Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uniwersalny standard kart pamięci

Uniwersalny standard kart pamięci

Immortal 21 Września 2007 23:01

0 0

Nokia, Samsung i Sony Ericsson zamierzają do 2009 roku stworzyć wspólny standard kart pamięci. Nowy rodzaj pamięci nazwano Universal Flash Storage (UFS).

Nowy standard miałby być stosowany do wszystkich urządzeń produkowanych przez wspomniane firmy. Znacząco ułatwiłoby to życie wielu z nas. Swobodna wymiana danych między np. aparatem cyfrowym, odtwarzaczem MP3 czy telefonem komórkowym. Mówi się, że w nowy projekt zaangażowane są również inne firmy - nie związane z produkcją urządzeń przenośnych. Czy to wystarczy, żeby zagrozić firmie Sandisk ? Dominuje ona obecnie na rynku kart pamięci typu flash.




Żadne szczegóły techniczne, dotyczące nowego uniwersalnego standardu kart pamięci, nie zostały ujawnione. Prawdopodobnie na więcej informacji przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10. ~bedzie drogie  2007-09-22 09:37:49  host: 088156027154.ols.vectranet.pl

    hmmm. co najmniej dziwne 1)bedzie drogie 2)wspolpraca tylko z Nokia SE i Samsungiem 3)bedzie drogie :| 4)juz nie beda kompatybilne karty z np Nseries 5)bedzie drogie :| :|

  • 0

    11.  2007-09-22 09:47:48

    W sumie jest już na rynku jeden standard microSD – po co więcej ? Karty są tanie, małe i wielu producentów z nich korzysta: Sagemy, Samsungi, Nokie, Motorole. Cena 512 MB to zaledwie 39 zł kiedy to np. Memory Stick Sony Pro Duo to ok. 99. SanDisc do tego robi najbardziej kompatybilne karty – nigdy nie ma z nimi problemów, co innego KingStone które albo nie działają, bądź często defektują po krótkim czasie używania.

  • 0

    12.  2007-09-22 10:12:43

    #9: Na początku klient straci ze względu na efekt skali. Kart będzie mało i jako nowość były drogie. Tak było zawsze. Później jeśli standard się przyjmie może być faktycznie odrobinę taniej. Przy okazji, czy naprawdę ludziom potrzeba kart o większej pojemności niż 2 GB w telefonie? Tak się zastanawiam do czego? Może mnie ktoś oświeci?

  • 0

    13.  2007-09-22 10:18:04

    Ja posiadam 1giga - a zapełnione mam ok. 400 mega

  • 0

    14.  2007-09-22 10:31:57

    Ja mam 1 GB i wolnego miejsca 80 MB, ale jak tylko dorwe wieksza karte to na pewno muzy na niej bedzie 90%... Nawet kwestia samych fotek - aparaty maja coraz wieksze matryce wiec fotki za niedlugo beda mialy po kilka mega, chcac nagrac film komorka w VGA lub wyzszej rozdzialce tez beda potrzebne lepsze karty zeby obsluzyc strumien danych... Nie oszukujmy sie - ten standard najpierw bedzie z telefonach z najwyzszej polki zeby pociagnac po kieszeni osoby ktore najbardziej na to stac... Tansze telefony beda mialy obecne standardy... Jak znam zycie pierwszy telefon pojawi sie pod koniec 2009 lub na poczatku 2010 roku a do tego czasu skok w tym co zawieraja telefony bedzie ogromny (lub nie - nigdy nie wiadomo) ;)

  • 0

    15. ~xxx  2007-09-22 10:32:22  host: 217.98.38.3

    Mam nadzieje ze cena kart pamieci bedzie rozsadna bo jak na razie memory stick jest duuuuzo drozszy od SD

  • 0

    16. ~  2007-09-22 11:01:55  host: apn-100-134.gprsbal.plusgsm.pl

    a to stary news juz ma prawie tydzien dodane jeszcze tylko to "Jednym z założeń jest przyspieszenie pracy z tego typu pamięciami, w tym skrócenie czasu dostępu do dużych plików multimedialnych przy jednoczesnym oszczędnym gospodarowaniu energią zgromadzoną w akumulatorach gadżetów elektronicznych. Nokia wspomina tu o 90-minutowym filmie (4 GB), do którego dostęp zamiast kilku minut ma zajmować kilka sekund. W projekt zaangażowane są poza producentami komórek także inne firmy, Micron Technology, Spansion, STMicroelectronics i Texas Instruments."

  • 0

    17.  2007-09-22 11:31:22

    Oo, ten projekt bylby bardzo ciekawy gdyby udalo sie cos takiego wprowadzic. Co prawda wszystkie dzis urzadzenia sa w jakis sposob ze soba kompatybilne (niektore TV maja nawet bluta i czytniki kart pamieci) ale takie rozwiazanie zaoszczedziloby wiele godzin. I fajnie byloby wymienic sie np muzyka z dziewczyna czy pozyczyc koledze film na memorce:) Co prawda ja i tak nie mam slotu na memorke, ale rekompensuje mi to 4giga wbudowane;)

  • 0

    18. ~  2007-09-22 11:40:07  host: ejq154.internetdsl.tpnet.pl

    Dobry pomysł, największe firmy na rynku same opracowują nowy format kart, a nie osobno jak nie raz było, więc tylko się cieszyc, że bedzie można przełożyć kartę z jednego do drugiego telefonu. No i technika idzie do przodu, zbliżamy się do granic możliwości obecny kart, a nową generację nie projektuje się na rok, tylko na dłuższy okres. Dla ludzi którzy mówia, z bedzie dorgo, podam przykład: Zwykła karta SD 1GB do apartu kosztowała na początku 2006 roku 100-110zł, dziś kosztuje 30-40 zł

  • 0

    19.  2007-09-22 11:46:08

    @yagi, widze że masz spore doświadczenie we wszystkim, skoro ciągle powtarzasz "jak znam życie" lol. Jeśli tylko bedzie kompatybilne również z microSD to chyba nie stanie sie nic złego..

  • 0

    20.  2007-09-22 11:59:30

    @malik: Troche mam tego doswiadczenia, ale mam po prostu takie glupie powidzonko ;)

  • 0

    21. ~berdys  2007-09-22 12:00:38  host: 32.grybow.net.pl

    No i co... trzeba bedzie kolejny czytnik kupowac ?:P czy dodasza do kompletu jaka przejsciowke np MMC/SD ? jak dodadza, to stracony czas na projektowanie takiego czegos.... SE i tak juz uzywa standardu mocno egzotycznego ( MS )- jak dla mnie. Teraz bedzie tylko gorzej..? Co do pojemnosci kart w tel.. jedyne co by mnie interesowalo, to streaming w calej PL, nawet po edge, wraz z takimi cenami zeby bylo na to kazdego stac ;) a karty potrzebne po to- zeby mozna bylo sobie to nagrac ;)bo muzy wole w domu sluchac na porzadnym sprzecie lub w ostatecznosci w samochodzie ;) a fotografuje tym co jest do tego stworzone ... :) nie aparatem telefonicznym :)

  • 0

    22.  2007-09-22 13:10:51

    Samobojstwem byloby gdyby nowy standard nie bylby jakos kompatybilny wstecz np. z SDHC... Najlepiej z komentarzami poczekac jak bedzie jakas bardziej szczegolowa specyfikacja i tegie glowy pokaza co potrafia LOL

  • 0

    23. ~bzik  2007-09-22 17:56:55  host: cwc78.internetdsl.tpnet.pl

    Memory Stick Sony Pro Duo 2GB na allegro kupiłem w lipcu z przesyłką prosto z Hong Kongu za 79 zł.

  • 0

    24. ~adamo  2007-09-22 23:20:58  host: abzl186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #24 hehe mój kuzyn też kupił na allegro prosto z Hong Kongu za 79 zł ;)

  • 0

    25. ~sd  2007-09-23 08:22:59  host: proxy2.anon-online.org

    Standard juz prawie jest to SD co oni znowu wymyslaja

  • 0

    26. ~eMb  2007-09-23 09:27:31  host: chello089077194022.chello.pl

    bzik, adamo: nie wiadomo tylko czy nie podrobki

  • 0

    27. ~bzik  2007-09-23 12:21:02  host: cwc78.internetdsl.tpnet.pl

    eMb , karta działa dwa miesiące, wyglądała na piękny oryginał, tak była opakowana,i tak sie sprawuje. Trzy sztuki kupili koledzy i nie słyszałem żadnych uwag.

  • 0

    28. ~PrzemekK  2007-09-24 13:03:28  host: 62.29.174.68

    DO: Przy okazji, czy naprawdę ludziom potrzeba kart o większej pojemności niż 2 GB w telefonie? Tak się zastanawiam do czego? Może mnie ktoś oświeci? -------------- Kiedys ktos powiedzial, ze nie widzi potrzeby aby komputery osobiste miali wiecej niz 640kB pamieci RAM. Byl to chyba Gates, Bill Gates :)

  • 0

    29. ~Fazeusz  2007-09-26 21:08:09  host: bls225.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Poroniony pomysl. Juz dzisiaj wszechobecny jest standard microSD (chwala Motoroli za wypromowanie tego standardu), ceny tych kart po przez upowszechnienie tego standardu zrownaly sie prawie z cenami duzych SD. Czego tu wiecej chciec, sa wystarczajaco male, mniejsze beda juz nieporeczne :)

Dodaj swoją opinię