Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK sprawdza czy reklamy nie wprowadzają w błąd

UOKiK sprawdza czy reklamy nie wprowadzają w błąd

sirmark 12 Marca 2008 12:01

0 0

Darmowe rozmowy non stop, Dwa miesiące po 1 zł - to przykłady haseł, którymi przedsiębiorcy zachęcają konsumentów do zakupu towaru lub usługi. UOKiK chce sprawdzić czy zawarte w nich informacje są zawsze prawdziwe i nie wprowadzają w błąd.

UOKiK zajmuje się rocznie ok. 30 sprawami dotyczącymi reklamy. W ostatnim czasie Prezes Urzędu wszczął cztery postępowania przeciwko spółkom: Aster, Polkomtel, PTK Centertel oraz Tele2. Urząd zbada, czy przedsiębiorcy w reklamach wprowadzali w błąd.

PTK Centertel w okresie Świąt Bożego Narodzenia prowadził kampanię pod hasłem Bliskość tworzy święta. Jedną z dostępnych, w jej ramach, usług była Oferta promocyjna - Wybrane 3 numery, w której - pomimo wyraźnego odniesienia do okresu świątecznego - darmowe rozmowy z trzema wybranymi osobami nie obowiązywały: 24, 25, 26 i 31 grudnia oraz w Nowy Rok. UOKiK sprawdza, czy spółka nie wprowadzała słabszych uczestników rynku w błąd informując o warunkach oferowanych przez siebie usług.

Wątpliwości Urzędu wzbudziła również akcja promocyjna Polkomtela, w której pojawiło się m.in. hasło Laptop z modemem iPlus tylko za 1 zł oraz Przyjdź do sklepu Vobis. Kup wysokiej klasy laptopa w zestawie z modemem iPlus tylko za 1 zł. Zdaniem Prezesa UOKiK konsumenci mogli myśleć, że kupią komputer wraz z modemem za 1 zł. Nie było to jednak możliwe, ponieważ tak atrakcyjna cena dotyczyła jedynie modemu.
Gdy korzystasz z abonamentu Darmowe rozmowy non stop możesz dzwonić za darmo przez całą dobę, a Twój rachunek i tak pozostanie bez zmian - w ten sposób swoją ofertę reklamowała z kolei spółka Tele2. Z wstępnych informacji uzyskanych przez Urząd wynika, że w ramach planu taryfowego Darmowe rozmowy non stop abonent ma 2000 darmowych minut miesięcznie na połączenia lokalne, międzymiastowe lub dostęp do Internetu przez modem - bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Jednak po wykorzystaniu tego limitu usługi rozliczane są według stawek określonych w cenniku. W ocenie UOKiK reklama spółki nie informowała rzetelnie i mogła wprowadzać konsumentów w błąd, co do faktycznego kosztu połączeń telefonicznych w ramach abonamentu.

UOKiK sprawdza również działania operatora telewizji kablowej - Aster. Zdaniem Urzędu przedsiębiorca może wprowadzać potencjalnych klientów w błąd promując swoją ofertę hasłami opartymi na schemacie X miesięcy za Y zł. Podana w ten sposób informacja sugeruje, że okresem rozliczeniowym jest pełny miesiąc - kolejne 30 dni od dnia zawarcia umowy, nie zaś kalendarzowy, jak jest w rzeczywistości - czyli od 1. do ostatniego dnia danego miesiąca. Oznacza to, że podpisując umowę 30 stycznia promocyjna opłata obejmie dwa ostatnie dni stycznia oraz miesiąc luty, a nie okres 30 stycznia-30 marca.

W przypadku stwierdzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, Prezes Urzędu może nakazać zaniechania stosowania praktyki niezgodnej z prawem, a także nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10% ubiegłorocznego przychodu.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1.  2008-03-12 12:58:56

  marketingowcy orange przesadzili z kampania swiateczna, ale pewnie i tym razem im sie upiecze. reszta nic nowego... dalej olewaja prawo

 • 0

  2. ~mirekb  2008-03-12 13:11:01  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

  niech sie zajmie rowniez tym ze na stronie orange jest duzo jeszcze tekstów "za darmo" ktorych zgodnie z prawem byc nie powinno,warto rowniez sie wziac za informacje na orange online ktora informuje ze"przejdz na orange pop-smsy po pól grosza i min za 5 gr" co prawda nie jest bo szalonych tygodni juz nie,a wiec jest to oszukiwanie klienta.Jest jeszce pare inych niuansow:braki w naliczaniu punktow profit w prepaidzie(w abo jest prawidlowo-to dyskryminoiwanie prepaidowcow) lub z duzymi opoznieniami(zlamanie regulaminu profit)...jak uokik chce to znajdzie.czekamy na efekty

 • 0

  3. ~VIOLA  2008-03-12 14:18:33  host: 195.164.7.24

  Przecież bez ocen i badań wiadomo, ze reklama jest wyłązcnie kłamstwem zalegalizowanym. I można by to przeżyć gdyby nie wszechobecność tego zjawiska. Nie mogę znieść sytuacji, kiedy otrzymuję rzeczy niezamawiane i niepotrzebne i jeszcze do tego jestem zmuszeny do płacenia za to. Oczywiście przy kasie i zakupie czegokolwiek. I to jest do ścigania.

 • 0

  4. ~Edziu Imperator  2008-03-12 14:37:02  host: 87-205-189-11.adsl.inetia.pl

  Trzeba być głupim, by uwierzyć w takie hasła a nie zajrzeć do cennika i regulaminu.

 • 0

  5. ~jarekt  2008-03-12 15:05:30  host: ecj202.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Karac, karac i jeszcze raz karac. Nie wiem dlaczego ale w zadnej branzy tak sie nie klamie w reklamach jak w telekomunikacji. Teklamstwa sa ewidentne, oczywiste i powszechne co wcale nie zwalnie UOKiK od scigania tych zjawisk. Przeciez kiedy zobaczylem reklame w Vobisie myslalem, ze mnie szlag trafi..

 • 0

  6.  2008-03-12 15:38:25

  ~jarekt - w każdej się kłąnie... każda baba na zielonym rynku Ci powie, że ma jaja wiejskie, prosto od kury karmionej naturalnie ;-)

 • 0

  7.  2008-03-12 17:11:53

  zaden urzad nie uchroni ludzi przed ich wlasna glupota!! daleko idacym wnioskiem (boje sie jednak, ze prawdziwym) bedzie idiotyzacja naszego spoleczenstwa -nie mysl, ktos zrobi to za Ciebie!!

 • 0

  8. ~  2008-03-13 09:25:00  host: gnz26.internetdsl.tpnet.pl

  Urząd powinien chronić ludzi mimo głupoty takich jak DejwiD i ~Edziu Imperator. Waszym skromnym zdaniem oszustwo i kłamstwo nie istnieją, są tylko naiwni ludzi których można nabrać. Można pójść dalej i stwierdzić że nie istnieje kradzież, przeciez jeżeli coś komuś zginie sam jest sobie winny że nie zabezpieczył swojego mienia...

 • 0

  9. ~DejwiD  2008-03-13 15:04:55  host: public-gprs91822.centertel.pl

  wskaż miejsce, w którym napisałem, że kłamstwa i oszustwa nie istnieją! i swoje wycieczki zostaw dla siebie.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-28-203.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy standard obsługi klientów na infoliniach operatorów jest satysfakcjonujący?

Koniec głaskania klientów Orange. Nie masz racji? Nie licz na bonus

 

Zobacz wynik | Opinie (8)

Archiwum Ankiet