Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK zbada przepadanie środków w prepaidach

UOKiK zbada przepadanie środków w prepaidach

WitekT 26 Września 2016 11:37

18 4

Brak kolejnego doładowania telefonu na kartę oznacza, że przepadają niewykorzystane środki. UOKiK wszczął właśnie postępowania przeciwko Orange, T-Mobile, Polkomtelowi i P4 mające ustalić czy jest to zgodne z prawem.



Pieniądze z niewykorzystanych doładowań nie wracają z powrotem do portfela abonenta. W efekcie taka praktyka może np. utrudniać konsumentom zmianę dostawcy usług telekomunikacyjnych. Z obawy przed utratą niewykorzystanych środków, abonent może nie zdecydować się na skorzystanie z lepszej oferty konkurenta - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.




Działania operatorów budzą wątpliwości tym bardziej, że w takich krajach jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja, Hiszpania, zwrot niewykorzystanych środków jest powszechną praktyką.

Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy może zakończyć się wydaniem decyzji zakazującej stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 10% obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy.

Zobacz: Środki zgromadzone na kontach numerów na kartę na celowniku UKE i UOKiK

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: uokik

w sumie: 97
  • 1

    78.  2016-09-27 10:19:47

    @77, to samo mi się nasunęło. Płakali jak odchodził. A jeszcze jak rzucił im hasłem, że zmienia opa, to już w ogóle rozpłakali się do łez (ze śmiechu) :)

  • 0

    79.  2016-09-27 10:26:09

    @76, z tej samej, co środki z konta głównego - kupując kartę, zawierasz umowę z operatorem. Warunki umowy są jasno określone i łatwo dostępne - w salonach operatora i stronie internetowej. Nie pasują Ci warunki umowy? Nie zawierasz jej, tylko idziesz do innego.

  • 2

    80.  2016-09-27 10:27:48

    Jeżdzę czasami komunikacją miejską - kupuję bilet powiedzmy 2 godzinny, a wysiadam po 30 minutach - Potem wieczorem wracam, i muszę kasować drugi - no co za złodzieje, przecież nie jechałem 2 godziny. Niewykorzystany czas przejazdu powinien przechodzić na kolejne przejazdy!

  • 0

    81.  2016-09-27 10:46:22

    Ludzie dalej nie rozumieją, że umowa z operatorem opiewa m.in. na "gotowość do świadczenia usługi" oraz dostarczanie np. połączeń przychodzących (za które nie schodzą środki z konta). Dlatego są terminy ważności, abonamenty itd., bo mimo, że nikt nie korzysta z środków i robi skarbonkę, to usługa wciąż jest świadczona. Druga sprawa to przechodzenie środków przy zmianie operatora. Nawet w postpaid jest tak, że gdy przechodzisz z dnia na dzień to płacisz jeszcze jeden abonament staremu operatorowi. W prepaid powinno być tak samo, doładowując konto u starego operatora zawierasz z nim umowę i zgodnie z ta umową możesz je wykorzystać u niego i na zasadach zawartej a nim umowy, to już nie są pieniądze. Chcesz przenieść - to żegnasz się z środkami.

  • 1

    82.  2016-09-27 10:56:25

    77 - no - i tak samo niewykorzystane nielimitowane rozmowy powinny przechodzić...

  • 1

    83. ~nmn  2016-09-27 11:01:15  host: 8.37.225.60

    82 - wlo, u Ciebie w abonament - też przechodziły minuty, a teraz się kasują, tak?

  • -1

    84.  2016-09-27 11:13:18

    83 - raczej pakiety kwotowe - tak, przez pół roku nawet ;-) Wejście Plej niestety zmieniło ten system. Plej wolało dać miliony minut nieprzechodzących... Więc jak barany wszyscy poszli za Plej ;)

  • 1

    85.  2016-09-27 11:19:31

    Ale w sumie masz rację... Teraz mam minuty roamingowe... Też przepadają. Dlaczego? Nooo... Jednak chyba będzie trzeba zwrócić uwagę pierdzistołkom, żeby zajęli się całościowo sprawą a nie tylko fragmentem - pod publiczkę ;)

  • -1

    86. ~$81.  2016-09-27 11:25:49  host: user-31-175-142-96.play-internet.pl

    A coś Ty taki wyrywny? Twoja kasa, że się tak tniesz? Gul wyskoczył, że ma się abo i można mieć gorsze warunki? Kolejny pies ogrodnika.

  • -1

    87. ~nmn  2016-09-27 11:27:55  host: 8.37.225.60

    wlo, nie wiem po co te nolimit minut ... ale nolimit sms - to już rozumiem, jest ok, zawsze się przydaje. ale minuty..?
    Jeszcze jedno: przepadające minuty, środki - przecież to nie zero czy mięso by miały termin przydatności! ?

  • 1

    88. ~$77,78  2016-09-27 11:28:41  host: user-31-175-142-96.play-internet.pl

    Z takich "chichów-śmichów" urósł czwarty operator. I całe szczęście.

  • -1

    89. ~nmn  2016-09-27 11:29:44  host: 8.37.225.60

    w 87 miało być:
    przepadające minuty, środki - przecież to nie ser czy mięso by miały termin przydatności! ?

  • 0

    90.  2016-09-27 11:36:15

    87 - ja od lat mówię, że najlepszym systemem jest abonament płatny z góry - za utrzymanie po uczciwej stawce - i z dołu - za usługi - też po uczciwych cenach, bez wygłupów z promocjami i innym głupotami...
    Innym jest opłata ryczałtowa - ale nie za jakiś ograniczony pakiet. Za nielimitowany dostęp do usług. I kiedy tylko operatorzy ten system wprowadzili, następnego miesiąca już z niego korzystałem ;-)
    Dyskusja na temat - co właściwie znaczy nielimitowane rozmowy - już się przetoczyła. Ja nie dostałem odpowiedzi od nikogo - kiedy można w konkretnym przypadku mówić o potrzebie korzystania z nielimitowanego dostępu. Biorąc pod uwagę pakiety cennikowe, w moim przypadku od kilku lat regularne przekraczanie 1000 minut kwalifikuje się do nielimitowanych - zawsze wychodzi taniej ;-) I właśnie o to chodzi - ustalenie granicy, przy której konkretnemu użytkownikowi/klientowi opłaca się skorzystać z nielimitowanych. Więc o ile jestem zwolennikiem, o tyle nigdy teściowej nie polecę nielimitowanych, nawet jeśli np. 15 złotych miałaby tylko płacić... Czemu? Bo płaci 9,95 zł za tyle ile potrzebuje i w najbliższym czasie więcej potrzebować nie będzie ;-)

  • 0

    91.  2016-09-27 11:41:09

    Stale oczywiście system ""nielimitowane w sieci" będzie także opłacalny... Np. żona mojego kolegi wydzwania grubo ponad 20 godzin co miesiąc... Z czego tylko niecałe 2 godziny do innych niż własna sieć. Zatem dla niej nielimitowane w sieci za darmo (no - za utrzymanie konta i robienie skarbonki ;-)) i faktyczne opłaty rzędu 10-15 zł miesięcznie też są optymalnymi. Jeśli mamusia, siostra i pozostała część rodziny zmieni operatora... No wtedy będzie o nju myśleć (chociaż podobno jeszcze w tym roku mają swoje numery poprzenosić (dzieci już od roku w nju są ;-)).

  • 0

    92.  2016-09-27 11:48:14

    Bo mam nadzieję, ze zdajesz sobie sprawę, że w "nielimitowanych" nie chodzi o te czterdzieści parę tysięcy minut (a przy konferencyjnych jeszcze więcej), tylko o progi - "minutowy" powyżej którego opłaca się taka ofertę właśnie wziąć i "cenowy", poniżej którego opłaca się taka ofertę właśnie wziąć?

  • 1

    93. ~nmn  2016-09-27 12:01:00  host: 8.37.225.60

    91 wlo, kurcze, już zapomniałem o tych minutach tylko w sieci ... jeszcze bywają takie umowy i można się nieźle wkopać...

  • 0

    94.  2016-09-27 12:05:14

    93 - no ja akurat pisałem o prepaidzie, ale tak - sam mam dwa numery na niskich "utrzymaniowych" taryfach (dla numerów) z nielimitowanymi w sieci. Wczoraj nawet rzuciła mi się w oczy oferta abonamentowa za 5 złotych (!) z nielimitowanymi w sieci (to a propos dyskusji o wymianie telefonów z 2G na 3G - jeden operator do takiej taryfy daje proste telefony 3G za 5 zł do taryfy za 5 zł ;-)).

  • 0

    95. ~nmn  2016-09-27 12:21:20  host: 8.37.225.60

    92 - tak, wszystkie jasne. Tyle, że ja jestem gdzieś w "środku" i nic mi nie pasuje, czy nolimit, czy mały pakiecik minutek - tu źle, i tu :-D

  • 0

    96.  2016-09-28 10:12:39

    95 - rany... A ten "środek" - jakie generuje koszty przy wszystkich możliwych opcjach obniżania wydatków?

  • 0

    97. ~Ale jaja  2016-10-04 22:02:12  host: n27-02-09.opera-mini.net

    To jak ktos splaci mixa, sprzeda telefon i bedzie mogl miec zwrot srodkow?

Dodaj swoją opinię