Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK zabrał się za regulaminy operatorów komórkowych

UOKiK zabrał się za regulaminy operatorów komórkowych

WitekT 6 Sierpnia 2007 13:00

0 0

UOKiK sprawdził warunki, na jakich operatorzy telefonii komórkowej zawierają umowy z konsumentami. Niepełne regulaminy, nieinformowanie o ich zmianie, zawyżanie opłat i ignorowanie roszczeń klientów to najczęstsze grzechy sieci - podało TVN24.



W związku z rosnącą liczbą zgłaszanych uwag, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował w pierwszym półroczu wszystkie sieci. Przeanalizowano cenniki, regulaminy i warunki promocji oferowane przez Plusa, Erę, Orange, Play oraz mBank mobile. Urząd znalazł wiele uchybień.

Urząd zwrócił uwagę, że operatorzy umieszczają istotne warunki kontraktu w cennikach, a nie w regulaminach. Ma to istotne znaczenie o tyle, że wprowadzenie nowych postanowień do regulaminu nakłada na operatora obowiązek poinformowania abonentów z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego, a także umożliwienia wypowiedzenia kontraktu bez żadnych kosztów. Natomiast w przypadku zmiany cennika konsument może zrezygnować z usług tylko w przypadku podwyższenia cen.




UOKiK zakwestionował ponadto postanowienia różnicujące wysokość opłaty pobieranej za zmianę taryfy. Zmiana na taryfę o niższym abonamencie kosztuje średnio 61 zł, o wyższym 6,10 zł. Zdaniem Prezesa UOKiK nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Urząd kwestionuje także wysokość pobieranej przez operatorów opłaty w wysokości 610 zł w przypadku zdjęcia simlocka.

Kolejnym istotnym problemem z jakim spotykają się abonenci jest dochodzenie roszczeń w przypadku zakupu wadliwego telefonu. Wielokrotnie konsument nie wie do kogo zwrócić się z reklamacją, co wykorzystują sprzedawcy przerzucając odpowiedzialność na kontrahentów.

Prezes Urzędu zakwestionował także postanowienia, w których operatorzy zastrzegali sobie prawo do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym bez konieczności uprzedzania abonenta o tym fakcie. Takie postanowienia są sprzeczne z przepisami kodeksu cywilnego.

Wątpliwości Urzędu wzbudziła praktyka polegająca na tym, że operatorzy zawieszają świadczenie usług bądź rozwiązują wszystkie umowy z konsumentem korzystającym jednocześnie z kilku numerów w przypadku, gdy opóźnił się on ze spłatą rachunku jednego z nich. W świetle przepisów prawa jest to niedopuszczalne.

Źródło tekstu: TVN24     

Dodaj do:
w sumie: 91
  • 0

    72.  2007-08-08 13:32:37

    I dodam... Śmieszą mnie ludzie, którzy mają problem z zapłaceniem za telefon powiedzmy 500 złotych, w sytuacji kiedy podpisują umowę na 2 lata w taryfie za 100 czy 200 złotych a w rzeczywistości płacą 300 czy 500... MIESIĘCZNIE!!

  • 0

    73. ~ds  2007-08-08 14:04:38  host: 213.77.11.50

    @wlo - wszystko, co piszesz to prawda, a wynika z tego, że większość osób przy zakupie telefonu kieruje się albo emocjami, albo reklamą albo nawet... całkiem nie wiadomo czym. i potem mają takie niedopasowane abonamenty. dlatego też ja polubiłem się od jakiegoś czasu z prepaidem - płacę za to, co wydzwaniam. wielu z abonamentowców wcale by na tym źle nie wyszło. ale to tak miło dostać tel za złotówkę...

  • 0

    74.  2007-08-08 14:20:16

    :-) Ja uważam, ze telefon do abonamentu to dodatek. I dzisiaj już nie koniecznie trzeba go brać. Są 10-złotowe abonamenty, które w wielu przypadkach są znacznie lepsze nież pre-paidy. Tak samo te po 25 czy 40 złotych nawet. Kwestia oceny tylko - operatorzy uważam sami sobie bat ukręcili reklamami pre-paidó - płacisz za tyle ile wygadasz (albo w podobie - wiecie o co chodzi) - tak jakby w abonamencioe płąciło się za paliwo do samolotów dla LOT-u ;-)

  • 0

    75. ~ds  2007-08-08 15:44:36  host: 213.77.11.50

    ja tam obstawiam na prepaid. minuta w play wychodzi mi w przedziale 20-30 gr, w abo bym tego nie uzyskał (musiałbym bardzo regularnie rozmawiać, a z tym różnie bywa). z tego co się orientowałem, u innych opów w abo miałbym sporo drożej. co do tela - dla ciebie to dodatek do abonamentu, a są tacy, dla których abonament do dodatek do telefonu - który to sam jest dodatkie do kamery i aparatu...

  • 0

    76.  2007-08-08 17:47:05

    Kto ma Nokię 6120?

  • 0

    77. ~  2007-08-08 22:35:50  host: inet20908na-2.eranet.pl

    Ja Szalony mam a co ?

  • 0

    78.  2007-08-08 23:08:34

    Solidny telefon? Nie pytam o możliwości :-) To srebrne to z metalu czy lakierowany plastik? Lekki jest więc domniemuję, że raczej plastikowa obudowa jest? Ale czy solidna?

  • 0

    79.  2007-08-08 23:17:54

    Niestety ten model jest za bardzo plastikowy :/ owszem funkcje na super ale nokia zawsze coś "musi" popsuć ... W tym modelu mamy "wszystko" kosztem jakości niestety :/ Wiem co pisze bo telefony przez moje ręce przelatują jak ciepłe bułeczki :-) Ale jak plastik jego wady i zalety komuś nie przeszkadzają to 6120 jest super telefonem ...

  • 0

    80.  2007-08-08 23:26:12

    Jakby nokia dała 6120 w solidnej obudowie to pewnie zaraz cena by wzrosła 200zł :-) a tak to mamy full wypas mały zgrabny telefonik w lowendowej obudowie ... Swoją drogą jakby jakiś operator wprowadził ją do oferty w promocjach w ciekawej cenie to byłby hit ... A tak to na wolnym rynku za nowa na pełnej gwarancji trzeba te 900-1000zł zapłacić.

  • 0

    81.  2007-08-09 13:56:33

    no to chyba pozostaję przy pierwotnych zamiarach ;-)

  • 0

    82. ~sv  2007-08-10 11:31:12  host: brg67.neoplus.adsl.tpnet.pl

    szkoda ze UOKIK ma do teraz w d... klientow ERY. Nie kiwneli nawet palcem, a era robi sobie co chce.

  • 0

    83. ~nick  2007-08-11 22:43:05  host: cam56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    UOKiK to niech lepiej sie zabierze za regulaminy neostrady i podobnych oraz za regulaminy prepaidów zeby mozna było dzwnic tak długo jak sie ma kase na koncie. W końcu nie po to zapłaciłem z góry za usługę żeby po trzech miesiącach tylko odbierać.

  • 0

    84.  2007-08-12 08:07:34

    Nick- o tym już było jakieś orzeczenie sądu czy innej instytucji !!! Niestety na korzyść operatora i ma on do tego prawo bo po pierwsze korzystając z jakiegoś prepaida godzisz się na jego regulamin a po drugie operator ponosi koszty utrzymania numeru i obsługi sieci więc ja także go rozumiem że po pewnym czasie blokuje wychodzące byś znów zasilił konto - bo to by było trochę dziwne że zasilając kartę np za 25zł klient miałby mieć rozmowy wychodzące np 5lat ... Bo przez ten czas nie wykorzystał tych 25zł ? ;D

  • 0

    85. ~  2007-08-12 09:21:48  host: host-80-54-90-1.eimg.pl

    mp3 na motorole l6 prosze teraz czekam asz pszesilesz muj numer 517269002

  • 0

    86.  2007-08-12 13:16:02

    ~nick - kasę na koncie to można mieć i 10 lat...

  • 0

    87.  2007-08-12 13:18:14

    i to co Szalony mówi - jużsądy w tej sprawie wydawały orzeczenia, nie ma więc sensu zajmować się tym dalej - szkoda pieniędzy podatników. a ten 85. to kto?? z konopii wyskoczył naćpany?

  • 0

    88.  2007-08-12 14:05:30

    Wlo dobre :-) Hehe przekonaj się zadzwoń na ten nr ;D

  • 0

    89. ~s  2007-08-13 10:26:20  host: alw15.neoplus.adsl.tpnet.pl

    http://telepolis.pl/news.php?id=9070

  • 0

    90.  2007-08-15 18:40:42

    wlo to prawda,co piszesz lecz nie wszyscy myślą o korzystnych abonamentach za przysłowiowe 10zł,mówię też o sobie niestety.Operator komórkowy nie ważne czy to Orange,Plus czy Era nie myślą niestety kategoriami "dobrze dla klienta-dobrze dla operatora" tylko kategoria pieniędzy i wcale nie chodzi tu o lepszy telefon,bo jak ktoś tutaj napisał "telefon jest tylko dodatkiem do abonamentu" a pieniądze jakie płacimy są za samą nazwę a nie za aparat.Tak samo jest m.in. w oranżadzie pracownicy tej sieci mydlą oczy że niby c"czym większy abonament tym lepsze usługi" a klient jak łatwowierny to bierze.Korzystałem z orange w abonamencie 50zł niczego to nie zmieniło,żadnych usług obniżających koszty połączeń,a całe zapewnienia sieci to ściema.Nauczyłem się teraz i wziąłem telefon z plusa w mixie w najniższym abonamencie,mam o wiele lepsze warunki niż w orange,i wcale to nie zależy w tym przypadki od kwoty miesięcznego doładowania.Wlo ma rację pisząc o najniższym abonamencie,chyba że ktos dalej mysli"bedę miał wiekszy abonament będę miał lepsze warunki" i niech się dalej łudzi że to prawda.Dla mnie najważniejsze są dobry zasięg i wysoa jakość usług,za w miarę najniższą cenę(a teraz niezależnie od abonamentu kwota za minutę jest taka sama)

  • 0

    91. ~  2007-08-16 09:42:54  host: dwg54.internetdsl.tpnet.pl

    WITAM WSZYSTKICH CZY DOSTALISCIE JUZ WEZWANIE PRZESąDOWE OD PTC???? dajcie znac co z tym zrobic

Dodaj swoją opinię