Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK: UPC zmieni wysokość kary za bezprawnie udostępnione usługi

UOKiK: UPC zmieni wysokość kary za bezprawnie udostępnione usługi

sirmark 23 Maja 2014 20:44

7 0

Karę w wysokości 5 tys. zł zastrzegał operator UPC Polska za udostępnienie Internetu, czy podłączenie większej liczby komputerów i telewizorów niż określono w umowie. Zdaniem UOKiK kara była zbyt wysoka i nie odzwierciedlała szkody, jaką mogła ponieść spółka w związku z działaniami konsumentów. UPC Polska zobowiązało się do zmiany postanowienia




Postępowanie przeciwko UPC Polska zostało wszczęte w październiku 2013 roku. Wątpliwości wzbudziła klauzula w cenniku dostępu do telewizji, Internetu i telefonu: Kara za udostępnienie usługi internetowej, DTV, telefonicznej poza lokalem, nielegalne korzystanie z sieci, podłączenie większej liczby komputerów niż określono w Parametrach Technicznych - 5000,00 zł.


Zdaniem Urzędu, kara jest rażąco wygórowana i ustalona arbitralnie - nie odpowiada rzeczywistej szkodzie, jaką mógłby ponieść przedsiębiorca.


UPC Polska zobowiązało się do zmiany postanowienia w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji. Nowa, zmieniona klauzula w umowach będzie określać, że kara będzie odpowiadać wysokości miesięcznego abonamentu za każdą osobę lub podmiot, którym bezprawnie udostępniono usługi.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: uokik | upc

w sumie: 32
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15.  2014-05-24 10:32:09

    @9
    Człowieku ty się zastanów co piszesz. Płacę za ten internet, specjalnie wziąłem 60mbps zamiast np20 bo nie korzystam z internetu sam i chcę podpiąć kilkanaście urządzeń. Nie podpierdalam tego internetu sąsiadom, tylko mam spisane na siebie umowę, którą opłacam.

    @14 Technicolor
    Na poprzedniej umowie miałem modem thomsona i wtedy też był limit urządzeń, który był znoszony jeśli wykupiłeś "usługę wifi". Bez zapłacenia 18zł miesięcznie dodatkowo router miał zablokowane wifi :p A każda próba zmiany firmware kończyła się wizytą technika "bo u nich w centrali wykryto, że jest jakaś awaria z routerem". No ale za wykupienie wifi znieśli limit urządzeń(co jest chyba oczywiste, że skoro chcesz wifi to potrzebujesz podłączyć więcej urządzeń niż 4). W nowej umowie wifi jest "gratis". Ale limit urządzeń do 5... Całe szczęście, że ten limit jest wypisany w regulaminie na stronie, na moim egzemplarzu, który dostałem pocztą tego zapisu nie ma.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16.  2014-05-24 10:39:31

    Inni lepsi ? Vectra kasuje 20-30 złotych za dekodery co miesiąc, lepiej byłoby płacić za pakiet i kupić samemu...a do tego kara jak nie zwrócisz to np. 300 albo 500 zł za dekoder HD...płaciłeś dwa lata + 300-500 czyli sprzęt wyszedł cię 800-1200 zł :D
    Albo przedłużanie się automatycznie umowy na 6 miesięcy (!) w Vectrze jest normalne ? Wypowiedzenie musisz złożyć już na 3 miesiące przed końcem umowy, a jak nie to pół roku kary...od daty zakończenia umowy, fajne długoterminowe zobowiązanie...Niestety konsolidacja rynku nie wychodzi na dobre konsumentom, opłaty za telewizję czasami rosną, dobre programy wypadają z oferty, a umowy trochę narzucają branie paczek, niepotrzebnych usług.
    Tak oto działa niewidzialna ręka rynku, a jak sami np. nawalą i wyślą za późno rachunki czy nowe regulaminy to wszystko jest wg nich już ok, jak zamiast programów jak Planete+, MTV czy innych wrzucą kolejny program disco polo (niech będą, ale po co tyle? czy darmowy (np. dostępny w necie, a do tego kalka jak stars http://tlp.is/2m5 taki jakby VH1..

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18. ~tata  2014-05-24 14:13:48  host: apn-31-2-115-30.dynamic.gprs.plus.pl

    W Legionowie sprzedajna spoldzielnia mieszkaniowana na osiedlu Piaski poszla na uklad z Vectra i buduja siec.Ludzie nawet nie wiedza jaki pasztet im podrzucono.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19. ~RAFiki  2014-05-24 14:14:49  host: static-87-101-68-192.leon.com.pl

    #17 Jest martwi dopóki nie podpadniesz. Da się bez problemu wykryć np liczbę urządzeń jeśli nie tunelujesz połączenia. Jak ktoś się uprze, to można to udowodnić i zastosować karę zgodnie z umową.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    22. ~Calm7  2014-05-24 17:59:22  host: n08-08-02.opera-mini.net

    21). To już chyba producent powinien o to zadbać, aby do cudzego mieszkania sygnały wifi nie wchodziły.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    23. ~  2014-05-24 18:01:42  host: user-94-254-206-84.play-internet.pl

    Głupota z tym producentem, ścianę działową i piętro wifi w domu ma przepuszczać - bo to dalej dom, ale ścianę nośną lub sąsiada już nie ma przepuszczać. Jakieś farmazony opowiadacie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    24. ~  2014-05-24 18:03:06  host: user-94-254-206-84.play-internet.pl

    Dostawca usług dodaje zdalnie karty MAC urządzeń, które mogą się połączyć przez wi-fi i sprawa rozwiązana.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    25. ~Majster  2014-05-24 18:11:44  host: 217.153.182.70

    @9 mieszkam z dziewczyną. 2 telefony, 2 tablety, 2 laptopy, drukarka wifi i X360. 8 urządzeń na 2 osoby. Też jesteśmy złodziejami?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    26. ~Calm7  2014-05-24 18:13:18  host: n08-08-02.opera-mini.net

    23). Dlaczego farmazony? Jakim prawem wifi sąsiada ma się panoszyć w cudzym mieszkaniu? Jest sciana i po to jest ściana, aby sąsiad nie właził z butami na cudzy teren (prywatny).

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    27. ~  2014-05-24 18:55:18  host: user-94-254-206-84.play-internet.pl

    @26 rozumiem że ściany do drugiego pokoju już nie masz? A czym się różni ściana nośna od ściany sąsiada? Składem chemicznym?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    28. ~  2014-05-24 18:59:39  host: user-94-254-206-84.play-internet.pl

    Może niech Orange i T-Mobile nie puszczają sygnału na 900 i MHz jakim prawem jest ich sygnał w moim mieszkaniu, skoro z ich usług nie korzystam? Od wi-fi niczym się nie różni, poza częstotliwością.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    29. ~daro  2014-05-24 19:32:50  host: ip-13-176.mannet.pl

    A ja jestem szczęśliwym NIEposiadczem telewizora :P

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    30.  2014-05-24 21:54:43

    Akurat większośc routerów wifi ma słąby zasięg i u sąsiada już nie łapie... za to często u Ciebie zasięg sąsiada jest lepszy od Twojego własnego routera :D

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    31.  2014-05-25 12:29:24

    heheh jestem w szoku ;) nie wiedziałem, że jestem takim szczęściarzem mając neostradę u mnie wygląda to tak:

    2 laptopy
    2 PC
    2 telefony
    drukarka sieciowa
    NAS
    TV
    Blu-Ray
    XBOX
    amplituner kina domowego
    telefon VOIP
    no to coś czuję, że miałbym karę jak złoto i, żeby nie było wszystko w jednym lokalu ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    32. ~klient Oręż  2014-05-25 14:03:31  host: public-gprs517452.centertel.pl

    Po pierwsze: Routery UPC sa dziurawe jak sito. Po drugie kto o zdrowych zmyslach bedzie bral ten szajsowy router od UPC (dziurawy) skoro za.100 zl mozna kupic nowego asusa i wgrac na niego Tomato. Po trzecie.jak sie.ma wlasny router to nie wykryja ile jest urzadzen podpietych bo niby jak? Taka prawda.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    33. ~Bynajmniej  2014-05-25 14:10:36  host: 103.13.79.244

    Poza tym na niebezpieczniku sa te dziury opisane. A jeden z administratorów UPC ( Adam) prowadzi bloga zaufanatrzeciastrona.pl na ktorej nie opisuje wpadek UPC ,bo przeciez nie bedzie srał we własne gniazdo.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    34. ~  2014-05-25 18:47:05  host: ip-84-39-169-170.free.aero2.net.pl

    @32 kliencie oręrz jak nie macie pojęcia to nie piszcie bzdur. O ttl słyszałeś?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    35.  2014-05-25 20:23:52

    @~RAFiki niby jak chcesz sprawdzic liczbe podpietych urzadzen gdy klient uzywa wlasnego routera? @34 slyszales o podbiciu ttl? chyba nie... pozatym przy pomocy ttl mozna tylko wykryc ze jest dodatkowy router (paramter zmiejsza sie o 1) nie mozna okreslic ileosci podpietych komputerow

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    36.  2014-05-26 10:16:52

    @9 Dla mnie to porażka. Sam mam w domu do rotera podłączone 3 inne, TV, 2 komputery stacjonarne, 6 laptopów, dwa tablety, i 3 telefony. Razem jakieś ze 17 urządzeń, jak o żadnym nie zapomniałem.