Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UOKiK: 100 tys. zł kary dla Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu

UOKiK: 100 tys. zł kary dla Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu

WitekT 23 Sierpnia 2013 14:44

6 1

18 niedozwolonych klauzul w umowach o dostęp do Internetu i telewizji kablowej stosowała Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa (MSM) w Toruniu. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył na nią karę w wysokości ponad 100 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca odwołał się do sądu.

MSM zapewnia lokatorom dostęp do telewizji oraz Internetu - w ten sposób prowadzi działalność gospodarczą, dlatego jest przedsiębiorcą. W stosowanych wzorcach zamieszczała klauzule, które były sprzeczne z prawem. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w styczniu. W jego wyniku UOKiK zakwestionował 18 sprzecznych z prawem klauzul.




Zastrzeżenia UOKiK wzbudziło m.in. postanowienie, na podstawie którego operator nie gwarantował przepustowości transmisji danych w sieci Internet. Zdaniem Urzędu, powyższa klauzula jest zbyt ogólna i może powodować, że MSM nie odpowiadałaby za obniżenie prędkości Internetu nawet wtedy, gdy wynikałoby to z jej zaniedbania. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest wywiązanie się z zawartej umowy, czyli zapewnienie odpowiedniego dostępu do Internetu. Wyjątkiem są jedynie zdarzenia, za które operator nie ponosi odpowiedzialności, np. warunki atmosferyczne.

Źródło tekstu: UOKiK     

w sumie: 21
  • 0

    2.  2013-08-23 14:50:29

    sintesi: poprawione, dzięki! :-)

  • -1

    3.  2013-08-23 15:07:58

    @1,2 - dobrze że nie NSN ;)

  • 0

    4. ~hmm  2013-08-23 15:18:39  host: un-212-59-224-141.static.sitel.net.pl

    A czy nie jest tak identycznie teraz z neostradą do 10M, do 20M ....

  • -1

    5. ~pabloki  2013-08-23 15:22:42  host: apn-46-169-109-251.dynamic.gprs.plus.pl

    to mlodziez prowadzi spoldzielnie? Kara musi byc jak niedozwolone. Chcieli cwaniaki tylko kase zgarniac.

  • 0

    6.  2013-08-23 16:16:26

    Młodzieżowa to ona jest z nazwy. Prowadzą ją pewnie byli ormowcy i utrwalacze:)

  • 0

    7. ~Neo  2013-08-23 16:16:55  host: peg157.internetdsl.tpnet.pl

    Ja mam tak w neostradzie, do 10 Mb. W rzeczywistosci jest 2 Mb, czasami 5 Mb, a czasami 7 Mb.

  • 0

    8.  2013-08-23 16:28:58

    Slaba taka kara dla czlonkow spoldzielni, bo wszyscy poniosa koszt.

  • 0

    9. ~dag  2013-08-23 16:51:00  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    w Netii kiedyś też tak było, że internet max 20M, a działa 1M ;)

  • 0

    10.  2013-08-23 18:14:38

    Karę dostali zapewne za olanie zaleceń pokontrolnych. I od UOKIKu ? Pierwszy to odwiedza UKE ... Ktoś ich podp... ?

  • 0

    11. ~xxx  2013-08-23 21:13:17  host: a236.net145.okay.pl

    z usługami orange/neostrada tak nie jest w umowie na drugiej stronie są wpisane minimalne prędkości.. czytajcie ze zrozumieniem umowy ! A jakaś sierotka Marysia, która nie przeczytała umowy potem się wypowiada w komentarzach... że w neostradzie jest to samo.

  • 0

    12. ~  2013-08-23 21:30:57  host: public-gprs46179.centertel.pl

    Ja mam w pracy neo do 80 M i dziala tyle. Zawsze na różnych speedtestach taki wynik wychodzi. Ja nie narzekam na orange.

  • 0

    13.  2013-08-24 00:04:12

    @11 Nie chodzi o sierotkę Marysię. Chodzi o to samo zjawisko. Małą kablówkę udupią karami. Duży pomarńczowy obstawi się prawnikami i będzie grał na czas. Nie wiemy jakie umowy były w Toruniu, więc czytanie ze zrozumieniem tu na nic, bo czytać nie ma czego. Same ogólniki, to trochę za mało.

  • 0

    14.  2013-08-24 10:08:39

    *12 - w pracy to Ty masz internet dla firm, a te z reguły mają utrzymywaną stałą prędkość. Ja u siebie też mam TPSA/Orange, co prawda tylko 10 mega, ale kiedy bym nie sprawdzał to zawsze mam tak jak w umowie.

  • 0

    15. ~Andrzej  2013-08-25 01:59:46  host: v46-01.opera-mini.net

    Prawna amatorszczyzna, czy celowe działanie na korzyść operatora? Zawsze zadaję sobie takie pytanie, gdy czytam, że w umowach znajduje się kilkanaście sprzecznych z prawem klauzul...

  • 0

    16. ~assik  2013-08-25 11:40:14  host: host-89-229-14-152.torun.mm.pl

    w końcu ktoś choć trochę ich ukuł...tyle za moje "krzywdy"

  • 0

    17. ~adik  2013-08-26 18:16:47  host: 89-70-223-144.dynamic.chello.pl

    No brawo UOKiK nIe ma tak jak ukarać małą firmę która w sądzie się nie obroni,czemu nie da kary dużym operatorom typu Orange,Netia,Upc do nich wam nie już nie po drodze ?

  • 0

    18.  2013-08-27 00:10:29

    Spokojnie, TVK Toruń (MSM) to lider w Toruniu i w większości dzielnic monopolista. Dodatkowo cała MSM od lat notuje co roku 1,5-3mln zł zysku na czysto, więc nie martwcie się o upupienie "małej firmy", bo nie ma tu nic takiego miejsca. To jedna z najlepiej prosperujących spółdzielni mieszkaniowych w kraju i czas najwyższy by trochę ktoś dobrał im się do tyłków, bo pozycję monopolisty wykorzystują nazbyt często...

  • 0

    19. ~Yeste  2013-08-27 09:18:16  host: v60-09.opera-mini.net

    Apeluje do UOKiK i UKE o zajecie sie ISP throttlingiem w sieci TOYA !!! Mnostwo legalnych programow nie dziala prawidlowo lub wcale przez blokowanie p2p przez tego ISP !!! Granda co sie zowie !!!

  • 0

    20. ~  2013-10-29 20:04:32  host: acrd125.neoplus.adsl.tpnet.pl

    STOT: Jestem członkiem MSM. Nie kożystam z TVK i za nieudolność urzedasów z kabkówki niemam zamiaru płacić. Odpowiedzialni za błędy i nieznajomość przepisów muszą płacić z własnej kieszeni. !!!!!!!!!!!!!

  • 0

    21. ~darek  2016-06-01 18:53:16  host: aefl68.neoplus.adsl.tpnet.pl

    tam w dyrekcji kobiety grają podczas pracy w kości na portalu kurnik , m.in. pani Grażyna z pok 11 o niku ,,milutkiw,, taka ruda

Dodaj swoją opinię