Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UPC i Aster - różne punkty widzenia urzędów

UPC i Aster - różne punkty widzenia urzędów

WitekT 26 Sierpnia 2011 12:52

0 0

Już 8 miesięcy UPC czeka na decyzję UOKiK, która pozwoli mu sfinalizować przejęcie Astera. Urząd stawia twarde warunki, które z kolei prezes UKE Anna Streżyńska uważa za niepotrzebne - pisze Puls Biznesu.

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel chce, aby UPC po przejęciu Astera zobowiązał się do sprzedania dublującej się sieci, czyli około 30% Astera. W samej Warszawie sieć obu operatorów dubluje się w 70%. Prezes UOKiK Uważa, że to pomoże konkurencji pomiędzy kablówkami, bo klienci będą mieli dostęp do więcej niż jednej oferty operatora kablowego.

Prezes UKE Anna Streżyńska uważa z kolei, że UOKiK powinien patrzeć na transakcję poprzez pryzmat całego rynku telekomunikacyjnego i możliwości stworzenia w ten sposób przeciwwagi dla Telekomunikacji Polskiej. Nowy podmiot, zdaniem Streżyńskiej, mógłby w ten sposób być objęty podobnymi regulacjami, jak narodowy telekom.




Eksperci wspierają zdanie Streżyńskiej. Stanowisko UOKiK stawia opłacalność transakcji UPC-Aster pod znakiem zapytania, osłabia także widoczne trendy konsolidacyjne w branży.

Szerzej o transakcji przejęcia Astera przez UPC szerzej pisaliśmy w grudniu zeszłego roku w tej wiadomości.

Który Urząd w sprawie UPC-Aster ma rację?

UOKiK
26.95%
UKE
50.97%
Nie mam zdania
22.08%

Wszystkich głosujących: 308



Źródło tekstu: Puls Biznesu, wł     

Dodaj do:
w sumie: 38
  • 0

    20. ~alfonssraka  2011-08-26 16:31:55  host: adlc116.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z Aster byłem od początku ich istnienia. Jednak pożegnałem się z tą firmą dlatego że zamierzali podnieść opłaty. Nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt że nowi klienci dostaja duuużo bardziej korzystniejszą ofertę niż bardzo starzy. UPC przyjęło mnie z otwartymi ramionami. Nie dość że dostałem lepszą ofertę to za mniej.

  • 0

    21. ~XXX  2011-08-26 16:37:37  host: 088156088050.wroclaw.vectranet.pl

    @19 - ale ja nie mówię, że Aster jest dobry :) Wręcz przeciwnie - wystarczy, że się do nich zadzwoni na infolinię i z jakichś powodów nie dojdzie do tzw. montażu / podpisania umowy, to Twoje dane... i tak lądują w ich systemie!!! Jeśli nie jesteś już ich klientem, to też te dane tam ciągle są!!! Jakim prawem?!!! Natomiast będzie jeszcze gorzej, jak UPC ich przejmie, bo wtedy wybór dla wielu ludzi ograniczy się do UPC i TP (operatorów satelitarnych i lokalnych pomijam, bo ci pierwsi to inna technologia a ci drudzy, to margines).

  • 0

    22.  2011-08-26 16:59:45

    @19 - antene zbiorcza czyli jaka? bo jezeli chodzi Tobie o "talerz" to nie kazda wspolnota/spoldzielnia sie na to zgadza, nie na kazdym bloku sa warunki na dachu... jezeli natomiast chodzi Tobie o jedna antene na kilka osob to musze Cie zmartwic - na rynku sa konwentery na max. 8 urzadzen klienckich... dekoder PVR by moc nagrywac i wyswietlac 2 niezalezne kanaly potrzebuje z takiego konwertera 2 zyly... 3 pokoje, w kazdym TV dekoder w tym 1 PVR? 4 zyly... technologia satelitarna to nie jest dobre rozwiazanie dla blokow...

  • -1

    23. ~  2011-08-26 17:52:14  host: z24-08.opera-mini.net

    22: No popatrz. A ja myślałem że istnieją multiswiche na 100 dekoderów.

  • 0

    24.  2011-08-26 19:08:05

    @23 multiswitch? i na kazdy tr. osobny konewerter? powodzenia :) w takie rzeczy to sie kablowki moga bawic, a nie prywatne mieszkania...

  • 0

    25. ~jajko  2011-08-26 21:30:14  host: 89-73-76-142.dynamic.chello.pl

    *24 dwa konwertery quatro na astre i hotbirda (99% uzytkownikow oglada z tych dwoch sat w blokach)z odgaleznikami na pietrach troche kabla,miska na dachu i juz :) mozesz podpiac wiele pokojow nawet majac w kazdym po 2 gniazda,a koszty juz nie sa takie wielkie,jestem przekonany ze robocizna bedzie wiecej kosztowac niz sprzet

  • 0

    26. ~jajko  2011-08-26 21:35:15  host: 89-73-76-142.dynamic.chello.pl

    oczywiscie multiswitch po tych quatro tez jest :)

  • 0

    27. ~  2011-08-27 10:11:10  host: user-46-112-33-133.play-internet.pl

    Popieram uke. Dublowanie infrastruktury różnych operatorów rzadko ma wpływ na ceny.

  • 0

    28. ~  2011-08-27 21:43:49  host: 31.41.144.41

    @25-26. jajko, ale zdajesz sobie sprawę, że konwerter quadro może być dostrojony jedynie na cztery transpondery z wybraną polaryzacją (H/V)? Polskie platformy użytkują ich znacznie więcej. Czyli jak ludzie zakupią różne oferty, to w tym samym czasie nie będą mogli korzystać ;). Zresztą takich instalacji na cały blok raczej nikt nie wykonuje.

  • 0

    29. ~XXX  2011-08-28 01:48:32  host: 088156088050.wroclaw.vectranet.pl

    @27 i do popierających UKE - sami sobie szkodzicie. Ja mam Vectre, więc "dobrze" możecie zrobić tylko i wyłącznie sami sobie :) Pozdrawiam :)

  • 0

    30.  2011-08-28 03:29:15

    @28 niektorzy mysla, ze sa "madrzejsi od jajka". prawda jest taka, ze w instalacjach zbiorczych trzebaby miec na kazda polska platforme min. jakies 20 konwerterow, kazdy na inny transponder (nie liczac kanalow FTA), inna sprawa, ze w takie instalacje bawia sie TYLKO kablowki, bo to bardzo droga zabawa i bez dobrej stacji czlowej (kosztujacej wiecej niz multiswitche) to nawet nie mamy o czym rozmawiac o czym poprzednicy chyba nawet sobie sprawy nie zdaja...

  • 0

    31.  2011-08-28 03:38:31

    @25 zycze sczescia :) bez multiswitch'y mozesz sobie co najwyzej do konw. quad (bo nie quattro) 4 urzadzenia podlaczyc. w instalacjach zbiorczych nie licza sie zlacza - licza sie obslugiwane transpondery, a tych nie obsluzysz wszystkich z jednej platformy majac quada czy quattro :) takich quadow i quattro bedziesz musial miec przynajmniej 5-6 by moc mowic o PELNEJ ofercie polskich platform, nie mowiac o kanalach FTA, bo liczac te musialbys wydac fortune na obsluzenie calej pozycji satelitarnej. no ale probuj dalej.

  • 0

    32.  2011-08-28 03:47:53

    @25 - a i tak dla pewnosci - jak zrobisz taka instalacje dzialajaca NIEZALEZNIE na 20 miejsc (czyli raptem ok. 7 mieszkan) to powiedz :) bo twoje rozwiaznie jest dobre dla poedynczego domu, a nie bloku, ktory rozwazamy jako alternatywe dla kablowki.

  • 0

    33.  2011-08-28 16:26:26

    W tym momencie wolność jest tylko na kablach telefonicznych i elektrycznych. Gdzie indziej tego nie widzę. UPC powoli zostaje w tyle z tą swoją ofertą. Wydaje mi się, że siedzą i czekają na ten Aster nie robiąc nic. DOCSIS 3 mają nieliczni, a 25 mega w dodatku za 80zł w chwili obecnej to śmieszna oferta. Jeszcze kilka lat temu w moim mieście panowała Multimedia i sam do poprzedniego roku skazany byłem na 6 mega za 80zł. UPC bardzo szybko opanowało prawie całe miasto i za te same pieniądze miałem 25 mega. Teraz czekam, aż lokalny poprowadzi mi światełko do bloku i witaj 50 mega :). Konkurencja jest, tylko zależy jak na to patrzeć. Ale w tym momencie UPC nie jest już w moim mieście żadną konkurencją, przynajmniej dopóki nie odświeży oferty.

  • 0

    34.  2011-08-28 18:59:45

    @33 problem jest inny - w wielu lokalizacjach jest albo "upc" (tu wstaw dowolna nazwe kablowki), albo TP. zero alternatywy, zero realnej konkurencji dla takiej kablowki. gdyby konkurencja byla to juz dawno UPC zeszloby z cen. teraz chcac miec pelna oferte telewizyjna UPC trzeba wydac ponad 200zl (super hd z hbo+ cinemax, filmbox i canal+), gdzie platformy satelitarne z podobna oferta maja to za 130-140zl...

  • 0

    35. ~  2011-08-28 19:05:55  host: 89-78-10-20.dynamic.chello.pl

    W interesie klientów jest żeby konkurencja była jak największa. Dlatego UOKiK ma rację. Z oligopolu nic dobrego nie wynika a UPC i MM dążą w tym kierunku. Widzę u siebie, że tutaj gdzie nie ma konkurencji w postaci operatorów lokalnych UPC ma gorsze warunki. My wpuściliśmy kilku operatorów (mamy wybór pięciu operatorów)i dzięki czemu jest w czym wybierać a i oferta UPC jest lepsza.

  • 0

    36.  2011-08-28 21:30:28

    @34, no tak, tv cyfrową mają rzeczywiście drogą. Ale nie ma co porównywać do takiej MM, gdzie jest burdel niesamowity w ofercie i nawet ja tego nie potrafiłem ogarnąć (połowa kanałów w cyfrze, połowa w analogu i oni zadowoleni, że dają ci milion pięćset programów). W sumie to tych kablówek już wiele nie zostało, są jacyś lokalni, ale widać od jakiegoś czasu, że UPC sukcesywnie wchłania większych graczy. Nie patrzyłem na to pod kątem przedstawionym przez ciebie. Jeśli chodzi o sam internet to jeszcze Netia i Dialog mogą konkurować na własnej sieci i widzę, że u mnie w mieście mając do wyboru UPC i Netie większość wybiera Netie (pakiet net + tel) i wybierało, jeszcze przed wprowadzeniem no limits. Żałuję, że nie mam w bloku CU Netii, bo na LLU wychodzi mi to samo co w UPC razem z opłatą za utrzymanie łącza a prędkość trochę niższa.

  • 0

    37. ~Aster Pa  2011-09-01 01:26:20  host: 87-205-165-175.adsl.inetia.pl

    jestem klientem Astera i od 8 miechów że tak powiem czekam aż szacowna Pani prezes ruszy nie powiem co i nagle zaniewidzi jej się na kaprys że Aster może być kupione a tu za późno będzie niech wyda zgodę zanim będzie za późno

  • 0

    38. ~gabi  2011-09-01 07:13:13  host: valiant.aster.com.pl

    Każdy operator, z którym podpiszesz umowę niezaleznie z jakim i nie dojdzie do montażu przechowuje twoje dane w swoich sytemach, nie jest to nic dziwnego, każdy tak robi. A jeśli chodzi o ofertę ASTER to uważam, że jest najlepsza w tej chwili na rynku. Posiadam (niestety) UPC, bo poprostu na moim osiedlu jeszcze nie ma ASTER i płacę za pakiet 3 usług [CATV+HD PVR + INT (25MB) + TEL (darmowe wieczory i weekendy) ponad 150 złotych miesięcznie, za ten sam pakiet w ASTER zapłaciłabym 129zł, więc dla mnie to duża róznica. Do tego ASTER ma bogatą oferte promocyjną, zawsze mają kilka promocji obowiązujących jednocześnie, często się zmieniają na lepsze, czasami nawet co miesiąc jest zmiana na lepsze, nie to co w UPC - zawsze jedna, trwająca kilka miesiecy bez zmiany, lipa na maxa.

  • 0

    39. ~zdziwiony  2011-09-01 14:39:28  host: ip-78-30-123-6.free.aero2.net.pl

    @38. gabi, chyba coś pokręciłaś. Z nazwy twojego hosta wynika, że posiadasz sieć Aster a nie UPC. Zanim to dostrzegłem już podejrzewałem, że coś pomieszałaś, gdyż to właśnie Aster trzyma ciągle promocje bez zmian i jest droższy niż UPC. Gdyby było odwrotnie to klienci Astra nie wypisywaliby na forach, iż czekają na zakończenie przejęcia tej sieci przez UPC.

Dodaj swoją opinię