 lat temu przy wydawaniu pierwszych koncesji...

 • 0

  9. ~ehmm  2005-08-25 13:45:42  host: pg230.krakow.sdi.tpnet.pl

  dokładnie - nikt nikogo nie zmuszał. Ale ceny połaczeń dobrze by były by spadły.
  Np by ceny na telefonie stacjonarną i do danej sieci by spadły np na stałe do np 10 gr/min brutto na sieci komórkowe - jeśli operatorzy miedzy sobą sie nie dogadają i ceny wewnątrz operatorskie nie spadną - to ceny połaczeń do innych sieci komórkowych polskich nie będą tańsze niż 60 - 65 gr/min brutto..:(( Jedynie - co mogło by już na "dzień dobry" spaść to ceny rozmów międzynarodowych (i tutaj UMTS jest szansą - jeśli by wprowadzili ceny rozmów międzynarodowych podobnie jak to jest w telefonii internetowej)
  Nowi operatorzy wchodzący na rynek mogli by także zaoferować ofertę w promocji np zero opłat i zero abonamentu dodatkowego i kosztów np na nielimitowane połaczenia wewnątrz własnej sieci..
  Także w sumie - w telefonii komórkowej jest jeszcze sporo do zrobienia (i te propozycje wbrew pozorom mogą być teoretycznie naprawdę realne do zrobienia (próbkę tego zrobili już wchodząc na rynek sami swoi - niestety zepsuli wiele - podając ceny po promocji - które były mało atrakcyjne...:((" jak by od razu napisali - że po 2 miesięcznej promocji za free - bedą rozmowy 24gr/min do samych swoich i sieci stacjonarnych i 72 gr do pozostałych sieci komórkowych -sądzę że sami swoi mieli by o wiele lepszy start niż mieli...
  Ale - co tam.

 • 0

  10. ~bohowoj  2005-08-25 13:45:42  host: dpe18.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ***WitekT***, a mogli nie kupić?:) Czy ktorykolwiek z operatorów w Polsce mógłby sobie pozwolić na nie nabycie koncesji na trzecia generacje? Zrezygnować z UMTS? Wiadomo, że nie. Musielikupić, nie było innego wyjścia. Mogli sie wszyscyrazem zbuntować, nawet próbowali z tego co pamietam - no ale nie wyszło. W zasadzie przystawioono im pistolet do głowy :)

 • 0

  11. ~ehmm  2005-08-25 13:53:28  host: pg230.krakow.sdi.tpnet.pl

  do bohomoj: mogli zrobić tak, wszyscy razem złożyć sie na koncesje UMTS - wszyscy razem złożyć sie na infrastrukturę i sprzęt. Jeden z nich wszedł by jako normalny operator a pozostali jako tzw "wirtualni operatorzy". koszty były by mniejsze relatywnie - mogli by więcej i lepiej zainwestować w infrastrukture i sprzęt. Ceny mogli by obniżyć klientom wtedy także i było by ok.
  Mam nadzieje że chociaż Netia mobile tak zrobi, i będzie szansa że w końcu będzie taniej i będzie jedna koncesja na oberatora "normalnego" na zrobienie całej infrastruktury - a tak naprawdę będzie sporo nowych operatorów wirtualnych - którzy będą współfinansować infrastrukture - sprzet a może i opłaty za koncesje. I moim skromnym zdaniem tak powinno być.

 • 0

  12.  2005-08-25 13:56:43

  bohowoj: musieli kupić tylko w swoim mniemamaniu i dla własnego dobra. To nie była wyłącznie tylko ich decyzja. Mieli 5 lat na start sieci i wyczyszczenie pola przed wejściem 4-tego. Rynek mieli znacznie mniej rozwinięty niż teraz, mogliby wyskoczyć z większymi cenami. Nie zrobili tego - ich strata. Netia ma teraz "gorszy" rynek teraz niż oni 5 lat temu. Dlatego koncesja jest tańsza.

 • 0

  13. ~bohowoj  2005-08-25 14:11:03  host: dpe18.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Polska chyba nie jest gotowa na UMTS i było wiadomo, że na trzecia generacje trzeba poczekać. Operatorzy musieli kupić koncesje na zapas, nie mogli sobie pozwolić by jej nie mieć. Nie wyobrażam sobie, zeby teraz jedenz oeratorów nie miał koncesji. Jaka przyszłosć by go czekała.

 • 0

  14.  2005-08-25 14:16:57

  Więc zmusiły ją czynniki obiektywnie, a nie URTiP. Tu jest zwykłe prawo popytu i podaży - wtedy był popyt na taką cenę, teraz jest na taką. Wytłumacz mi czemu Centek, Polkomtel i PTC dali niskie ceny za koncesje w najnowszym przetargu? :)

 • 0

  15. ~bohowoj  2005-08-25 14:23:13  host: dpe18.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wiesz, trudno nazwać to podażą i popytem gdy urząd narzuca cene niewiele niższą niż w sąsiadujących Niemczech (porównaj kraje, zarobki, ceny, bogactwo) bo wie, że operatorzy nie mogą sobie pozwolić na olanie tego. Zwykły szantaż - płacicie za kota w worku ogromną fortune, albo nie macie przyszłości :) Ostatecznie koszty tego ponieśli przecież abonenci, nikt inny. Przypominam, że wtedy w kraju odbywało sie wielkie łatanie dziury budżetowej, wszystko sie skończyło na polityce.

 • 0

  16.  2005-08-25 14:36:28

  bohowoj: cena została ustalona w drodze przetargu i konsultacji. Więc? :) Teaz było to samo - ponawiam pytanie: czemu centek, polkomtel i ptc dali tak mało w tym przetargu? :)

 • 0

  17. ~frufru  2005-08-25 18:00:23  host: dqf242.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Moim zdaniem gdy operatorzy tracą to przenosi sie to na wszystkich abonentów. Nietety to my placimy za dziure w budżecie

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet