Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK: kara za sposób organizcji loterii BMW od Orange

UOKiK: kara za sposób organizcji loterii BMW od Orange

Q! 14 Grudnia 2011 12:52

0 0

Prezes UOKiK ukarała spółkę Internetq Poland za nieuczciwe praktyki rynkowe, stosowane podczas organizacji loterii BMW od Orange Druga Edycja. Wysokość kary to ponad 300 tys. zł.



Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziły SMS-y, które otrzymywali konsumenci: informowały one o wygraniu samochodu. Wynikało z nich, że warunkiem przyznania nagrody było odesłanie wiadomości. Np. Dzial Nagrod prosi o nadanie potwierdzenia. Dotyczy odbioru nagrody. Prosze wyslac BMW na 7400 (4,88zl). Serdecznie gratulujemy. Jednak odesłanie SMS-a gwarantowało jedynie udział w losowaniu samochodu.

Tymczasem niezgodne z prawem jest wywoływanie wrażenia, że konsument bezwarunkowo wygra nagrodę np. po wysłaniu SMS-a, wykonaniu telefonu czy wysłaniu listu, gdy w rzeczywistości odbywa się to na innych zasadach.




Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy zostało wszczęte w czerwcu 2011 roku po zawiadomieniu przez miejskiego rzecznika konsumentów w Tychach. Oprócz tego do UOKiK docierać miało wiele skarg od konsumentów.

Prezes UOKiK stwierdziła, że spółka Internetq Poland naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę ponad 338 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca ma prawo odwołać się do sądu.

To już druga kara nałożona na Internetq Polad przez UOKiK. Wcześniejsza również dotyczyła nieuczciwych praktyk przy organizacji konkursów SMS. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: UOKiK, wł     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    7. ~  2011-12-14 14:11:25  host: z36-14.opera-mini.net

    Za głupotę i naiwność się płaci. Jak można naprawdę myśleć że już ktoś wylosował dla ciebie luksusowy samochód a ty tylko wysyłając SMSa go dostaniesz. Jak ktoś tak myśli to niech go nabijają w butelkę.

  • 1

    9. ~Cypr  2011-12-14 14:24:47  host: apn-77-112-58-88.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja tam w to nie wierze, zablokowałem sobie te SMSy wysyłając STOP SPAM na numer 252 w Play na kartę. Kiedyś też byłem naiwny i wysyłałem smsy do loterii TVP, straciłem 50 zł wszystkie pytania miałem dobrze a oni na koniec spróbuj szczęścia jeszcze raz, takich to karać po kilka milionów!

  • 0

    10. ~  2011-12-14 14:27:35  host: z11-06.opera-mini.net

    8). Klientów ponad 500.000, to już każdy może policzyć ile cwaniaki zarobili za frajer łącznie z karą. * Miłego dnia Calm7 życzy.

  • 0

    11. ~PTK_MSQ  2011-12-14 14:32:21  host: 212.160.172.70

    @9 dziekuje wielkie za podanie numeru dziala rewelacyjnie !!

  • 0

    12. ~Ambrozja  2011-12-14 14:36:45  host: user-164-127-94-140.play-internet.pl

    Faktyczie, to była totalna lipa:/ dałam się nabrać i niefajnie skończyłam- dużo mnie to kosztowało:/

  • 0

    13. ~misieq  2011-12-14 15:16:09  host: 213.134.172.48

    ja bym im dał za to taką karę w wysokości 100% zysku netto za 2010 !

  • 0

    14. ~Gazo  2011-12-14 15:19:46  host: user-46-112-98-247.play-internet.pl

    Ja mam dobry pomysł na karę. Genialny i bardzo ale to BARDZO dotkliwy xD Niech każdej osobie która dostała takiego SMS-a i wysłała SMS-a dadzą to obiecane BMW. Wkońcu obietnica jest ;)

  • 0

    15. ~dudek984  2011-12-14 15:21:55  host: public-gprs59829.centertel.pl

    W Play antyspam pod numerem 252 o treści STOP działa ja w te głupoty się nie bawię Polecam oglądnąć Baśka z klatki b jak wygrałeś BMW jak naiwni tracą szmal

  • 0

    16.  2011-12-14 15:25:40

    14 - popieram! Moja cała rodzina dostawała niejednokrotnie te SMSy, siostra chyba nawet wysłała "potwierdzenie" odbioru. Należy się conajmniej jedno BMW !

  • 0

    17. ~igor wielki  2011-12-14 15:27:19  host: user-46-112-249-161.play-internet.pl

    do wpisu 7 . a jak mozna *** oszukiwac ludzi poprzez drogie sms i wyciagac od nich kase zerujac na ludzkiej naiwnosci ? kara powinna byc dziesięciokrotnie bardziej dotkliwa tak zeby tym cwaniaczkom od róznych szemranych loterii odechcialo sie wprowadzac w bład i naciagac. po prostu cynicznie krasc te pieniadze mamiać wygrana

  • 0

    18. ~Nikt  2011-12-14 15:37:54  host: 088156088050.wroclaw.vectranet.pl

    Kara niewspółmiernie niska w stosunku do popełnionego czynu (wysłanych przez ludzi SMS-ów). Moim zdaniem 5 mln byłoby ok, bo 300 tys. to są dla nich grosze...

  • 1

    19. ~Ja.  2011-12-14 15:45:59  host: 82.160.51.168

    a na stronie Telepolis: GRATULUJĘ! Kliknąłeś pierwszy dzisiaj 14.12.2011 o 15:43:44! Którą nagrodę wybierasz teraz? A: bon paliwowy za 500 zł B: 1000,00 zł w gotówce Zatem którą nagrodę wybieracie???

  • 1

    20. ~Ja.  2011-12-14 15:47:43  host: 82.160.51.168

    Ta kara to śmiech na sali. To tak jakby policja karała za przekroczenie prędkości nie mandatem 500 zł a 1 groszem...

  • 0

    21. ~po bożemu  2011-12-14 15:57:44  host: 80.50.133.230

    myślę że pierwszy komentarz opisuje system takiego naciągania. NIEUCZCIWA KONKURENCJA powinna być ścigana bardziej surowo - konkurs był ogólnopolski i masa dzieciaków rodzicom (lub ze swoich usług) wysyłała drogie smsy, a treści emitowane przez konkurs to jawna szkodliwość społeczna, nędza intelektualna na poziomie reklamy proszku do prania... albo mbanku.

  • 0

    22. ~r  2011-12-14 16:08:45  host: public-gprs163428.centertel.pl

    jak ktoś nie grał a potwierdza odbiór nagrody to jest zwykłym oszustem i należy mu się te 4,88zł kary :-)

  • 1

    23. ~  2011-12-14 16:42:00  host: z41-15.opera-mini.net

    19. Zainstaluj adblock.

  • 1

    24. ~Marcin  2011-12-14 16:49:08  host: 88-199-233-138.tktelekom.pl

    Co to jest 300 tyś zł kary dla takiej firmy... Jak oni nakradli o wiele więcej

  • 0

    25. ~  2011-12-14 21:16:12  host: public-gprs344384.centertel.pl

    #7. ~ 2011-12-14 14:11:25 host: z36-14.opera-mini.net - napisał: "Za głupotę i naiwność się płaci." - Coś takiego napisać mógł tylko ktoś bezpośrednio zaangażowany w ten SMS-owy przekręt. Miejcie to na uwadze.

  • 0

    26.  2011-12-15 09:48:07

    Heh, kochani, przeciez zyjemy w Panstwie prawa. Nie mozna sobie "ot tak" nakladac wybranej wysokosci kar. Takie sprawy wyznaczaja przepisy. Chcecie zeby bylo inaczej to trzeba zmienic prawo. Inna kwestia jest to, ze kara to ma byc pokazaniem przedsiebiorstwu, ze zle robi, a nie jego likwidacja! Co do (moim zdaniem slusznych) prosb zeby kazda osoba otrzymala BMW, ktorej to obiecali to oczywiscie mozna to wyegzekwowac, ale juz na oddzielniej drodze prawnej.

  • 0

    27. ~Kaprys  2011-12-16 21:23:52  host: 088156029016.olsztyn.vectranet.pl

    Sms są dowodem dla Policji, tak? Więc jeśli dostaniesz sms o treści tylko wyślij a masz gwarantowaną nagrodę to co jest? Wysyłam sms i odbieram BMW jak nie dobrowolnie to przez sąd, bo mam zapewnienie 'gwarantowane' o odbiorze. Koniec kropka. Jak by to było egzekwowane, to mnóstwo cwaniaków zapieprzałoby do końca życia za swój pomysł na biznes polegający na wkręcaniu ludzi.

Dodaj swoją opinię