Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK: ponad 21 mln zł kary dla PTC za loterię SMS

UOKiK: ponad 21 mln zł kary dla PTC za loterię SMS

Q! 2 Stycznia 2012 11:35

0 0

UOKiK nałożył na PTC, operatora sieci T-Mobile, karę w wysokości ponad 21 mln zł. Przyczyną było brak dostatecznej informacji na temat zasad oraz kosztów udziału w loterii SMS.

Loteria Czy stałeś się dzisiaj Milionerem prowadzona była przez PTC od 25. października 2010 do 2. lutego 2011 roku. Jedną z zasad konkursu było odesłanie wiadomości, co było jednoznaczne ze zgodą na otrzymywanie płatnych SMS-ów do momentu zakończenia loterii lub rezygnacji przez klienta.

Klienci zachęcani byli do udziału w loterii SMS wiadomościami m.in. o takiej treści: Czas odmienić Twoje życie! Możesz wygrać milion złotych dzisiaj od ERY! Wyślij za darmo TAK na 8007! SMSy na 8007 są darmowe! Reg: 100m.era.pl 4,88zł/dzień..

W związku z konkursem do UOKiK-u wpłynęło kilkaset skarg ze strony klientów. Ze zgłoszeń wynikało, że o kosztach związanych z udziałem w loterii dowiadywali się oni dopiero po otrzymaniu wysokich rachunków. W związku z tym UOKiK postanowił bliżej przyjrzeć się całej sprawie.




Po wnikliwej analizie uznał on, że informacje przekazywane abonentom sugerowały, że zgłoszenie uczestnictwa w loterii dotyczy tylko jednego dnia. Urzędowi nie spodobała się również nieczytelna treść przesyłanej klientom informacji, która miała sugerować, że udział w loterii jest bezpłatny.

Prezes UOKiK uznała, że PTC wprowadziła konsumentów w błąd nierzetelnie informując o jego zasadach. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na PTC nałożono karę 21 262 842 zł oraz obowiązek publikacji decyzji na stronie internetowej www.t-mobile.pl przez sześć miesięcy. Spółka zaprzestała stosowania praktyki.

Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca ma prawo odwołania się do sądu.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:
w sumie: 74
  • 0

    58.  2012-01-02 16:09:08

    Ocenzurowany: nie wiem, czy wiesz, ale wszelkie uwagi dotyczące naszego serwisu - jako nie wiążące się z tematem newsa - należy umieszczać na forum w dziale TELEPOLIS.PL. Zabieramy się za ostrą moderację i zaczynamy wyrzucanie wpisów nic nie wnoszących albo odbiegających od tematu. Każda kolejna polemika z moim wpisem także zostanie skasowana.

  • 0

    59. ~  2012-01-02 17:30:14  host: 31.61.111.208

    @52 - mam na myśli kierowanie priorytetami w firmie. Jeśli jest źle zarządzana - zamienia się w stado wilków poszukujących łatwych ofiar. To działa, ale na krótką metę.

  • 0

    60. ~a_lex  2012-01-02 17:47:18  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

    "Operator moim zdaniem nic złego nie zrobił" - zrobił, bo nie zapewnił pewnej informacji, a nawet dezinformował. Gdyby Ci przyszła wiadomość o np. pakiecie SMS, który kosztuje 0 zł, a później okazałoby się że dochodzi do tego codzienna opłata 5 zł to co? Pewnie, zawsze można czytać regulamin ale idąc tym śladem, niedługo kupując marchewkę w warzywniaku okaże się, że zaciagnąłeś super kredyt o RSO 100% - bo nie przeczytałeś regulaminu. A wydawałoby się, że żyjemy w cywilizowanych czasach i takie naciągactwo rodem z bazaru nie będzie miało miejsca. Widać PTC postawiło na bazarowe standardy - a w każdym razie niektórzy jego obrońcy takie reprezentują.

  • 0

    61. ~mirekb  2012-01-02 19:52:58  host: apn-95-41-56-31.dynamic.gprs.plus.pl

    celowa polityka zarzadu ptc(dt) przyniosla efekty finansowe i o to chodzilo.kara i tak to czesc zyskow.dobrze ze mamy niezle dzialajace urzedy

  • 0

    63. ~a_lex  2012-01-02 21:11:45  host: public-gprs159338.centertel.pl

    "jaki cel ma w sobie publikacja tej notki i wygrzebywanie starych "śmieci"" - przecież to jest wiadomość z dzisiaj, prawda?

  • 0

    64. ~  2012-01-02 21:35:45  host: z52-08.opera-mini.net

    63. Chodziło mu w skrócie o nie psucie opinii nowej firmie jaką jest T-M.

  • 0

    65. ~  2012-01-02 22:20:28  host: 31.61.111.208

    @up: A jaka to znowu nowa firma? Kolega niech sobie poszuka znaczenie słowa "rebranding"

  • 0

    67.  2012-01-02 22:21:41

    ~Michał (6) - może Tobie nie przychodzą... Ja mam TT tylko do rozmawiania za darmo z jednym numerem. Jak najbardziej wysłałęm - i co z tego? raz w tygodniu najrzadziej przychodzi jakiś esemes z ofertą, promocją itp.

  • 0

    68. ~  2012-01-02 22:29:50  host: z52-08.opera-mini.net

    65. No ja nic nie muszę szukać , tylko przetłumaczyłem w skrócie o co tamtemu/ej biega ;-) No dobra, chodziło by nie oczerniać niewinnego T-m. Teraz jest ok? ;-)

  • 0

    69. ~aw  2012-01-02 22:44:39  host: 31.61.111.208

    Teraz jest jaśniej. Ale nie zgadzam się z tym podejściem - T-m to tylko nowe logo, pod skorupą jest to samo. Żadne nowe logo nie zwalnia z odpowiedzialności za działania pod poprzednim logiem.

  • 0

    70. ~  2012-01-02 22:52:45  host: z52-08.opera-mini.net

    69. No stary, mnie tego nie musisz tłumaczyć... Ja tu tylko tłumaczę na prosty język. Tamtego trzeba by dopytać, co on se myśli pod szyldem "odgrzebywania śmieci"..

  • 0

    71.  2012-01-03 08:47:06

    Żeby te pieniądze z kar szły do kieszeni pokrzywdzonych a one idą tylko di Urzędu.

  • 0

    72. ~klimass  2012-01-03 10:20:50  host: 217-67-201-162.itsa.net.pl

    A kto zwroci pokrzywdzonym ludziom pieniadze? Dlaczego kara idzie do Panstwa, a ludzie zostaja z wydanymi pieniedzmi? Niech T-mobile dodatkowo zwroci ludziom kase za wszystkie SMSy!!!

  • 0

    73. ~  2012-01-03 16:42:21  host: 095160206232.wroclaw.vectranet.pl

    tak niech zwroca kase mnie oskubali na 50 zl

  • 0

    74. ~  2012-01-03 21:54:41  host: ip-157-25-27-149.multimo.pl

    62. Ha ha. PTC na forum pisze takie głupie posty, że aż zęby bolą.

  • 0

    75. ~a_lex  2012-01-03 22:11:04  host: public-gprs295979.centertel.pl

    A faktycznie, przecież do kompletu brakuje jeszcze Ocelathy i chyba Bellisy :)

  • 0

    76. ~  2012-01-04 23:53:46  host: staticline10753.toya.net.pl

    Sadze ze ta kara dla t mobile to pestaka:)zarobili na pewno duzo wiecej.satac ich na pewno na ta kare

  • 0

    77. ~?  2012-01-06 16:46:53  host: akk139.neoplus.adsl.tpnet.pl

    73 sam się oskubałeś. Nikt ci nie kazał odpisywać na takiego smsa. wszelkie smsy od mojego operatora kasuje, telefonów od konsultantów nie odbieram i później nie płaczę na forach jak to mnie oszukali. Nie mam czasu na bzdety po prostu a jak ktoś jest frajerem i wierzy że za smsa dostanie np. audi a4 jak to w swoim czasie było w Orange no to życzę powodzenia.

  • 0

    78.  2012-01-10 15:24:48

    77 albo BMW :P od tego czasu już nie bawię się w takie oszukańcze gierki :/

  • 0

    79. ~?  2012-01-12 15:04:10  host: acmc74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    78 I słusznie.

Dodaj swoją opinię