Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK o przegranej z TP

UOKiK o przegranej z TP

WitekT 17 Marca 2006 17:00

0 0

Prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji Cezary Banasiński ocenia, że wtorkowa decyzja Sądu Apelacyjnego w sprawie Telekomunikacji Polskiej spowoduje, że postępowania prowadzone w podobnych sprawach zostaną umorzone.

W przypadku podobnych nowych wniosków do rozpatrzenia, będziemy zapewne odmawiać wszczynania postępowań - powiedział prezes UOKiK.

We wtorek sąd apelacyjny, uwzględniając apelację TP, zmienił w całości wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i uchylił decyzję Urzędu ze stycznia 2004. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Według Banasińskiego, zgodnie z decyzją sądu apelacyjnego UOKiK nie jest uprawniony do orzekania w przypadkach odmowy przez TP zawarcia umowy o dostępie telekomunikacyjnym z alternatywnymi operatorami. Sąd uznał, że wyłączność w tej kwestii ma regulator rynku telekomunikacyjnego - UKE.
W opinii sądu, wszczęcie postępowania antymonopolowego przez organ antymonopolowy przed zawarciem umowy jest przedwczesne, a postępowania już prowadzone należy zawiesić. Tym samym, zdaniem sądu, organ antymonopolowy nie ma uprawnień do badania, czy na przykład wieloletnie uchylanie się od zawarcia umów międzyoperatorskich stanowi praktykę ograniczającą konkurencję - powiedział Banasiński.

Podkreślił przy tym, że w sytuacji gdy UKE nie ma możliwości podjęcia kroków zakazujących utrudniania przez TP innym operatorom wejścia na rynek i może podejemować decyzje tylko w sprawach indywidualnych, jedna decyzja UOKiK mogłaby załatwić sprawę i doprowadzić do szybszego rozwoju rynku telekomunikacyjnego oraz osiągnięcia pożądanego stopnia konkurencyjności - uważa Banasiński.

Prezes poinformował, że decyzję o złożeniu skargi kasacyjnej Urząd podejmie po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia decyzji sądu.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~a  2006-03-17 20:02:32  host: dlr170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wszystko OK, tylko dlaczego to k.....wa trwało ponad 2 lata !? Tak długi okres czasu na rynku telekomunikacyjnym to wieki.....Konkurencja w oczekiwaniu na szanowną decyzję może zwyczajnie "umrzeć"

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-111-185.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet