Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Upłynął rok od podpisania porozumienia UKE z TP

Upłynął rok od podpisania porozumienia UKE z TP

LuiN 22 Października 2010 11:32

0 0

Blisko 300 tys. łączy szerokopasmowych wybudowała i zmodernizowała TP w ramach porozumienia z UKE podpisanym dokładnie rok temu. Mimo to ocena realizacji porozumienia z TP nie wypada idealnie w oczach Anny Streżyńskiej, prezes UKE.

Jak powiedziała w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Anna Streżyńska, wciąż nie działają systemy, które miały zapobiegać przeciekom informacji między częścią detaliczną i hurtową Telekomunikacji Polskiej. Porozumienie miało sprawić, że TP będzie wdrażała regulacje UKE. Tymczasem według Streżyńskiej - mimo również wielu pozytywnych efektów - pojawiają się nadal problemy. Jednym z nich wskazywanym przez prezes UKE jest nowa oferta ramowa SOR.

Netia jest pierwszym operatorem, który chce podpisać umowę z TP w ramach nowej oferty ramowej. Nie jest to skomplikowana sprawa, ogranicza się do wysłania dokumentów i otrzymania zwrotnych, podpisanych. Tymczasem Netia trzy tygodnie czeka na odpowiedź TP i jej nie dostaje - powiedziała Streżyńska.

Z optymizmem o realizacji porozumienia mówi Maciej Witucki prezes Grupy TP: Porozumienie już w pierwszym roku obowiązywania zmieniło polski rynek telekomunikacyjny. Rozpoczęte inwestycje pozwolą zrobić długo oczekiwany krok naprzód, by dostarczyć Polakom szybki Internet. Jesteśmy zdeterminowani, aby wypełnić wszystkie nasze zobowiązania.
W ramach podpisanego rok temu porozumienia w ciągu trzech lat TP wybuduje lub zmodernizuje łącznie 1,2 mln linii internetowych. Odczują to szczególnie mieszkańcy terenów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, w tym 68 gmin, które otrzyma kompletną infrastrukturę telekomunikacyjną. TP zobowiązała się też do wdrożenia dodatkowych mechanizmów, które zapobiegają nierównemu traktowaniu operatorów alternatywnych.

TP systematycznie pracuje nad poprawą jakości współpracy z operatorami alternatywnymi. W terminie odpowiada na ich wnioski (wzrost z 80% do 100% w ciągu 7 miesięcy) oraz na reklamacje finansowe (poprawa z 52,94 % do 100%). Terminowość odpowiedzi na zamówienia LLU wzrosła z 65,93% do 98,39%.

Dzięki zamrożeniu opłat hurtowych i zmianie metodologii ich wyliczenia Telekomunikacja Polska mogła stworzyć nową, atrakcyjną ofertę neostrady. Od października br. klienci za korzystanie z szybkiego dostępu do Internetu płacą o 20-25 proc. mniej.

Celem podpisanego 22. października 2009 roku porozumienia w sprawie wdrożenia zasad transparentności i niedyskryminacji w relacjach między operatorami jest stabilizacja warunków prowadzenia działalności gospodarczej i inwestowania na rynku telekomunikacyjnym. Prezes UKE zadeklarował odstąpienie od zamiarów wprowadzenia separacji funkcjonalnej TP, jeśli firma będzie wypełniać zapisy porozumienia.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska, Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~Krzysiek  2010-10-22 11:48:37  host: cau216.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja mieszkam w mieście ~120tysięcznym, ale na przedmieściach około 7-8 km od centrum i nie ma dla TPSA konkurencji, poza radiówkami. Wydaje mi się, ze dzięki temu porozumieniu mogłem wreszcie zamienić swoje 2MBit łącze na 6Mbit (wcześniej nie było możliwości technicznych na więcej niż 2, teraz nie ma możliwości technicznych na więcej niż 6). Ja z oceną bym się wstrzymał, ale na razie jak dla mnie wszystko wygląda bardzo dobrze, a jeśli za jakiś roku, znowu będę mógł zmienić łącze na szybsze, bo poprawią się możliwości techniczne, to uznam, że ta umowa zasługuje na najwyższą ocenę, póki co daję 4 (bo ciągle nie mogę wybrać 10 ani 20) i z nadzieję patrzę na dalszą jej realizację.

 • 0

  2.  2010-10-22 11:49:14

  "Nie wypada idealnie". W końcu ideały w przyrodzie nie występują ;), no ale grunt, że zamrożenie opłat hurtowych pozwoliło na większe niż dotychczas obniżki Neostrady, bo to chyba najważniejsze dla klienta.

 • 0

  3. ~zagadka  2010-10-22 11:49:19  host: korp14.avistamedia.pl

  separacji funkcjonalnej TP może mi to ktoś wyjaśnić ?

 • 0

  4. ~  2010-10-22 12:32:55  host: agr98.internetdsl.tpnet.pl

  W skrocie podzielic TP SA na 2 czesci: pierwsza odpowiada za oferte, obsluge klienta itd a druga zajmuje sie tylko i wylacznie swoja infrastruktura i sprawami technicznymi.

 • 0

  5.  2010-10-22 12:42:19

  Streżyńska wymyśliła sobie że podzieli TP na część detal i hurt. Detal zajmuje się wiadomo czym, a hurt jest odpowiedzialny za hurtową sprzedaż usług w oparciu o sieć TP. Podobne wydzielenie odbyło się czas jakiś temu w British Telecom, tyle że tam nie wyło nacisków ze strony regulatora i wszystko odbywało się w sposób normalny a nie tak jak u nas. Sam fakt, że dłuższy czas UKE nie wyrażało zgody na zmianę neostrady już świadczy jakie jest podejście regulatora do TP.

 • 0

  6. ~adam  2010-10-22 14:29:35  host: dpb123.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Czasami można mieć wrażenie, że TP to jakieś państwo w państwie i robi co chce, patrząc tak na to porozumienie z UKE. Moim zdaniem dobrze, że UKE stawia TP do pionu.

 • 0

  7. ~n  2010-10-22 14:40:30  host: fhh65.internetdsl.tpnet.pl

  Sam obawiam się, że nie ma już czego dzielić. od 1 października obsługą klientów tp i orange zajmuje się spółka Orange Customer Service, tp sama się podzieliła.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-182-0.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jaka jest maksymalna szybkość Internetu (download), z którego najczęściej korzystasz?

Szybkość polskiego Internetu na tle świata według Speedtest.net

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet