Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK: Wielka Loteria Plusa była nieuczciwa

UOKiK: Wielka Loteria Plusa była nieuczciwa

LuiN 3 Kwietnia 2012 13:49

0 0

Organizatorzy Wielkiej Loterii Plusa wprowadzali konsumentów w błąd - uznała prezes UOKiK i nałożyła na nich karę pieniężną o łącznej wysokości blisko 131 tys. zł.

Prezes UOKiK zakwestionowała praktyki spółki Just Mobile - organizatora loterii SMS-owej w sieciach telefonii komórkowej należących do Polkomtelu. Spółka Just Mobile z Katowic stosowała tzw. agresywne praktyki rynkowe. Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy urząd wszczął w sierpniu 2011 roku w związku z licznymi skargami konsumentów.

Zorganizowana przez spółkę Wielka Loteria Plusa skierowana była do osób korzystających z sieci komórkowych Polkomtelu i trwała od października 2010 do kwietnia 2011 roku. Wątpliwości prezes UOKiK wzbudziły SMS-y informujące o wygraniu samochodu, które otrzymywali konsumenci np. Czy zgodziłbyś się na ewentualny ODBIÓR samochodu GOLF w Warszawie? Wyślij SMS o treści TAK na 7419 (4,88 zł).

Komunikaty jednoznacznie sugerowały, że konsument uzyskał już nagrodę i konieczne jest jedynie wysłanie przez niego SMS-a w celu potwierdzenia odbioru. Tymczasem, odesłanie SMS-a gwarantowało jedynie udział w losowaniu samochodu.




Zgodnie z prawem wywoływanie wrażenia, że konsument uzyskał lub uzyska pod określonym warunkiem nagrodę, gdy w rzeczywistości nagroda nie istnieje lub uzyskanie jej uzależnione jest od poniesienia kosztów, jest jedną z zabronionych, nieuczciwych praktyk rynkowych. Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożyła na spółkę Just Mobile, karę w łącznej wysokości 130 952 zł.

Decyzja nie jest prawomocna przedsiębiorca może odwołać się do sądu.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4. ~  2012-04-03 13:56:30  host: v02-15.opera-mini.net

    Ja kprawie kazda loteria, ale i tak nic nie przebije loterii w Erze z platnymi smsami przychodzacymi.

  • 1

    5.  2012-04-03 13:59:25

    Właściwie to powinno się zobowiązać do zwrotu każdej osobie, która wysłała SMS kwoty wydanej, a oprócz tego zasądzić karę. Bo tak właściwie Ci oszukani co z tego mają? Nic. Karę firma zapłaci (po odwołaiu będzie pewnie niższa), a przychód był pewnie sporo większy od tej śmiesznej kary. Efekt? Just Mobile zyskał kupę kasy i stać go na zapłacenie kary, zyskał duuuużo operator, zyska urząd na konto do którego zapłacona kara trafi, a oszukani niech się bujają.

  • 1

    6. ~  2012-04-03 14:02:07  host: chaos.tpnet.pl

    130 tys? Ha ha ha ha! Jedna pensja jakiegoś dyrektorzyny w Polkomtelu.

  • -1

    7. ~nicky  2012-04-03 14:02:35  host: 87-207-7-201.dynamic.chello.pl

    szkoda, że loterie już się skończyły, fajne auta można było wygrywać.

  • 0

    8. ~tomash  2012-04-03 14:03:05  host: 87-206-43-212.dynamic.chello.pl

    Ja nie wiem, gdzie w tych wiadomościach były jednoznaczne sugestie, że odbiorca SMS cokolwiek wygrał, zwłaszcza w podanej jako przykład wiadomości.

  • 0

    9. ~  2012-04-03 14:12:13  host: z26-06.opera-mini.net

    "zgodzilbys" a "zgadzasz" to jest duza roznica , tym bardziej "ewentualny"

  • 0

    10. ~zulugula  2012-04-03 14:19:58  host: ip-78-30-111-178.free.aero2.net.pl

    @8 da się wyczytać, że nie wiesz. Z poziomu piaskownicy takich rzeczy nie widać.

  • 0

    11. ~  2012-04-03 14:41:07  host: adeu39.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Redachtórki, a co u was robi reklama "jesteś naszym milijonowym odwiedzającym, nagroda już czeka"?

  • 0

    12. ~  2012-04-03 14:41:40  host: 77-253-131-79.adsl.inetia.pl

    Wexcie sie nie wygłupiajcie. Kara nie jest mała. Weźcie pod uwagę, że albo pieniędzmi dzielili się z Plusem, albo z góry musieli zapłacić jakąś kwote za zorganizowanie tej loterii. Tak czy inaczej, to nie jest kwota, której "nie poczują".

  • 0

    13. ~prawda  2012-04-03 14:56:13  host: 217-73-248-214.nordiskpolska.pl

    Takie kary są wkalkulowane w zysk, drogie dzieci ;p

  • 0

    14. ~  2012-04-03 14:57:14  host: 159-205-100-127.adsl.inetia.pl

    33tysięcy smsów (czyli kwota kary) tyle pewnie im spływało w ciągu godziny-dwóch :D

  • 0

    15. ~  2012-04-03 15:46:33  host: z22-02.opera-mini.net

    Niech sie zajma telekomunikacja a nie totolotkiem.

  • 0

    16. ~  2012-04-03 16:39:08  host: apn-77-115-138-80.dynamic.gprs.plus.pl

    do 11: kolega ma rację na telepolis co chwila wyskakują reklamy z durnymi pytaniami po odpowiedzi na które też można spodziewać się nagrody która nigdy nie wpłynie na nasze konta to zwykły blef tylko po co komuś wypominać jeżeli się tak samo robi!!!!!!!! po co o tym pisać ?????? traktować to jako kolejny news ?????? jeżeli bierzecie kasę za podobne sztuczki!!!!!!

  • 0

    17. ~Piotrek  2012-04-03 17:17:26  host: 75-goc-26.acn.waw.pl

    A kradzież kasy z konta nie doładowywanego w SIMPLUS 2 miesiące pozakończeniu terminu ważności jest jak najbardziej legalna wg POLKOMTELU - gratulujemy najlepszy pre-paid który nie dośc że nie ma opcji rocznej ważności konta to jeszcze zeruje je po60 dniach - żenada...

  • 0

    18. ~Szczęsław Kusiciel  2012-04-03 17:27:55  host: 178-36-230-237.adsl.inetia.pl

    Kredyciki Pana O Czterech Nazwiskach to nie przelewki, trzeba z czegoś je spłacić.

  • 0

    19. ~Szczęsław Kusiciel  2012-04-03 17:30:02  host: 178-36-230-237.adsl.inetia.pl

    @17: Nie gadaj głupot. Przeczytaj regulamin. Pisze kiedy przepada? Pisze. Używasz Simplusa? Używasz, to znaczy, że zaakceptowałeś regulamin. Nie akceptujesz regulaminu? Zerwij umowę z operatorem poprzez wyrzucenie karty SIM.

  • 0

    20. ~csscccscs  2012-04-03 17:41:46  host: ip-94-42-35-224.multimo.pl

    mnie ta reklama z tym gościem po prostu wqrw**ła! nic więcej.

  • 0

    21. ~Piotrek  2012-04-03 18:14:14  host: 75-goc-26.acn.waw.pl

    @19 zwracam tylko uwagę na praktyki POLKOMTELU rodzem z lat 90 u pozostałych (orange już nie zeruje kont Era chyba nigdy tego nie robiła)

  • 0

    22.  2012-04-03 19:39:03

    I dobrze. Inna sprawa, że jakie społeczeństwo, takie konkursy i reklamy. Mój szwagier - aż wstyd mówić, ale trudno - prawnik, wykonujący zawód prawniczy, po reklamach w telewizji czy gdzie tam pokazywali, wysyłał esemesy z telefonu w Plusie na konkursy z samochodami w innych sieciach...

  • 0

    23.  2012-04-03 19:42:59

    17. ~Piotrek - tego procederu, po krótkim powrocie do jego stosowania, zaprzestali już grubo ponad rok temu. Wiem to z doświadczenia, bo zasilam konta kilku simplusów tylko żeby utrzynać fajne numery i widzę kiedy kasowali i czy kasują. Nie - już nie kasują. A jest to legalne bo jasno o tym mówi regulamin, który każdy akceptuje używając simplusa. Takie zapisy ma każdy operator, natomiast praktyka jest rózna. W Plusie na krótko jakiś głupek zdecydował do powrotu do ścisłego stosowania regulaminu po prostu. Tylko pytanie - czy dla regularnie korzystaąćego z teefonu użytkownika ma to jakieś znaczenie?

Dodaj swoją opinię