Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK ostrzega przed PPT i jej rachunkami podobnymi do TP

UOKiK ostrzega przed PPT i jej rachunkami podobnymi do TP

WitekT 23 Listopada 2006 00:33

0 0

Coraz więcej przedsiębiorców otrzymuje rachunki łudząco podobne do tych, które swoim abonentom wystawia Telekomunikacja Polska. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega przed nieuczciwymi praktykami firmy wysyłkowej i apeluje o dokładną analizę wszystkich dokumentów.

Do UOKiK napływają liczne skargi na działalność firmy wysyłkowej o nazwie Publikacje Polskiej Telefonii. Spółka zajmuje się prezentacją danych teleadresowych różnych branż na specjalnej stronie internetowej. Jak ustalił UOKiK, przedsiębiorcy otrzymują od PPT listy przypominające szatą graficzną faktury Telekomunikacji Polskiej, które w istocie dotyczą zlecenia płatnej publikacji.




Z informacji UOKiK wynika, że wielu przedsiębiorców reguluje rachunek w przekonaniu, że został on wystawiony przez operatora telekomunikacyjnego. W rzeczywistości nadawcą przesyłki jest PPT. Zapłata jednego rachunku wiąże się z automatycznym zawarciem kontraktu na 12 miesięcy i zobowiązaniem do opłacenia kolejnych faktur. Mimo, że uregulowanie należności ma charakter dobrowolny, o czym przedsiębiorcy dowiadują się z informacji napisanej drobnym drukiem, pociąga za sobą dalsze koszty.

W opinii Prezesa UOKiK, działania PPT mogą wprowadzać przedsiębiorców w błąd przede wszystkim co do rzeczywistego charakteru przesyłki oraz tożsamości nadawcy. Jednocześnie Urząd przypomina, by zwracać szczególną uwagę na wszystkie przesyłane propozycje. Przedsiębiorcy, którzy w wyniku umowy zawartej z innym podmiotem gospodarczym, ponieśli szkodę swoich roszczeń mogą dochodzić jedynie na drodze sądowej. UOKiK nie ma kompetencji do podejmowania działań w tej sprawie.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1.  2006-11-23 08:23:25

    Ja też dostałem ten list. Można się pomylić. Ja się nie nabrałem. Ale z drugiej strony dlaczego jeszcze ta firma działa i nie odwiedza jej policja?

  • 0

    2. ~Pablo  2006-11-23 08:50:50  host: efv130.internetdsl.tpnet.pl

    Artur2 @ nie odwiedza bo zyjemy w kraju Prawa i Sprawiedliwości :)

  • 0

    3.  2006-11-23 09:39:33

    Już dawno dostałem i od razu wiedziałem ze to jakaś ściema - nie zgadzał się ani numer abonenta jak również dane firmy nie były w pełni poprawne - złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ale nie zostało wszczęte bo prokuratura woli ścigać drobnych złodziejaszków którzy ukradli 2 bułki z marketu - oto jasna pomrocznosć - Polska

  • 0

    4.  2006-11-23 09:55:21

    Srebrnym drukiem co więcej... ;-) Też dostałem. Nie ma kompetencji? Ciekawe więc po co my na nich płacimy? michus - i mieli racje, bo sam powiedz - popełniono przestępstwo? Tu chodzi raczej o możliwość funkcjonowania takich firm. O system. Podam przykłąd, z dzisiaj - płaciłem kartą za upgrade WinZipa - 15$. W chwilę po autoryzacji transakcji dostałem kody i fakturę (mailem, więc nie spełnia naszych standardów prawnych). A jak nasze firmy załątwiają sprawy? Kasa musi być fizycznie na koncie! Nie wystarczy potwierdzenie realizacji od organizacji autoryzującej transakcję. Bardzo dużo transakcji w ten sposób realizuję i nigdy nie wysłąno mi towaru/usługi zaraz po autoryzacji tylko po zaksięgowaniu wpłaty! System jest do zmiany bo to pozwala na funkcjonowanie złodziejstwa.

  • 0

    5. ~rollo  2006-11-23 11:11:36  host: apn-100-190.gprsbal.plusgsm.pl

    a to dostaja glownie firmy ? czy rowniez osoby prywatne ?

  • 0

    6.  2006-11-23 11:33:04

    wlo, miałbym w tej kwestii znaczne wątpliwości i zdanie odmienne w stosunku do twojego - to co robi ta firma to działanie na krawędzi ale uważam, że można by spokojnie podciągnąć to pod Art. 286 KK, Który ma brzmienie: § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. I nie ma znaczenie, że maczkiem z tyłu pismem którego osoba starsza by nie dojrzała jest napisane, że opłata jest dobrowolna bo artykuł ad litteram mówi o "wprowadzeniu w błąd". A co do faktur wysyłanych mailem to oczywiście się mylisz ponieważ Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. taka możliwość stwarza - jednocześnie ją legalizując.

  • 0

    7.  2006-11-23 11:48:48

    rollo - raczej formy, bo bazy adresów firm są powszechnie dostęne. Jednak ustawa chroni ofoby fizyczne... michus - a to w przypadku kiedy zapłacisz tak, jednak dopóki nie zapłacisz, widzisz przestępstwo? Jeśli by ten artykuł miał tutaj zastosowanie, zdaje się już faurma dałaby sobie spokó z wysyłką bo zajmowaliby się raczej procesowaniem? Słyszałeś coś o tym? że co z tymi fakturami? który to przepis tego rozporządzenia jest?

  • 0

    8.  2006-11-23 11:50:48

    § 4. Faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane: 1) bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.3)), weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub 2) poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych4), jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych. To tak, żeby nie było, że nie znam przepisów ;-)

  • 0

    9.  2006-11-23 11:58:04

    Teoretycznie, mógłbym sobie zamówić fakturę w pdf i ją na własnej drukarce wydrukować, później ją zaksięgować w księgach... Niczym się ie będzie różnić od oryginału, oprócz papieru, bo nie zdobędę takiego jak oni mają i, jakby ktoś próbował wnikać, "atramentu" jakim została wydrukowana. Jednak stanowisko fiskusa jest jednoznaczne (oparte na przepisach zresztą) - tak nie można ;-)

  • 0

    10. ~Wojtas  2006-11-23 12:21:27  host: fp58.internetdsl.tpnet.pl

    Tez dostałem tą fakturę! Poleciała w kosz od razu, ale przez tydzień chodziłem wk...ny, że nikt nie potrafi takiej firmy zamknąć i ukarać! Przecież to lichwiarstwo! Przez kilka minut byłem zdezorientowany, bo nie wiedziałem kto to przysłał! W dodatku nigdzie na tym kwitku nie było zwrotu "FAKTURA VAT". Mam dość tego polskiego systemu! Pozdrawiam mądrych ludzi... Wojtas 8-)

  • 0

    11.  2006-11-23 15:11:19

    wlo zwracam honory rzeczywiscie nie doczytalem tego rozporzadzenia do konca co nie zmienia faktu ze rozporzadzenie to w tej przytoczonej czesci ulegnie desuetudo. Kupa faktur jest drukowanych bezposrednio po przeslaniu mailem...a urząd interesuje czy faktura zostala zaksiegowana po obydwu stronach jedynie w przypadkach kontrol krzyzowych ktore przy podmiotach malych i srednich zdarzaja sie rzadko - a szczerze mowiac o takowej jeszcze nie slyszalem.

  • 0

    12. ~rollo  2006-11-23 16:46:25  host: apn-100-189.gprsbal.plusgsm.pl

    niestety - sam plus przestrzega na swoich stronach ze ratujac lasy i otrzymujac pdf-a poczta elektroniczna - czy pobierajac go ze strony www nie zyskujemy pelnoprawnej faktury np umozliwiajacej odliczenia z tytulu uzytkowania internetu.

  • 0

    13.  2006-11-23 17:46:56

    Wojtas - nie było, bo by musieli odprowadzić podatek, nawet jeśli nie byłaby zapłącona ;-) Nie bój... Oni już wiedzą jak taki kwit przygotować ;-) Mnie w tym nie samo "zamówienie" jak o tym mówią wkurzyło, a te srebrne literki z tyłu, które nie dość, że małem to poprzez kolor, trudne do odczytania bo się "mienią" w zależności od kąta patrzenia. michus - jakbym Ci opowiedział co u mnie kontrolowali, jak do dzisiaj nie mogę się dowiedzieć dlaczego w trakcie kontroli ze 3 lata temu pani mi powiedziała, żebym lepiej zapłacił te 4,65 zł (na pewno to ok. 4 złote było) należnego a niedopłaconego podatku za któryś miesiąc, żeby nie było mandatu po kontroli, a oni odstąpią od wpisywania w protokole uchybień... podczas kiedy do dzisiaj nie potrafię policzyć jak im wyszła ta niedopłata, ani nie mogę uzyskać odpowiedzi jak im to wyszło to byś się zdziwił ;-)

  • 0

    14.  2006-11-23 17:49:58

    rollo - i to mnie zastanawia, że nie jest to faktura elektroniczna, która w postaci elektronicznej jest też przechowywana, a plik który i tak wydrukuję i będę przechowywał w takiej postaci właśnie. Jeśli więc te pdf-y są "obrazami" faktur jakie oni drukują, dlaczego nie mogę jej sam wydrukować? Widać specjaliści uważają, że nie mogę, bo mo może zagraża to stabilności budżetu?

  • 0

    15.  2006-11-23 18:07:14

    wlo: bo faktura elektroniczna jest uwiarygadniania podpisem cyfrowym, a papierowa - pieczątką i podpisem odręcznym osoby uprawnionej.

  • 0

    16.  2006-11-23 18:25:28

    WitekT - podpisów już nie ma od dnia wstąpienia do UE przez nasz kraj ;-) Nie jest to więc argument w tym przypadku.

  • 0

    17.  2006-11-23 18:32:25

    Dokładnie to zostało zmienione począwszy od nieobowiązującego już rozporządzenia z kwietnia 2004 r. wchodzącego w życie 1 maja właśnie. Tak więc jeśli ktoś przechowuje faktury w postaci papierowej, wg mnie nie powinno być problemu kto je drukuje. Może ma jednak. Bo rzeczywiście co innego jak ktoś przechowuje faktury w postaci elektronicznej... Tu sie nie czepiam.

Dodaj swoją opinię