Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK: 30 tys. zł kary dla CT Creative Team

UOKiK: 30 tys. zł kary dla CT Creative Team

sirmark 22 Grudnia 2014 13:14

10 0

UOKiK nałożył na społkę CT Creative Team ponad 30 tys. zł kary finansowej, w związku z oferowanymi grami i płatnościami SMS.

Spółka CT Creative Team jest właścicielem serwisu wapster.pl, w którym oferuje m. in. gry i aplikacje na telefony komórkowe. Postępowanie UOKiK przeciwko przedsiębiorcy zostało wszczęte w lipcu, a sygnałem do działania były skargi konsumentów zaskoczonych wysokimi opłatami za SMS-y wysłane z ich telefonów komórkowych podczas korzystania z gier pt. Roślinki vs. Robale, Magiczny Totem, Odpicuj Furę, Zwierzaki Atakują czy Owocowe Bąbelki. Pobranie, uruchomienie i korzystanie z aplikacji było bezpłatne, jednak każda z nich zawierała dodatkowo płatne opcje związane z ułatwieniem gry. Ich zamówienie wiązało się z wysłaniem SMS-a Premium. W większości przypadków użytkownikami były dzieci, do których, jak ustalił Urząd, spółka kierowała swoje reklamy.

W ocenie Urzędu spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów nie przekazując we właściwym czasie informacji o rzeczywistych kosztach wynikających z wysyłania SMS-ów pod numer o podwyższonej opłacie. Postępowanie wykazało, że spółka wprawdzie udostępniała w aplikacji i na stronie internetowej cennik i regulamin usługi, jednak nie wypełniła w całości swoich obowiązków informacyjnych wobec konsumentów. Zdaniem Urzędu powinna ona bowiem informować o kosztach również w trakcie gry i po każdej czynności związanej z naliczeniem dodatkowej opłaty.

UOKiK zakwestionował też sposób, w jaki użytkownicy byli zachęceni do zamawiania płatnych opcji dodatkowych. W większości wypadków pytanie poprzedzające zamówienie nie zawierało sformułowań wskazujących na zawarcie transakcji skutkującej obowiązkiem zapłaty, np. udzielenie odpowiedzi twierdzącej na pytanie: Masz za mało bąbelków. Czy mimo to chcesz rozwinąć moc? oznaczało zgodę na wysłanie smsa na numer o podwyższonej opłacie, o czym konsument nie był w jasny sposób informowany.




UOKiK nakazał zaprzestania niezgodnych z prawem praktyk i nałożył na CT Creative Team karę finansową - ponad 30 tys. zł. Decyzja nie jest prawomocna, spółka może odwołać się do sądu.

To już kolejne postępowanie UOKiK w sprawie CT Creative Team. W ubiegłym roku Urząd zakwestionował treści reklamowe wysyłane do konsumentów w związku z konkursem SMS-owum i nałożył na spółkę ponad 140 tys. zł kary. Decyzję oraz karę w tej sprawie podtrzymał Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz: 141 tys. zł kary za SMS-y wprowadzające w błąd

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: ct creative team | sms | sms-y | uokik

w sumie: 33
  • 2

    14.  2014-12-22 15:36:33

    Należało się...
    Przyznać muszę, że zawsze po interwencji pisemnej usuwali numer z bazy, np. ostatnio miałem taką sytuację, że po kilku zachęcających esemesach (nowy numer, pewnie po kimś, kto być może korzystał) musiałem do nich napisać i otrzymałem miła odpowiedź: "Rozumiemy, że w pewnych sytuacjach komunikacja realizowana w ramach naszego serwisu może być uciążliwa. Dlatego podany numer został usunięty z naszego serwisu, w związku z czym nie będą wysyłane żadne SMS/MMS marketingowe z naszej firmy. Serdecznie przepraszamy jeżeli w jakikolwiek sposób nasze serwisy były uciążliwe lub nieprzyjazne.". Ale sposób w jaki zachęcają - podstępny, przestępczy nawet bym powiedział, aż prosił się o ukaranie ;-)

  • 1

    15. ~Joey  2014-12-22 15:39:02  host: 81.219.84.18

    A ja czekam aż w końcu internet bez limitu u wszystkich operatorów będzie na prwade bez limitu, bo po przekroczeniu standardowego limitu jakim jest 30-35 GB internet zwalnia tak czy siak, a niech mi ktoś powie jak mam w takim razie sciągnąc chociaż jedną grę z dzisiejszych czasów które właśnie waża po 30 GB

  • 0

    16.  2014-12-22 15:40:59

    3 - nie trzeba dzieciakowi dawać. Moja siostra, która ma już całkiem dorosłe dzieci nie dalej jak miesiąc temu jednego dnia dwa serwisy sobie włączyła, płatne 2 zł netto dziennie ;-) I nie zrobiła tego specjalnie. Czytając esemesa, "najechała" na jakiś element tego co przyszedł i przy próbie usunięcia jakoś potwierdziła aktywację wysłała potwierdzającego esemesa - nie wiem czy czasem klawisze telefonu wtedy jakoś inaczej się zachowują niż kiedy "kursor" jest na polu nadawcy czy poza numerem albo adresem, który linkuje bezpośrednio...

  • -2

    17.  2014-12-22 15:44:01

    15 - ja to mogę zrobić w każdej chwili bez problemu... No ale jak mam dziadowską Neostradę ;-)

  • 0

    18. ~Joey  2014-12-22 15:49:28  host: 81.219.84.18

    @wlo też bym miał po kablu gdyby w mojej skrzynce były miejsce na nowe kable :)

  • -1

    19. ~Piotrek  2014-12-22 15:50:30  host: apn-31-1-120-50.dynamic.gprs.plus.pl

    i na czym są te zyski? Jak ktoś jest debilem za przeproszeniem i nie czyta co telefon wyświetla tylko akceptuj bo chce pograć to *** niech płaci - prawo chroni debili przed konsekwencjami ich działania - bez sensu

  • 1

    20. ~erek  2014-12-22 15:50:57  host: ip-37-209-138-49.free.aero2.net.pl

    4@ Play tak samo to dopadlo o tyle ze dostalem ostrzezenie ze to spam

  • 2

    21. ~Piotrek  2014-12-22 15:55:34  host: apn-31-1-120-50.dynamic.gprs.plus.pl

    Poza tym na KAŻDYM NUMERZE czy to abonament czy na kartę można sobie /dziecku zablokowac SMSy premium i spokój

  • 0

    22.  2014-12-22 16:23:49

    owszem można zablokować,ale rodzice często o tym zapominają albo nie wiedzą o tym,gdyby wszyscy byli świadomi co z czym się je,to by takich "firm" nie było, a ponieważ jest jak jest to takie ..restwo będzie istnieć po wieki.

  • -1

    23.  2014-12-22 16:29:02

    adik... W przypadku mojej siostry to właśnie dzieci miały blokadę usług premium MT, a ona na swoim - nie! Taki paradoks ;-) Oczywiście wszystkie numery (abonamentowe) są na jej koncie - co ciekawe ;-)

  • 0

    24.  2014-12-22 16:34:55

    no cóż życie bywa przewrotne :)

  • 0

    25. ~  2014-12-22 17:50:46  host: gaja.tpnet.pl

    Trzydzieści tysięcy to oni "zarabiają" (bo należałoby użyć innego słowa) w godzinę!

  • 0

    26.  2014-12-22 18:43:26

    @Piotrek
    Blokowanie numerów premium nie wiele daje. Oszukańcze smsy przychodzą najpierw z numerów "normalnych" np. 60228, gdzie aktywujesz usługę PREMIUM

  • 0

    27.  2014-12-22 18:59:59

    26 - jeśli masz zablokowaną usługę MT (esemesy/ememesy zwrotne) to odpowiedź na taki "normalny" (ciekaw jestem co rozumiesz przez "normalny" numer w tym przypadku?) nie zmieni statusu blokady i treści premium nie będą przychodzić mimo to.
    Mnie natomiast ciekawi, jaki skutek taka blokada odnosi? Czy tylko blokuje czy także jest ona "zwrotna" - tzn. daje znać takiemu bandycie, ze ma nie wysyłać treści płatnych, deaktywować usługi i usunąć numer z bazy?

  • 0

    28.  2014-12-22 22:30:13

    @wlo
    "normalny"(skrócony) jak w treści podałem 60228 (bardzo podobny numer używa BOA)

  • 0

    29. ~LepikPL  2014-12-22 22:36:20  host: 83-238-236-133.adsl.inetia.pl

    @21 Nowa blokada premium nie odwołuje aktywnych subskrypcji! Dalej będzie przyłazić i rąbać po rachunku. W Playu można to skutecznie kastrować odwołaniem wszelkich subskrypcji. Wyguglać "stop spam play". Baaardzo przydatne. Wręcz niezbędne.

  • 0

    30.  2014-12-23 09:29:00

    Zauważcie jak sobie pomagamy i radzimy aby czasem nie skorzystać z usług świadczonych przez firmę CT Creative Team.
    Zadaję więc pytanie czy ta firma jest przyjazna klientowi? Czy ich działanie może z góry jest nastawione na "legalne" naciąganie (czytaj oszustwo)

  • 0

    31.  2014-12-23 11:40:59

    29 - chyba się mylisz... Jak wyżej pisałem, zablokowałem premium MT siostrze i nie przychodzą ;-) Jedną blokadą a nie całkowitą. Nie odwoływałem też subskrypcji, bo znalazłem dane jednej tylko, ale gość z infolinii mimo, ze mi podał drugą, to powiedział, ze nie ma potrzeby odwoływać subskrypcji. Ale nie potrafi ł mi powiedzieć czy blokada je odwołuje - stąd pytam m.in o to ;-)

  • 0

    32. ~tata  2014-12-23 17:06:06  host: 87-206-222-70.dynamic.chello.pl

    Za PRL dostali by jeszcze domiar od skarbówki.

  • 0

    33.  2014-12-23 19:00:37

    32 - nie, nie dostaliby ;-) Bo by nie mogli prowadzić takiej działalności, nawet jakby możliwości były ;-)

Dodaj swoją opinię