Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK o ograniczaniu dostępu do nieruchomości operatorom telekomunikacyjnym

UOKiK o ograniczaniu dostępu do nieruchomości operatorom telekomunikacyjnym

LuiN 14 Listopada 2008 09:34

0 0

Właściciel osiedla nie może ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym - podał w czwartkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowanie zostało wszczęte przez UOKiK w styczniu 2008 roku na skutek zawiadomienia przez prywatnego operatora telekomunikacyjnego. Zarzucał on deweloperowi - spółce Rafin - ograniczanie konkurencji na jednym z wrocławskich osiedli. Przedsiębiorcy chcieli świadczyć usługi w obrębie osiedla, na którym funkcjonował już duży operator telekomunikacyjny. Pomimo spełniania wszelkich wymagań, deweloper odmówił im możliwości instalacji urządzeń i kabli - podał Urząd w komunikacie.

Zdaniem UOKiK, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest zobowiązany umożliwić operatorom m.in instalowanie na nieruchomości urządzeń, przeprowadzanie linii kablowych oraz ich eksploatację i konserwację. Jak ustalił w toku postępowania Urząd, spółka odmówiła takiej możliwości operatorom.
UOKiK nałożył na spółkę karę ponad 11 tys. zł, nakazując zaniechanie stosowania tej praktyki. Decyzja nie jest ostateczna. Firmie przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedmiotowej sprawie jest w chwili obecnej przedmiotem analiz prawników spółki Rafin. Przesłane postanowienie UOKiK nie jest prawomocne i podlega zaskarżeniu. Zarząd spółki Rafin rozważa podjęcie kroków mających na celu zaskarżenie podjętej przez UOKiK decyzji - poinformował w czwartek PAP specjalista ds. marketingu w firmie Rafin Maciej Rusek.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1. ~empireus  2008-11-14 10:36:31  host: jura24.pl

  No i co to da? odwolaja sie... pozniej jeszcze sie odwolaja... etc etc... Sam mialem podobna historie, jak chcialem postawic baze na szkole podstawowej. Pierwsze twierdzenie bylo takie, ze NIE, bo "bede zagluszal inne sieci", pozniej bylo ze ok, aczkolwiek ZADNYCH urzadzen elektrycznych na strychu - ZERO kabli transmisyjnych i elektrycznych. Jedynym wyjsciem w tym przypadku bylo by zasilanie bazy z akumulatora, badz baterii slonecznych :/ Pozniej wyczailem, ze "derektor" tegoz przybytku publicznego ma w domu internet od konkurencyjnej sieci. ot, cala prawda o pozwoleniach, zezwoleniach i trudnosciach administracyjnych - jedna wielka prywata i korupcja. Machnalem na to reka i postawilem kilka malych baz wokol i dzis tego nie zaluje, a przynajmniej wiem, co o kim myslec :)

 • 0

  2. ~Inetgroup  2008-11-14 12:02:30  host: najlepszy.internet.www.directnet.pl

  I to, że odpuściłeś było poważnym błędem. Pokazało, że jesteś słaby i nic nie możesz (a nie możesz bo nie chcesz) z tym zrobić. A prawda jest taka, że niezłego smrodu mogłeś im narobić.

 • 0

  3.  2008-11-14 16:02:36

  Pewnie Lanet (spółka Netii) to ta duża firma, bo jest największym dostawcą we Wrocku (ew. Korbank, który także jest duży). Inetgroup, Powiem tak: Do UOKiK to bym zgłosił, ale po sądach bym się już nie targał, bo to poprostu w naszym kraju nie ma najmniejszego sensu...

 • 0

  4. ~nestor  2008-11-14 16:41:38  host: 77-253-25-237.adsl.inetia.pl

  Patrząc po numerach telefonów developera chyba tym dużym był Dialog :( Analogiczna sytuacja była na Marinie Mokotów. Dialog inside, netia i spray outsiede.

 • 0

  5. ~  2008-11-14 18:14:05  host: w3cache.dialog.net.pl

  stawiam na os Zlota Podkowa

 • 0

  6. ~nick  2008-11-14 19:00:03  host: bzt9.neoplus.adsl.tpnet.pl

  przy okazji skutkiem zezwalania każdemu sa niechlujnie widzące kable, poobgryzane ściany itp.

 • 0

  7.  2008-11-16 08:36:15

  nick, to się wtedy daje takie wymagania, żeby nie było takich rzeczy.

 • 0

  8. ~nick  2008-11-16 23:17:28  host: caz143.neoplus.adsl.tpnet.pl

  7. tajniak - wymagania powiadasz... U mnie w bloku "modernizacja" infrastruktury UPC wyglądała nastepująco: przyszło chyba szesciu czereśniaków, dosłownie jakby z zakładu karnego uciekli, staneli pod scianą, kurzyli i się smiali na przemian a jeden na przemian po kilkanaście sekund wiercił, kurzył i rżał...

 • 0

  9. ~  2008-12-27 13:58:26  host: 213-238-125-134.adsl.inetia.pl

  Wszystkie niepowodzenia z dostępem do nieruchomości zwłaszcza takiej z abonentami spółdzielcami wynikają z niewłaściwego postępowania od samego początku tj. od pierwszego pisma, traktowanego jak oferta, którą art.66kc pozwala odrzucić nie odpisując. Osoby zainteresowane skutecznym działaniem proszone są o kontakt z www.teleprawo.com Krzysztof Gajewski

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Karta, MIX czy abonament? Z jakiej oferty korzystasz w swoim głównym telefonie?

T-Mobile: 20 GB na 20 urodziny oferty na kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet