Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK: TP wysyłała faktury elektroniczne bez zgody klientów

UOKiK: TP wysyłała faktury elektroniczne bez zgody klientów

LuiN 31 Stycznia 2014 09:22

14 1

Telekomunikacja Polska wysyłała faktury elektroniczne zamiast tradycyjnych abonentom, którzy nie wyrazili na to zgody. Spółka uniknęła kary finansowej, w zamian zobowiązała się do uzyskania zgód klientów otrzymujących e-faktury. Tym, którzy ich nie wyrażą ? TP SA ma przywrócić dostarczenie rachunków w formie papierowej.

Warunkiem przesyłania klientowi faktur w formie elektronicznej jest uzyskanie na to jego zgody. Konsumentowi, który jej nie wyrazi, przedsiębiorca zobowiązany jest dostarczać faktury w formie papierowej - reguluje to rozporządzenie Ministra Finansów. Tymczasem, Telekomunikacja Polska przesyłała elektroniczny obraz faktury na adres e-mail lub indywidualne konto na portalu internetowym nawet tym abonentom, którzy nie zaakceptowali tej formy wysyłki. TP dokonała jednostronnej zmiany sposobu dostarczania faktur do części abonentów 1. stycznia 2011 roku. Zmiana objęła prawie 90 tys. konsumentów.




Prezes UOKiK uznała, że TP pomijając wymóg prawny uzyskania zgody odbiorców na przesłanie faktur elektronicznych zamiast w formie papierowej, naruszyła zbiorowe interesy konsumentów. Operator został zobowiązany do uzyskania brakujących zgód klientów otrzymujących faktury elektroniczne, a tym, którzy ich nie wyrażą - musi dostarczać faktury w formie papierowej. Ma na to 120 dni od uprawomocnienia się decyzji. Prezes UOKiK nałożyła na spółkę również obowiązek poinformowania Urzędu w terminie 140 dni o realizacji nałożonego zobowiązania.

Zobacz: Donos

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: e-faktura | telekomunikacja polska | uokik

w sumie: 49
  • 0

    35. ~user_delete27  2014-01-31 16:45:36  host: 167-rev186.markomp.net.pl

    @34 niby dlaczego ? Ekologia? Chyba zartujesz ! Popatrz na stosy ulotek reklamowych w salonach, gdzie ta ekologia? Efaktura jest czysta oszczednoscia dla operatora i nie ma wiekszego zwiazku z ochrona srodowiska .

  • 0

    36. ~Yester  2014-01-31 16:57:53  host: n10-04-05.opera-mini.net

    Może ktoś przekazać adminom/modkom, że forum nie działa - tzn. włącza się jakieś pobieranie pliku ca2 na operze mini. Dziekuję za uwagę

  • 0

    37. ~wania  2014-01-31 19:29:56  host: n14-06-02.opera-mini.net

    Yester - tez tak mialem przez dwa dni (cos tam chcialo sie pobierac jakies ca 2) dzis dalo sie juz uruchomic no malnie strone.

  • 0

    38.  2014-01-31 19:55:47

    Zgadza się. Sam doświadczyłem. Chociaż ja nie dostałem akurat faktury elektronicznej, bo nie mieli moich danych (adresu e--mail) - co ciekawe. Po prostu przestali przysyłać papierowe. Bodaj przez 2 m-ce tak było. Kiedy zadzwoniłem dowiedziałem się, ze wystawiają mi elektroniczne właśnie i ze mogę sobie pobrać z konta (bo konto miałem akurat założone). Perswazja lekka wystarczyła, żeby przysłali duplikaty papierowe. Osobiście chętnie bym zmienił, ale dopóki w skarbówce inteligencja i przepisy nie zawitają, niestety będę niszczył lasy ;-)

  • 0

    39.  2014-01-31 20:01:50

    Leszek1979 - w przypadku osób indywidualnych nie ma ten problem większego znaczenia. Ale firma, która nie ma dowodu księgowego, nie może księgować takich wydatków. Może dowód wewnętrzny wytworzyć, ale kiedyś musi dokładnie wydatki rozliczyć - i nie za 3 lata. Ja nie płacę jeśli nie mam faktury. Teraz to nie ma miejsca, ale kiedy przeszli swego czasu do inpostu wszyscy (te blachy wkładali) to faktury czasem i tydzień i dwa po terminie płatności (!) przychodziły. Nigdy nie miałem z tego powodu wystawianych not odsetkowych. Znaczy miałem, ale zawsze były wycofywane po interwencji. To, ze regulamin i chyba nawet ustawa mówi o płaceniu nawet bez faktury - w terminie określonym w umowie - to jedno. Ale w takim razie po cholerę te faktury?

  • 0

    40. ~pabloki  2014-01-31 20:40:27  host: public-gprs517431.centertel.pl

    to znaczy że dawna tp miała tylko 90000 abonentów z rachunkami papierowymi ? Jakoś nie chce mi sie w to wierzyć.

  • -1

    42.  2014-01-31 21:58:17

    41. polecenie zapłaty nawet faktury elektronicznej nie wymaga... wygodne narzędzie płatnicze. Co chciałeś przekazać swoim komentarzem? Że mam płacić bo od tego jestem? Od pewnego czasu nie mogę pobrać aktur elektronicznych ze strony ebok Vectry... Myślisz że im zapłacę? No chyba zbyt wysokie mniemanie mają o sobie i nie bardzo doceniają moje możliwości ;-)

  • 1

    43.  2014-01-31 21:59:10

    Bo tu nie o pieniądze, któr i tak trzeba zapłacić chodzi. Tu chodzi o ZASADY! A te dla mnie są ważniejsze niż śmieszne kilka złotych odsetek ;-)

  • 1

    44. ~ghj  2014-02-01 10:25:33  host: ip-37-209-129-218.free.aero2.net.pl

    zrezygnowałem z tp 6mb internetu, na rzecz aero i nie zaluje

  • 0

    45. ~klient  2014-02-01 11:34:41  host: n08-05-08.opera-mini.net

    Powinniście zrobić poprawkę: TP (obecnie Orange). Chociaż dla mnie Orange zawsze będzie TP w pomarańczowych barwach :)

  • 1

    46. ~Krzychu  2014-02-01 13:07:55  host: 89-66-132-62.dynamic.chello.pl

    #42 Wlo... nie strasz tak tymi swoimi możliwościami bo się przestraszą i zamkną przez Ciebie firmę ;) Zasady są proste, za korzystanie z usług trzeba płacić... A na Tobie jeszcze extra zarobią "kilka złotych odsetek" ;) W swoim mniemaniu będziesz bogiem bo zapłacisz kilka dni tygodni później/rachunek ;) a tak naprawdę będziesz frajerem który da im extra kasę za darmo ;) Pomyśl nad tym! I nie obrażaj się za tego "frajera" i nie bulwersuj :) Pozdro! :)

  • 0

    47.  2014-02-01 13:14:30

    Nie mówię o możliwościach typu znajomy minister - mówię o mojej bezkompromisowości. Mam zwykły kibel i nie szukam jakoś szczególnie wysokiego, więc Twoje mniemanie o mnie jest nieco przesadzone ;-) Obrazić mnie trudno, więc się nie przejmuj. A odsetki płacę zawsze i tylko wtedy kiedy z mojej winy się spóźniam z płatnością.

  • 0

    48. ~Krzychu  2014-02-01 13:18:07  host: 89-66-132-62.dynamic.chello.pl

    cd... O ile problem z pobraniem faktury nie wynika z winy Twojej (przeglądarki czy adobe'a reader'a....) to myślisz, że taki błąd techniczny będzie trwał w nieskończoność i nikt go nie poprawi? ;) Nie wiem co gorsze; to że są ludzie którzy wierzą, że nie dokonają płatności w terminie za zrealizowaną usługę coś ugrają od dostawcy usługi czy sama wiara w ponadprzeciętne umiejętności wlo ;) Nie żebym Cię nie lubił czy coś jestem ciekawy Twoje niedoceniane umiejętności wyniosą z tej potyczki ;) Jakbyś mógł się później pochwalić co "ugrałeś" na konfrontacji z Vecrtą poza straconym czasem i wpłaceniem firmie EXTRA kasy z tyt. odsetek to byłbym bardzo wdzięczny i myślę, że reszta czytelników telepolis też :) Pozdro! ;)

  • 0

    49. ~Krzychu  2014-02-01 13:22:59  host: 89-66-132-62.dynamic.chello.pl

    #47 Tak więc mam nadzieje, że obejdzie się bez wyciągania asów z rękawa typu "minister czegoś tam" :) Tak więc z niecierpliwością czekam na efekty całej sprawy :) Dla mnie najcenniejszy byłby czas zmarnowany na korespondencję z Vectrą w sprawie niedziałającego linku :) Takimi pierdołami bym się nie zajmował... a jeszcze jakbym miał za to jeszcze płacić w postaci odsetek? to już w ogóle.... :) Także poinformuj w tym wątku co wywalczyłeś :) Pozdro! :)

  • 0

    50.  2014-02-01 15:00:00

    @Krzychu spór korporacji z jednym klientem to błahostka. Spór z 90 000 klientów którzy poszliby do sądu, nawet nie mając racji, może drogo kosztować. Ja bym im wysłał przekazem pocztowym na adres z umowy kwotę z umowy :) Ksero potwierdzenia przekazu dołączyłbym do reklamacji na brak FV. Obsługa 90 000 przekazów i reklamacji zajęłaby im sporo czasu i środków. Pewnie gdyby zrobić zorganizowaną akcję miliona klientów którzy by zapłacili niestandardowo to ten Orange by się rozkraczył.

  • 0

    51.  2014-02-01 15:58:15

    ~Krzychu - to problem z Java. U mnie? Być może. Sęk w tym, że nic nie zmieniałem w ustawieniach w komputerze - a jeszcze październikową fakturę i podpis pobrałem bez problemu ;-) Nic nie wywalczę. Bo co niby? Jedynie to, że być może naprawią błąd?

  • 0

    52.  2014-02-01 16:02:34

    Listopadową ostatnio pobierałem ;-) A komunikat błędu to: Missing Application-Name manifest attribute for: https://ebok.vectra.pl/checker.jar - jeśli potrafisz mi pomóc, będę wdzięczny ;-)

  • 0

    53.  2014-02-01 16:18:06

    Wiesz... Ja mogę im zapłacić tyle co wynika z umowy, ale zaraz będą mi esemesy przysyłać, że nie zapłaciłem 1,24 z noty odsetkowej za jakieś dwie faktury (bo co kwartał chyba noty wystawiają)... Skąd mam wiedzieć ile jest do zapłaty na faktura do której notę załączyli? To jedno, a drugie... Nie płace im w terminie ponieważ od lata miałem nadpłatę (powstała podobno przed 2006 rokiem, i gdybym nie właczył e-faktury, nigdy bym o tym się nie dowiedział, bo na żadnej fakturze saldo konta (dodatnie) nie było uwzględniane. Natomiast ujemne... Łał! to potrafią wszelkimi możliwymi kanałami ścigać i donosić - esemesy, e-mail, poczta klasyczna... Na to im pieniędzy nie szkoda ;-) Może to głupie, ale akurat mam to gdzieś - przyjąłem, ze zapłacę po terminie, kiedy kolejna faktura będzie wystawiona, żeby nie dopuścic do powstania nadpłaty. Bo owszem - mogę mniej zapłacić niż wynika z faktury i saldo się wyzeruje, ale skoro ja nie mam żadnego dowodu na to, że mam nadpłatę, mam ryzykować za 5 lat, ze ktoś mi powie - nie zapłaciłeś ile należało za daną fakturę? To moloch jest, mają głęboko gdzieś tę sprawę bo już kolejny rok ta sytuacja trwa, mi to nie przeszkadza, jeśli im nie przeszkadza. A może za 10 czy 15 lat wyzeruję tę nadpłatę odsetkami ;-).

  • 0

    54. ~GGG  2014-02-01 16:55:22  host: agec36.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hmmm. Jeszcze do tego nie pytają zgody włączenie funkcji orange funspot posiadanie liveboxa.

  • 0

    55. ~rest  2014-02-01 19:10:23  host: host-94-231-55-243.ip.jarsat.pl

    Zawsze biorę papierowe. Niby ekologia to zwykła ściema i chodzi o szmal, jak są tacy eko to niech drukują mniej głupich ulotek itp. Przynajmniej parę zł trafi do listonosza, drukarza itp a nie wszystko pchać do wora francuskiego emeryta.

Dodaj swoją opinię