Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK umorzył postępowanie w sprawie droższych połączeń do sieci Play

UOKiK umorzył postępowanie w sprawie droższych połączeń do sieci Play

msnet 17 Stycznia 2018 22:23

5 4

uokik

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów umorzył postępowanie przeciwko Orange Polska, Polkomtelowi i T-Mobile Polska toczące się od 2013 roku.

2 stycznia 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał decyzję o umorzeniu wszczętego w 2013 roku postępowania przeciwko spółkom Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus) oraz T-Mobile Polska, dotyczącego wysokości cen detalicznych połączeń do klientów sieci Play. O decyzji poinformował serwis telko.in, a rpkom.pl uzyskał potwierdzenie od Małgorzaty Cieloch, rzeczniczki UOKiK-u.




Rozpoczynając swoją działalność P4, operator fioletowej sieci, korzystał z uprzywilejowanej pozycji, przyznanej mu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej ramach operator mógł otrzymywać od "Wielkiej Trójki" wyższe opłaty MTR, które operatorzy przekazują sobie nawzajem, gdy ich klienci dzwonią do siebie. W związku z tym operatorzy sieci Plus, T-Mobile i Orange stosowali dla swoich klientów wyższe opłaty za realizację połaczeń telefonicznych do fioletowej sieci. UOKiK miał sprawdzić, czy trzy telekomy nie nadużywały kolektywnej pozycji dominującej na rynku poprzez naliczanie swoim klientom zawyżonych opłat za dzwonienie do P4, które nie tylko wyrównywały ponoszone na rzecz fioletowego operatora koszty, ale także pozwalały przedsiębiorcom dodatkowo zarobić.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że jest brak podstaw do działania i umorzył swoje postępowanie. Decyzja ta, jak podaje rpkom.pl, może zaszkodzić P4 jeszcze w jednym postępowaniu, w którym operator sieci Play domaga się od Orange, Polkomtela i T-Mobile prawie 317 mln zł zadośćuczynienia w związku z opłatami detalicznymi z lat 2009-2012.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:

Tagi: orange polska | uokik | p4 | play | polkomtel | t-mobile polska

w sumie: 32
  • 2

    13.  2018-01-18 07:01:30

    Orson, ale tu chodziło o to, żeby bilans między operatorami wychodził na zero. W3 nie miało dodatkowych kosztów, tylko dodatkowy przychód.

  • -3

    14.  2018-01-18 07:16:52

    @4 - Dumny (dumni) jesteście z bycia w Play? A tak poza tym, to wszystko gra? Urzekła mnie Twoja historia... Zaraz pojawi się ktoś dumny z posiadania gaci w zielone kropki, jakie to urocze...

  • -1

    15. ~Dario  2018-01-18 07:19:31  host: user-94-254-136-176.play-internet.pl

    I znowu abonent jest szarym ogniwem za które musi płacić i nie ma nic do gadania...Żenada....

  • -1

    16.  2018-01-18 07:59:27

    8 - gdyby nie polityka byłej prezes Streżyńskiej raczej... Plej dzięki tej polityce mógł dotować ceny połączeń swoich klientów, zamiast inwestować w sieć z pieniędzy uzyskanych z rozliczeń międzyoperatorskich - co było za każdym razem uzasadnieniem decyzji MTR byłej prezes i byłej minister ;-)

  • 3

    17.  2018-01-18 08:12:55

    ... i dzięki tej polityce w krótkim czasie Play stał się numerem jeden w Polsce. Oczywiście, pozostali operatorzy nie byli ani odrobinę zachłanni, skwapliwie " ciągnąc " ile się da z kieszeni swoich klientów, głosząc wszem i wobec : to wina Playa! P4 jako najmłodszy operator bardziej modernizuje swoją sieć niż skostniały Plus, który coraz częściej określany jest siecią dla dziadków... Gdyby wchodzący na rynek Play wchodził na identycznych zasadach obowiązujących pozostałych z W3, to skończyłby jak wirtualni, ale na szczęście do tego nie doszło. A skoro o asymetrii mowa, to może wlo przypomnisz, jakie były różnice w połączeniach z sieciami stacjonarnymi? Nie było asymetrii? Zbyt krótka pamięć? Mam wrażenie, że zachowujesz się jak sędzia Gersdorf, której trudno wyżyć w mieście za 10 tysięcy...
    http://tlp.is/g48

  • 3

    18.  2018-01-18 08:20:49

    Doprecyzowanie: chodzi o asymetrię na długo przed powstaniem Playa.

  • 1

    19.  2018-01-18 08:37:48

    toms - a to insza inszość ;-) Od tego byli i są - UKE i UOKiK. A jak widać nie są to "firmy", którym zależy na konsumencie ;-)
    Była prezes/minister natomiast skarżyła operatorów, ze wykukali śmieszną spółkę z Zamościa, która chciała zmusić operatorów do kupowania od niej hurtowo usług telewizji w technologii, której nikt nie użwał i nie używa ;-)
    Pierdzistołki z UOKiK natomiast zajmują się wyłacznie pierwszym członem swojej działalności - konkurencją... Konsumentów każdy znich na w tyle ;-)
    Świetną mam pamięć. Była asymetria. Dokłądnie tak samo była uzasadniana - potrzebami rozwoju sieci mobilnych. I te pieniądze, zgodnie z deycjami były w infrastrukturę inwestowane.
    Twój problem to czepialstwo. Jeśli w określonym kontekście byśmy rozmawiali, Twoje argumenty nie utrzymują się ;-)

  • 1

    20. ~Piła  2018-01-18 08:39:42  host: user-94-254-245-88.play-internet.pl

    Urzędas to urzędas. Zawsze zmęczony, żeby utrzymać się na stołku i udawać jaki jest potrzebny. Więc każda dodatkowa praca już ponad jego siłę.

  • 2

    21.  2018-01-18 08:47:12

    Z Witkiem nie raz o tym "dyskutowaliśmy". On zawsze twierdził, ze prawo pozwala Plejowi rozdawać te pieniądze nawet.
    Ja - czytając decyzje prezes Streżyńskiej, jednoznacznie mówiące w uzasadnieniach, ze asymetria jest niezbędna by wyrónać nowemu operatorowi szanse na rozwój (inwestycje w sieć!!), jakie mieli wcześniej pozostali MNO!

    Jeśli natomiast skutkowało to utrzymywaniem nadmiernie wysokich cen za połączenia do Pleja... No ludzie! Przecież to ten sam organ powinien reagować chyba, nie?

  • -1

    22.  2018-01-18 08:50:56

    Była asymetria to były droższe połączenia do Play, a że przy tym wielkie 3 próbowało Play-owi utrzeć nosa tymi cenami to już inna sprawa... Biznes to biznes, każdy próbuje grać tak by jak najwięcej ugrać dla siebie, i nie ważne jak dana firma się nazywa... Play również gra tak by jak najwięcej ugrać, a gra tak pięknie że są nawet osoby które rozpiera DUMA z bycia w tej sieci. Jestem u jakiegoś operatora, mam jakiś smartfon, mam konto w jakimś banku, jeżdżę samochodem wyprodukowanym przez jakąś firmę, robię zakupy w jakimś sklepie itd., itp... Nie czuję dumy z żadnej z tych rzeczy, oni również nie są dumni z tego że jestem ich klientem, to tylko biznes...

  • 2

    23. ~Asymetria  2018-01-18 08:57:44  host: ipv4-fiber6.mobiltek.pl

    była, ale zmniejszała się systematycznie, co kwartał. Za to ceny detaliczne do P4 nie spadały, a użytkownicy byli dojeni. Im więcej użytkowików było w Play, tym więcej pieniędzy dostawała wielka trójka.

  • 2

    24.  2018-01-18 09:00:41

    23 - więc właściwe organy powinny wykorzystywać swoje możliwości... Do złodzieja masz pretensje, że okrada tak samo biednych i bogatych?

    A tak nawiasem mówiś, ja osobiście NIGDY nie płaciłem (w Plusie) wyższej stawki do Pleja. Zawsze w taryfie miałem tę samą stawkę do wszystkich operatorów ;-)

  • 3

    25.  2018-01-18 09:09:10

    wlo - mnie tylko drażni Twoje wieczne i często niesprawiedliwe czepianie się Playa i Anny Streżyńskiej, więc czasami reaguję... :-) Sam wiesz, jak jest i nie chcę się bardziej rozwijać w tym temacie, bo mógłbym zahaczyć o politykę, a tego nie chcę...

  • 1

    26. ~w  2018-01-18 09:30:35  host: apn-95-40-88-223.dynamic.gprs.plus.pl

    W tym artykule zapomniano dopisać ze jak ma się stara taryfę to do play nadal jest 73 gr.

  • 2

    27.  2018-01-18 10:30:31

    Stwierdzić po 5 latach, że jest brak podstaw do działania, to chyba mógł tylko polski urząd. Żenada jak zwykle.

  • 0

    28.  2018-01-18 11:04:49

    toms - są to (MTR-y w Plej i ta nieszczęsna telewizja mobilna) praktycznie jedyne kwestie mojego "czepialstwa" do Pleja i Streżyńskiej. Wybiórczo widać czytasz moje komentarze, że nie zauważasz tego, że uważam Streżyńską za godną lepszego wykorzystania niż do tej pory jej wiedzy, umiejętności, osobowości i ZAANGAŻOWANIA w to czego się podejmuje, nawet jeśli są to misje niewykonalne (jak ta ostatnia) ;-)

  • 1

    29. ~Tomek  2018-01-18 12:22:13  host: ip212w2.clubnet.pl

    Dzieki 29gr za min ruszyła lawina obniżek u innych opów a dziś mamy no limit. Mnie interesuje to co fizycznie mam za co i ile płace. Operatorzy nie zbiednieja od kar. Jezeli tylko krytykujemy tzn ze nie wiemy czego chcemy. Urzad jest działa wie co robi a błedy popelniamy kazdego dnia urzad to grupa ludzi z konkretnymi uprawnieniami nie są Bogami. Decyzje jak wszedzie podejmuje czlowiek. Dla mnie pozytyw ze jest i chroni nawet z nazwy. W PRLu nie bylo mozliwosci montazu stacjonarki TP nie miala konkurencji 10lat czekania na telefon i odmowa z przyczyn tech. I na tym sie konczylo! Mozna bylo pisac prosic czy blagac. Wiec dobrze ze jest konkurencja i Urzad. Wychodzi nam to na dobre. Cała wypowiedz to moja opinia i prosze o jej uszanowanie

  • 1

    30. ~  2018-01-18 14:51:35  host: 89-77-63-203.dynamic.chello.pl

    Po 5 latach "ciężkiej pracy" urząd postanowił umorzyć postępowanie... Ale to zawyżone ceny połączeń które W3 nie obniżało pomimo zmniejszajacego się MTR to oprócz dużych zysków przyniosła też ubytek klientów. Znam wiele osób które przeszły do Play z tego powodu a już masowo od kiedy wprowadzili Stan Darmowy i okazało się, że im więcej znajomych czy rodziny w Play to koszty są coraz niższe bo wewnątrz sieci rozmawiamy i piszemy SMSy za darmo. Nie pomogły kłamstwa w salonach W3, że Play wkrótce upadnie, że straci pan/pani numer i pieniądze, że nie ma zasięgu itp. ;-)

  • 1

    31. ~a-go  2018-01-18 18:12:30  host: 89-74-42-228.dynamic.chello.pl

    @9 Parafrazując Twoją wypowiedź: Gdybyś kiedyś wyjechał poza granice UE, to byś nie tylko docenił WiFi Calling, ale również zrozumiał do czego to służy. Nawet mając pełen zasięg. Co do Play, to chyba tylko on oferuje tą usługę wszystkim swoim klientom podczas pobytu za granicą.

  • 1

    32. ~a-go  2018-01-18 18:18:59  host: 89-74-42-228.dynamic.chello.pl

    @9 Co do zasięgu, to gdybyś kiedyś miał okazję pracować w miejscu, gdzie realizowana jest wielka inwestycja, to byś zobaczył jak w jednym miejscu, z dala od aglomeracji na małym obszarze funkcjonuje w tymczasowym miasteczku kontenerowym setka firm, a żadnemu operatorowi nie opłaca się zainstalowanie BTS-a o dużej pojemności. Doceniłbyś WiFi calling pracując z dala od sieci i dodatkowo w klatce Faraday-a wyposażonej jednak w WiFi...

Dodaj swoją opinię