Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK o nowych zasadach roamingu: "będziemy przygladać się rynkowi"

UOKiK o nowych zasadach roamingu: "będziemy przygladać się rynkowi"

sirmark 17 Maja 2017 13:39

8 1

uokik

W ramach zasady "roam like at home" konsumenci po 15 czerwca podróżując po UE powinni móc korzystać z roamingu na zasadach zbliżonych do tych na jakich korzystają w kraju. Opublikowane przez operatorów limity, cenniki, jak również doniesienia prasowe wskazują na istotną rozbieżność pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami - ocenił UOKiK.

Jak napisano w komunikacie: UKE prowadziło dialog z branżą dotyczący modelu wdrożenia nowych regulacji roamingowych. UKE jest organem, któremu operatorzy zobowiązani są notyfikować przyjęte rozwiązania. Propozycje stawek i pakietów przygotowane przez operatorów widzieliśmy na jednym z ostatnich etapów. Wówczas zgłosiliśmy uwagi. Naszym zdaniem przedstawione propozycje nie oddawały ducha i celu nowego prawa regulującego świadczenie roamingu na obszarze Unii Europejskiej, gdyż nie przewidywały zrównania zasad korzystania z usług telekomunikacyjnych w kraju i na terenie UE.




Urząd zauważa, że jeden z operatorów (Orange - przyp.red.) zdecydował się na podejście literalne, czyli zgodne z założeniami tj. połączenia wykonywane w roamingu na terenie UE będą traktowane jak połączenia w kraju.
Pozostali operatorzy wybrali nieco inne podejście stosując dwa warianty. Pierwszy wariant to: naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży według stawki krajowej. Drugi wariant: w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł - operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa. Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora.

Jak ocenia UOKiK: Realizacja głównego celu regulacji - umożliwienia konsumentom swobodnego i racjonalnego korzystania z roamingu w czasie okresowych podróży po terytorium UE - zależeć będzie od zniwelowania różnicy ekonomicznych w przypadku konsumentów korzystających z odmiennych rozwiązań zaproponowanych przez operatorów.
Będziemy przyglądać się rynkowi w ramach przysługujących nam kompetencji. Naszym zdaniem przyjęte rozwiązania powinny zapewniać maksymalnie swobodne korzystanie przez konsumentów z roamingu.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: roaming | roaming 2017 | uokik

w sumie: 112
  • 0

    92. ~pabloki  2017-05-17 21:36:11  host: user-94-254-243-152.play-internet.pl

    88 być może jest tak jak pisałem na golu . orange ma mały ruch w roamingu 40 minut klienci dzownia to pokazało łaskę.

  • 0

    93.  2017-05-17 21:53:51

    @wlo - sam w #54 podałeś czym jest krajowa cena detaliczna i nie rozumiem, jaki ma to związek z płaceniem 29gr za rozmowę do sieci Play w taryfie MiniMax w roamingu.
    Nie stosują tego samego mechanizmu opłat, tylko przyjmują, że skoro do W3 jest 29gr, to aby nie zawracać sobie głowy, to połączenie do P4 też sypnie się za 29gr.

  • 0

    94. ~pabloki  2017-05-17 22:03:44  host: user-94-254-243-152.play-internet.pl

    dzieje sie , na omlecie w dziale biznes jest news. pewnie po spotkaniu regulatorów na poczatku czrwca zacznie sie dziać więcej.

  • 0

    95.  2017-05-17 22:06:48

    reboot - no co pisałem o tej cenie? Możesz przypomnieć?

  • 0

    96.  2017-05-17 22:11:38

    Zajrzyj sam do postu 54 :)

  • 0

    97.  2017-05-17 22:15:09

    Co do zawracania głowy... Akurat w roamingu nie ma znaczenia operator - jakbyś zechciał zwrócić uwagę. Liczy się prefiks międzynarodowy. I to nie koniecznie lokalizacja danego prefiksu musi być w konkretnym kraju unijnym, żeby nie ponosić z tego tytułu opłat dodatkowych.
    Widziałeś kiedykolwiek, w cenniku jakiejkolwiek sieci na świecie, różne opłaty do konkretnych operatorów w konkretnym kraju?

  • 0

    98.  2017-05-17 22:16:35

    reboot - to przepis. Znam go na pamięć. Przeczytaj go z uwagą ze trzy razy ;-)

  • 0

    99.  2017-05-17 22:18:16

    A zwłaszcza fragment: [...](zarówno zainicjowanych, jak i zakończonych w różnych publicznych sieciach łączności wewnątrz tego samego państwa członkowskiego)[...]. Ze szczególnym uwzględnieniem fragmentu: "w różnych publicznych sieciach łączności" ;-)

    I jak przemyślisz, daj znać jakie masz wnioski ;-)

  • 0

    100.  2017-05-17 22:24:43

    Ale jak najbardziej,,, Masz prawo to kwestionować i skarżyć do regulatora, ze oszukują na nielimitowaneych w roamingu do własnej sieci, nie stosując się do polityki FUP ;-)

  • 0

    101. ~pabloki  2017-05-17 22:29:31  host: user-94-254-243-152.play-internet.pl

    tak trochę odchodzac od twierdzeń wlo że mają być stawki podstawowe pytam dlaczego juropien komiszyn jest zaskoczona cennikami operatorów, plusa nie poznała może to i dobrze bo ktoś by zawału dostał. jak to ma sie do twierdzeń wlo?

  • 0

    102.  2017-05-17 22:36:37

    101 - bo komisja cały czas ma na względzie to prawo co go jeszcze nie ma ;-) I tu jest "niespójność" moich i komisji stanowisk ;-)
    To też żarcik, chociaż nie do końca ;-)

  • 0

    103.  2017-05-17 22:43:40

    Bo jeśli by wszystkie wymagane przepisy były obowiązujące, oczywiście zupełnie inne stanowisko bym miał dotyczące propozycji operatorów ;-) Myślałem, zę to już w pierwszych komentarzach do tematu (niw w tym wątku nawet) jasno przedstawiłem...

  • 0

    104.  2017-05-17 22:45:50

    A to, że jest zaskoczona, wiemy z gazet. Ja mediom tak średnio wierzę. Zobaczę stanowisko podpisane przez człowiek z oznaczeniem stanowiska - to wtedy wezmę to pod uwagę ;-)

  • 0

    105. ~  2017-05-18 00:38:52  host: user-94-254-147-40.play-internet.pl

    Czyli jak rozumiem to operatorzy poniosą koszty roamingu który do 15 czerwca przynosił zyski a teraz będzie generowal stratę. Mam na myśli Orange abonament który jako jedyny zastosował się do zaleceń UE.

  • 0

    106.  2017-05-18 08:35:16

    Orange, Orange...
    Orange pisze w komunikacie zwanym cennikiem usług w roamingu - np. w ofercie nju z rachunkiem:
    "połączenia głosowe, Wideo Rozmowa, SMS-y lub MMS-y wykonane z numeru Abonenta w ramach Strefy 1 oraz do Polski będą traktowane, jak połączenia wykonane z numeru Abonenta na terenie Polski na numer komórkowy krajowych operatorów sieci komórkowych z uwzględnieniem tych samych warunków, które obowiązują Abonenta na tym numerze na terenie Polski".
    Hmmm... Czyli konkretnie jak - w poszczególnych taryfach?

  • 0

    107.  2017-05-18 08:42:29

    Orange, Orange...
    Natomiast w komunikacie zwanym cennikiem usług w roamingu dla klientów indywidualnych ofert na abonament Orange dopisuje:
    "Jeżeli na danym numerze posiadają Państwo pakiet minut, SMS-ów lub MMS-ów lub usługi nielimitowane dostępne w ramach abonamentu miesięcznego w Państwa planie taryfowym do krajowych operatorów sieci komórkowych (innych niż Mobilna Sieć Orange), mogą Państwo wykorzystać ten pakiet również w Strefie 1".
    Czyli na konkretnej taryfie jak Orange będzie rozliczał roaming?

  • 0

    108.  2017-05-18 09:01:51

    Na stronie nju widzę pojawiły się gwiazdki przy ofertach nielimitowanych w poszczególnych ofertach. Wynika z nich, że jednak będą rozróżniać połączenia w roamingu na numery komórkowe i stacjonarne?

  • 0

    109.  2017-05-19 09:29:15

    Coś dyskusja, jak gwałtownie rozgorzała, tak gwałtownie się wypaliła?
    Czy może wszyscy przenoszą numery do Orange i przebukowują wycieczki na termin po 15 czerwca?

    A tymczasem dokument (rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii, w odniesieniu do przepisów w zakresie hurtowych rynków usług roamingu), od 17/05/2017 ma status: Final act signed ;-)
    Co znaczy, ze lada dzień należy oczekiwać publikacji i wejścia w życie od 15 czerwca stawki za internet 7,70 euro za 1 GB i artykułów wprowadzonych wcześniej inną zmianą dot. roam like at home ;-)

  • 0

    110.  2017-05-19 09:44:56

    No ja o tym akurat nie mówię a o rozliczeniu starej umowy w Netii ;-)

  • 0

    111.  2017-05-19 09:53:25

    Ups... Z kolegą konwersowałem... Nie zauważyłem, że mam kursor w innym niż myślałem aktywnym oknie ;-)
    Proszę o usunięcie powyższego i w konsekwencji niniejszego postów ;-)

Dodaj swoją opinię