Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK: 40 tys. zł kary dla białogardzkiej kablówki

UOKiK: 40 tys. zł kary dla białogardzkiej kablówki

WitekT 18 Lutego 2013 08:55

4 0

Prawo do rozwiązania umowy bez wcześniejszego wezwania, brak odpowiedzialności za awarie TV kablowej, Internetu - to przykłady niedozwolonych postanowień stosowanych przez Białogardzką Spółdzielnię Mieszkaniową. Przedsiębiorca zaprzestał stosowania większości sprzecznych z prawem klauzul.

Postępowanie przeciwko Białogardzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostało wszczęte we wrześniu 2012 roku. Świadczy ona usługi dostępu do Internetu oraz telewizji kablowej. Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziły postanowienia w umowach i regulaminach świadczenia usług telekomunikacyjnych. UOKiK ustalił, że są one tożsame z tymi, które są wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych - oznacza to, że ich stosowanie jest zakazane, a także niezgodne z przepisami prawa telekomunikacyjnego.

Urząd miał zastrzeżenia m.in. do postanowień, na podstawie których przedsiębiorca w każdej sytuacji wyłączał swoją odpowiedzialność za zakłócenia w emisji programów, brak dostępu do usług, utratę danych. Tymczasem, zgodnie z prawem, każdy usługodawca odpowiada za prawidłowe wykonanie umowy. Zabronione jest arbitralne wyłączanie lub ograniczanie odpowiedzialności przedsiębiorcy, za nienależyte wykonywanie umowy, w szczególności, że określone zdarzenia mogą wystąpić z winy spółdzielni.
Wątpliwości Urzędu dotyczyły także postanowienia, zgodnie z którym spółdzielnia mogła natychmiastowo wypowiedzieć umowę z konsumentem, który zalegał z płatnościami za jeden okres rozliczeniowy. Zgodnie z prawem, wypowiedzenie umowy powinno być poprzedzone wezwaniem do uregulowania zobowiązania. Jeżeli konsument nadal nie uiściłby należności, przedsiębiorca dopiero wtedy miałby prawo do wypowiedzenia kontraktu.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów Prezes UOKiK nałożyła na Białogardzką Spółdzielnię Mieszkaniową karę 39,8 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna - Spółdzielnia wniosła odwołanie do sądu. Przedsiębiorca zaprzestał stosowania większości kwestionowanych klauzul, został ponadto zobowiązany do aneksowania umów - oznacza to, że zostaną z nich usunięte niedozwolone klauzule.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: uokik

w sumie: 7
 • 0

  1. ~needmoney  2013-02-18 09:35:29  host: acgx102.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Niech się wreszcie ktoś zajmie spółdzielniami które oddają we władanie blokowe instalacje antenowe kablówkom i nie ma możliwości odbierania DVB-t z instalacji zbiorczej bez płacenia haraczu kablówce ...

 • 0

  3. ~Master  2013-02-18 10:36:44  host: master.zse.wroc.pl

  @1: Zgłoś to do Miejskiego/Powiatowego Rzecznika Konsumenta. Oni poważnie podchodzą do takich skarg. A jak dużo konsumentów narzeka na jednego przedsiębiorcę, to wtedy zajmuje się tym UOKiK. Zbierz sąsiadów i składajcie skargi!

 • 0

  4. ~  2013-02-18 11:02:55  host: 213-238-101-167.adsl.inetia.pl

  @3 - po co, lepiej siedzieć na czterech literach i narzekać, zamiast podjąć jakiekolwiek działania

 • 0

  5. ~  2013-02-18 11:23:29  host: 89-70-70-238.dynamic.chello.pl

  @1-mówisz o umowach z dawnym streamem?

 • 0

  6. ~needmoney  2013-02-18 13:08:16  host: aaym154.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie mieszkam w bloku ale stykam się z problemem jak ktoś prosi o ustawienie dvb-t bo automatyczne szukanie sygnału nic nie daje ...

 • 0

  7. ~Waciak  2013-02-18 13:45:00  host: 212-160-75-162.smsiarkowiec.pl

  Niepotrzebnie się wychylali z jakimś regulaminem. Ja w naszej spółdzielni nie widziałem świeższego regulaminu niż ten, który dostałem przy montażu przez nich tv i internetu. A było to ho, ho ile lat temu! Nie ma się czego przyczepić.

 • 0

  8. ~JSzBRD  2013-02-22 13:15:20  host: 91-231-53-130.holicon.pl

  korzystam z uslug tej sppoldzielni i moge potwierdzic, ze nie biora oni odpowiedzialnosci za usterki i nikt nie potrafi odpowiedziec dlaczego tak sie dzieje. Zero wytlumaczenia ani nawet informacji do kiedy awaria potrwa. Olewaja klientow. Lacze internetowe jest dosyc stabilne, lecz nie konkurencyjne w porownaniu z innymi dostepnymi operatorami

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-171-242.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet