Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK wszczął postępowanie w sprawie Facebooka

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie Facebooka

orson_dzi 29 Grudnia 2016 11:40

9 2

Czy zasady zbierania i udostępniania danych użytkowników stosowane przez Facebook Ireland mogą naruszać prawa konsumentów? UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstępnie sprawdził wzorce umów i regulaminy dostępne na stronie facebook.com. Analiza dała podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego dotyczącego praktyk spółki Facebook Ireland. Wątpliwości wzbudziły m.in. postanowienia, które niejednoznacznie określają sposób korzystania z gromadzonych danych użytkowników oraz procedurę ich udostępniania innym podmiotom. UOKiK zwrócił również uwagę na szeroki i nieokreślony katalog gromadzonych informacji. Przykładem są klauzule, które dotyczą zbierania różnych informacji na temat użytkownika przez uzasadniony czas, które następnie mogą być przekazane firmom będącym częścią Facebooka. Tym samym konsument może nie wiedzieć, jakie dane o nim zostaną zgromadzone, jak długo będą przechowywane i komu dokładnie mogą być przekazane.

W trakcie postępowania przeanalizujemy zasady zbierania i przekazywania danych użytkowników. Sprawdzimy również czy wzorce umów mogą w inny sposób naruszać prawa konsumentów. Podobne postępowania są prowadzone w innych państwach - mówi Prezes UOKiK Marek Niechciał.




Przykładowo, niemiecki Bundeskartellamt sprawdza, czy Facebook nie naruszył konkurencji, poprzez nadużywanie pozycji dominującej. Włoski urząd zajmujący się ochroną konkurencji wszczął w październiku postępowanie w związku z automatycznym przekazywaniem Facebookowi danych użytkowników serwisu WhatsApp. Z kolei we Francji działania wobec spółki prowadzi organ ochrony danych osobowych.

Postepowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKiK toczone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek podmiotowi. Zebrane informacje mogą natomiast prowadzić do postawienia zarzutów i wszczęcia przeciwko przedsiębiorcy postepowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: facebook | uokik

w sumie: 21
  • 3

    2. ~GLIWICE  2016-12-29 12:10:01  host: pub-137.65.multiplay.pl

    W skanie dowodu wysyłanych do FB nie musi być poufnych, prywatnych danych. wystarczy imię, nazwisko i miasto a może nawet miasta nie trzeba. FB pewnie to sprostuję ale faktem jest że jest to wyłudzanie danych celowe, pewnie większość ludzi wysyła pełne dane z dowodu:-/

  • 1

    3. ~Henry  2016-12-29 12:31:39  host: 77.243.189.250

    Nigdy nigdzie nie wysyłam scanu dowodu, tylko nieodpowiedzialni idioci tak robią. FB do niczego nie jest mi potrzebny. Do tego handlują danymi i hurtowo udostępniają wyszystkim służbom w Polsce które o to poproszą nawet w prostych sprawach.
    Jak ktoś lubi być inwigilowany, sprawdzany itd to najlepszy sposób żeby się wystawić.

  • 1

    4. ~  2016-12-29 13:01:07  host: 212.160.172.86

    a po co Facebook prosi o skan dowodu? w jakiej sytuacji?

  • 2

    5. ~  2016-12-29 13:07:14  host: 188.146.11.232.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @4: Po zablokowaniu konta FB żąda skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości.

  • 2

    6. ~NICK  2016-12-29 13:15:07  host: n13-10-01.opera-mini.net

    Trochę śmieszne bo ludzie sami udostępniają tam swoje prywatne dane, zdjęcia. I to jakie..półnagie zdjęcia dziewczyn i chłopaków, którzy chwalą się ciałem, zdjęcia dzieci, gołych niemowlaków - miałam poród..wrzucę zdjęcie. Nie ma to jak bobas, który za naście lat dorośnie i zapyta rodziców...co wam padło na głowę ?!
    A aplikacje...dostęp do biblioteki, do galerii zdjęć, filmów, książki z kontaktami, smsów.
    Firmy wykorzystują bierność i głupotę ludzi, ludzką chęć do przechowalnia się, pokazania się.
    Poza tym samo państwo zbiera za dużo danych np. rejestracja numerow...jak za komuny, proponuję jeszcze listę numerów w formie książki telefonicznej wydać, a na klatkach wywiesić listę lokatorów.
    Na cholerę dzisiaj np. obowiązek meldunkowy, spadek po PRL. Była wyznaczona data zniesienia, PiS pewnie to zachowa. No, ale jak pan poseł Piotrowicz prokuratur z PRL jest symbolem zmian PiSu, cytat:
    "za zasługi w pracy zawodowej i działalności społecznej, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi" w 1984..najciemniej pod latarnią.

  • 1

    8. ~gdssw  2016-12-29 13:20:03  host: 188.146.157.168.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Możecie nagwizdac prywatnej firmie, zawsze można nie korzystac z inwigilatora albo nie wstawiac tam wszystkiego co popadnie np. wykorzystac jako jedynie skrzynkę kontaktową a reszta komunikacji via inne środki komunikacji internetowej oczywiście silnie szyfrowane. Nikt normalny nie rozmawia przez telefon czy internet o sprawach istotnych i w otwarty sposób.

  • 0

    9. ~Cosik  2016-12-29 13:53:45  host: n09-04-07.opera-mini.net

    @8 a można coś "silnie zaszyfrować". Jeśli przyjać dla przykładu tylko 1 mln impulsów na sek procesora to ile czasu potrzebuje na rozszyfrowanie jakiegoś zaszyfrowanego układu lub hasła?????

  • 0

    10. ~Gad  2016-12-29 14:06:21  host: n09-07-02.opera-mini.net

    Pejszbuk należy aresztować i na 150 lat sing sing.natychmiast

  • 0

    11. ~gość  2016-12-29 14:09:46  host: public-gprs211284.centertel.pl

    Jeszcze niech się zajmą systemami np. androidem i jego szpiegostwem, goglespy, skanowaniem/kserowaniem dowodów osobistych przez operatorów, wyłudzaniem większej ilości danych niż wymagana do tej całej rejestracji prepaidów...

  • 0

    12. ~Hotelarz  2016-12-29 14:31:51  host: apn-31-0-38-60.dynamic.gprs.plus.pl

    Śmieszne te wasze komentarze myślicie że Facebook będzie się bał UOKiK? Jak może ich wszystkich wykupić razem z Panią prezes.

  • 0

    13. ~gość  2016-12-29 14:47:29  host: public-gprs211284.centertel.pl

    @12 Bać się nie musi, wystarczy że będzie płacił kary finansowe nałożone przez urząd. I szybciutko skoryguje politykę wyłudzania danych jak go stukną po kieszeni:-)

  • -1

    14. ~  2016-12-29 15:17:48  host: user-94-254-178-81.play-internet.pl

    dlaczego jest mowa o irlandzkim pejsbuku? polski nie wymaga skanów dowodów?

  • 1

    15. ~Hotelarz  2016-12-29 15:33:19  host: apn-77-113-22-40.dynamic.gprs.plus.pl

    @13, Nie zapłaci ani złotówki za dobrych mają adwokatów.:)

  • -1

    16. ~job  2016-12-29 15:49:32  host: host94231094.microchip.net.pl

    Śmieszne. Facebook to coś takiego ,że wszyscy mogą mu naskoczyć. To coś więcej niż instytucja, już dawno wymknął się spod kontroli nawet właścicieli. Z internetem się nie da walczyć.

  • 0

    17. ~  2016-12-29 16:01:05  host: 185.137.17.75

    a dlaczego UOKiK nie wszczyna postępowania wobec Microsoftu - za szkody wyrządzane przez win10 (nie będe tu wyjasniał wiele ośób wie o co chodzi)???

    czyżby jakieś łapówki poszły?

  • -1

    18.  2016-12-29 16:11:46

    16 - wystarczy brak zasilania lub tzw. impuls elektromagnetyczny i cały Internet możesz sobie włożyć w pupkę. Jeśli coś jest z gruntu złe ( mam tu na myśli politykę FB ), prędzej czy później upada. Pamiętaj o tym.

  • 0

    19. ~  2016-12-29 18:40:31  host: 185.137.17.92

    do 18 - ja (jak i znaczące rzesze ludzi na całym świecie) uwazam, że z gruntu zły jest microsoft... a tymczasem rośnie i rośnie...

  • 0

    20. ~Punk  2016-12-29 21:21:41  host: apn-46-169-250-121.dynamic.gprs.plus.pl

    Mam w nosie Pejsbooka i jego politykę bo tego *** i tak nie mam, a jak mi producent wrzucił apkę to poleciała zaraz po uruchomieniu telefonu.

  • 0

    21. ~Tre  2016-12-29 21:51:42  host: 195.116.111.176

    Opuściłem FB miesiąc temu, Zniknęły moje posty, które ocenzurowano napisem "Blog o polityce" oraz "Materiały prywatne" - to z kolei o okłamywaniu świata. Jakby nie było na Fb takich materiałów, tyle tylko że liberalno-komiwojażerskie!

  • 0

    22.  2016-12-30 12:46:44

    nikt nikogo do kozrystania z FB nie zmusza

Dodaj swoją opinię