Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK dał zielone światło Polskiemu Standardowi Płatności

UOKiK dał zielone światło Polskiemu Standardowi Płatności

LuiN 26 Czerwca 2014 17:40

12 0

UOKiK dał zielone światło dla powstania systemu płatności urządzeniami mobilnymi. Sześć banków będzie mogło utworzyć wspólnego przedsiębiorcę pod nazwą Polski Standard Płatności. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Wniosek do Urzędu o utworzenie wspólnego przedsiębiorcy złożyło sześć banków: PKO BP, Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, mBank oraz ING Bank Śląski. Nowy podmiot o nazwie Polski Standard Płatności (PSP) będzie zarządzał systemem płatności mobilnych. Umożliwi on klientom banków m.in. płacenie za zakupy i korzystanie z bankomatów przy użyciu smartfonu lub tabletu.

W trakcie postępowania urząd przeprowadził badanie rynku, pytając banki nieuczestniczące w transakcji oraz podmioty świadczące usługi płatnicze o charakterystykę rynków, na których działają, a także ocenę koncentracji. Poproszono również o opinię Komisję Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski.

Analiza Urzędu wykazała, że transakcja nie doprowadzi od ograniczenia konkurencji. Pod uwagę wzięto m.in. otwarty charakter tworzonego systemu. Zgodnie z oświadczeniem wnioskodawców, będą mogli do niego przystąpić inni uczestnicy rynku - banki, agenci rozliczeniowi, akceptanci płatności czy właściciele sieci bankomatów. Ponadto pozostałe banki będą miały możliwość przystąpienia do spółki. Podmioty uczestniczące w Polskim Standardzie Płatności będą miały swobodę we współpracy z innymi podmiotami i systemami w zakresie płatności mobilnych.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.

Zobacz: Polskie banki łączą siły - będzie wspólna bankowość mobilna

Źródło tekstu: UOKiK     

w sumie: 7
 • 0

  1. ~Lisu  2014-06-26 17:57:29  host: public-gprs514626.centertel.pl

  No to ciekawe. Ponieważ mam w mBanku kartę wgraną do telefonu, to czekam żeby dało się skorzystać z wpłatomatu bez użycia normalnej karty, którą mógłbym zlikwidować.

 • 0

  2.  2014-06-26 19:06:38

  @1: ale ten PSP nie ma nic do tego o czym piszesz, tylko chodzi w tym o płacenie w sklepach kodem jak w IKO z PKO.

 • 0

  3. ~Lisu  2014-06-26 19:18:03  host: public-gprs514626.centertel.pl

  @2 Właśnie ma - bo zamiast wsadzać kartę do wpłatomatu, wolałbym podać kod IKO ale musi on być dostępny jako usługa w mBanku.

 • 0

  5. ~MichałB  2014-06-26 20:48:22  host: staticline-31-182-166-26.toya.net.pl

  Trzymam kciuki, gdyż pomysł jest genialny i ma spore szanse jak i możliwości a do tego największe banki za plecami, dla polski to bardzo dobry krok, oby to jak najszybciej wdrożyli w życie.

 • 0

  6. ~  2014-06-26 21:05:05  host: user-94-254-133-203.play-internet.pl

  Płatność NFC ma duży mankament - powiązania z operatorem. Tutaj przynajmniej może coś ciekawego wykombinują i z żadnym opem nie będę się musiał wiązać.

 • 0

  7. ~termin  2014-06-27 09:44:45  host: un-116-250.static.sitel.net.pl

  IKASA z kontem getin działa wyśmienicie. Jak uruchomisz sobie appke odpowiednio wcześniej w kolejce to płacisz szybciej niż gotówką czy kartą. Mam nadzieje, że się wszyscy dogadają na coś wspólnego.

 • 0

  8.  2014-06-27 12:27:17

  Ciekawe, w jaki sposób będzie to działało. Sposób IKASA faktycznie jest szybki i mało uciążliwy - ale nie wszędzie da się go zastosować. Oby hybryda ikasy z iko. ;)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-32-164.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet