Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe ws. wyższych stawek do Play

UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe ws. wyższych stawek do Play

WitekT 18 Marca 2013 14:28

32 1

Czy stosowanie wyższych stawek za połączenia do sieci Play przez trzech największych operatorów sieci komórkowej stanowi praktykę ograniczającą konkurencję? Wyjaśni to postępowanie wszczęte dziś przez Prezes UOKiK.

Postępowanie dotyczące praktyk operatorów telefonii komórkowej zostało wszczęte po sygnałach od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz zawiadomieniu spółki P4 - operatora sieci Play. Dotyczyły one różnicowania stawek za połączenia do tej sieci przez trzech największych operatorów telefonii komórkowej - Polkomtela, PTC oraz Centertela. Cena za minutę połączenia z sieci ww. operatorów do sieci Play jest nawet o kilkadziesiąt groszy większa niż za połączenia pomiędzy sieciami trzech ww. operatorów (przykładowo w jednej z taryf koszt połączenia do Play wynosił 75 groszy, a do pozostałych operatorów - 29 groszy).

W trakcie postępowania wyjaśniającego Urząd przeanalizował zarówno taryfy dla klientów indywidualnych jak i ponoszone przez przedsiębiorców koszty hurtowe - rozpoczęcia połączenia we własnej sieci oraz zakończenia połączenia w sieci docelowej. Analiza Urzędu wykazała, że koszty faktycznie ponoszone przez operatorów mogą nie uzasadniać tak dużego różnicowania stawek do sieci Play. Efektem takich działań może być ograniczenie rozwoju konkurencji na rynku telefonii komórkowej, m.in. utrudnianie działalności operatorów innych niż trzech największych. Urząd wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Polkomtelowi, PTC oraz Centertelowi.

Sprawdzimy czy działania spółek stanowią praktykę ograniczającą konkurencję, poprzez nadużywanie kolektywnej pozycji dominującej - wyjaśnia Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.




Postępowanie będzie prowadzone również w oparciu o przepisy unijne. Urząd przeanalizuje, czy praktyka przedsiębiorców mogła mieć wpływ na handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, np. poprzez utrudnianie operatorom telekomunikacyjnym wejścia na polski rynek.

Jeśli stawiane zarzuty potwierdzą się, przedsiębiorcom grozi sankcja finansowa. Maksymalnie może ona wynieść 10% ich przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Zobacz: T-Mobile też obniży stawki do Play, ale nie wszystkim.
Zobacz: [Aktualizacja II] Będzie taniej do Play z Orange.
Zobacz: [Aktualizacja II] Plus obniża ceny połączeń do Play, ale nie wszystkim.

Źródło tekstu: UOKiK, wł     

Dodaj do:

Tagi: orange | play | plus | t-mobile | uokik

w sumie: 76
  • -2

    66. ~  2013-03-19 15:15:20  host: public-gprs249259.centertel.pl

    Przecież Plus jako jedyny obniżył stawkę w prepaidach i nowych taryfach abonamentowych do 29 groszy. Więc dziwię się, że piszą o Polokomtelu.

  • 1

    67. ~mxc38  2013-03-19 15:16:21  host: 178-37-57-154.adsl.inetia.pl

    Sprawa oczywista. Tylko dlaczego tak późno się za to zabierają?

  • 2

    68.  2013-03-19 17:13:12

    bolo - ja od wielu tal zachęcam ludzi do przechodzenia do operatora który ma taniej. Aż się dziwię, ze tylko 9 milionów Play pozyskało przy tym co się działo na rynku, bardzo dziwne że tylko 9 milionów... Natomiast co do "do mnie", ja mam karty wszystkich operatorów... Wszystkie we włączonych telefonach. Właśnie po to, żeby ci, którzy lubią oszczędzać - kilka osób z grona znajomych - do mnie mieli tanio albo darmo - a nie mam w Play telefonu ;-) Dlatego bardzo mi podpasowały u operatorów usługi typu roczna ważność konta. No ale cóż... Co dobre długo nie trwa ;-(

  • 0

    69.  2013-03-19 17:26:08

    wlo, współczuję Ci znajomych.

  • 0

    70.  2013-03-19 17:26:58

    No i pewnie chodzisz z wypchanymi gaciami telefonami ;-)

  • 0

    71.  2013-03-19 21:18:18

    mikkel - widać, ze nie masz poczucia humoru za grosz... Ja to robię dla jaj. Noszę tylko jeden telefon - E52, czasem w teczce mam E61i - ale to do pisania wiadomości i e-maili głównie. Pozostałe leżą na biurku, tak jak stacjonarny - nie są do noszenia. Pomijam fakt, że przy okazji "poznaję" możliwości innych sieci.

  • 0

    72.  2013-03-19 21:23:43

    Już nie dla jaj dałem się jak głupi namówić na konto w Skype... W tym okresie boomu - wszystko miało paść i miał tylko Skype zostać... Uważałem zę to mi do nieczego nie jest potrzebne i miałem rację. Miałem Skype w komputerze, w telefonie... Problem w tym, zę ludziom przeszło... Przez komputer ani raz nie rozmawiałem, z komórki jak sam nie zadzwoniłem to nikt nie zadzwonił... Narzędzie kompletnie nieprzydatne w większości przypadków ;-) Najgorsze, zę nie można całkowicie konta usunąć w tym serwisie.

  • 0

    73.  2013-03-19 21:26:22

    No właśnie - Kaczkowski właśnie mówi... A ja spróbuję nie być na Facebooku... I żyję! I ja też uważam, że większość tych zabawek nikomu nie jest potrzebna.

  • 0

    74. ~obserwator  2013-03-20 11:36:32  host: 89-68-84-240.dynamic.chello.pl

    Ciekawe, że dopiero teraz UOKIK i inne takie dowiedziały się o bandyckich stawkach za połączenia do PLAY, podczas gdy te stawki są stosowane od momentu gdy PLAY zaczął działalność. A wspaniały UKE też nie raczył pogonić operatorów aby informowali klientów, że połączenie kosztuje ich 3x więcej niż pomiędzy Orange, Plus i T_Mobile. A z prefiksu teraz nic nie wynika, bo można się przenieść z numerem do dowolnej sieci, a mieć numer ze starej. Tak to się chroni klienta przed dymaniem zgodnie z prawem. Obserwator.

  • 0

    75. ~beztia  2013-03-21 10:01:05  host: torexit.privator.eu

    obserwator Wcześniej Play siedział cicho bo miał asymetryczne MTR'y. Za każde połączenie, które wykonywał użytkownik innej sieci do Play, Play dostawł nawet kilkakrotnie więcej niż musiał płacić gdy klient Play dzwonił do obcej sieci. Ot i cała filozofia Kalego...

  • 0

    76. ~LepikPL  2013-03-22 18:48:36  host: 87-205-217-250.adsl.inetia.pl

    Wszystkich, którzy tak bronią wolnego rynku i wyższych stawek do Play zapytuję: podajcie choć jedną przyczynę, dla której W3 nadal miałaby doić swoich Klientów droższymi połączeniami.

  • 0

    77.  2013-03-22 18:58:22

    LepikPL - a ktoś broni tych wyższych stawek? Ja nie zauważam. Natomiast w okresie asymetrii, nie dziwiło mnie, że stawki detaliczne też są asymetryczne. Gdybyś się wysilił i poszukał, dowiedziałbyś się także, że uważałem, że UOKiK powinien się wysilić i sprawdzić (w ramach dbania o interes zbiorowy konsumentów) czy nie jest to zbyt duża różnica. A generalnie uważałem, że stawki MTR powinny być ustalane wyłaczne przez operatorów w ramach umów, co najwyżej regulowane powinny być zasady ich ustalania, czyli prawny nakaz przedstawiania analizy rzeczywistych kosztów zakańczania połączeń itd., itp. Myślę, ze nikt nie był za zróznicowaniem stawek a w szczególności utrzymania wyższych stawek detalicznych w sytuacji gdy nie ma najmniejszych przesłanek do tego, aby operatoprzy utrzymywali stare cenniki ;-)

  • 0

    78. ~LepikPL  2013-03-23 03:06:00  host: 87-205-217-250.adsl.inetia.pl

    @wlo Ludziska bronią bo w cholerę ludzi na tym portalu z tego żyje (W3, W4, łotewer). Uwolnienie MTR/FTR i stawki zerowe co Ty na to? To by dopiero ożywiło rynek... A co masz do gadania, to z reguły czytam, bo zdarza Ci się od czasu do czasu coś do rzeczy napisać.

  • 0

    79.  2013-03-23 09:36:59

    Mamy rynki gdzie operatorzy sami sobie ustalają rozliczenia. Roaming poza UE. Ceny 15 zł. za minutę i 50 zł. za 1 MB. Bez odpowiedniej kontroli koncerny telekomunikacyjne dogadały by się między sobą, blokowały wejście konkurencji i maksymalizowałby swoje zyski. Wszystko co zagraża interesom operatorów jest eliminowane. Lobbują w celu utrzymania sowich interesów i to jest groźne.

  • 0

    80. ~  2013-03-23 18:18:58  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

    @79. Brawo, piękny przykład, może coś wreszcie do "zakutych pał" trafi, iż rynek telekomunikacyjny nie jest wolnym rynkiem i regulacje są tam niezbędne.

  • 0

    81. ~LepikPL  2013-03-23 22:12:10  host: 87-205-217-250.adsl.inetia.pl

    Swoją drogą żal patrzeć na zdychającego orangutana. Mają mega-bazę stacjonarek a wolą doić stare baby niż przemyśleć nową strategię i kierunki rozwoju.

  • 0

    82. ~?  2013-03-26 11:16:20  host: ip-94.124.7.132.s.net.pl

    Rychło wczas. jak coś jest zmienione to wtedy będą karać.

  • 0

    83. ~  2013-03-29 08:46:47  host: 87-205-254-232.adsl.inetia.pl

    niech zajmą się w pierwszej kolejności play i ich usługi za które płacimy a nie można normalnie z tego korzystać

  • 0

    84. ~  2013-03-29 20:51:41  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

    @83. Jakoś ponad 8 milionów użytkowników sobie radzi, chociaż trzeba wiedzieć, że wszyscy się nie zmieszczą na 25, a gdzie nie gdzie tylko 6-ciu kanałach GSM Play.

  • 0

    85. ~dfsd  2013-05-21 22:20:56  host: 89-70-141-7.dynamic.chello.pl

    http://www.my-mobile.com.pl/index.php/2013/05/11/virgin-mobile-z nowu-wygrywa-my-mobile-ranking-drugi-jest-nju-mobile/

Dodaj swoją opinię