Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Unia da miliard złotych na internet szerokopasmowy w Polsce wschodniej [wideo]

Unia da miliard złotych na internet szerokopasmowy w Polsce wschodniej [wideo]

LuiN 27 Lutego 2013 07:37

1 0

Stworzenie sieci Internetu szerokopasmowego dla ściany wschodniej ma być największym tego typu projektem w Unii Europejskiej. Będzie kosztować 1,4 mld zł, z czego miliard to środki unijne.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wciąż zastanawia się, w jaki sposób skłonić firmy do tworzenia sieci tam, gdzie jest to ekonomicznie nieopłacalne. Zgodnie z Narodowym Planem Szerokopasmowym do końca tego roku każdy Polak ma mieć dostęp do Internetu. Narodowy Plan Szerokopasmowy przewiduje też, że do 2020 r. w Polsce będzie powszechny dostęp do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Obecnie tylko 4 proc. łączy pozwala osiągnąć takie parametry - unijna średnia jest ponad dwukrotnie wyższa. Plan zakłada też, że co najmniej połowa polskich gospodarstw domowych będzie w 2020 r. korzystała z dostępu do sieci o prędkości co najmniej 100 Mb/s.

Plan jest ambitny, bo w 2012 r. tylko 67 proc. polskich gospodarstw domowych miało dostęp do Internetu szerokopasmowego. Unijna średnia jest o 5 punktów procentowych wyższa, ale gorsze od nas są między innymi Irlandia, Grecja i Włochy. Daleko nam do Skandynawii - w Danii, Szwecji i Finlandii ponad 85 proc. gospodarstw domowych korzysta z szybkiej sieci, a w nienależącej do UE Islandii wskaźnik ten wynosi ponad 90 proc.

Dużo gorzej wypadamy w statystyce dotyczącej tzw. penetracji łączy szerokopasmowych, czyli liczby łączy umożliwiających dostęp do szybkiego internetu na 100 osób. Na początku 2011 r. wskaźnik ten wynosił zaledwie 16 proc. - gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii. Unijna średnia to 26,5 proc., a w Danii i Holandii wskaźnik przekracza 38 proc.

Najgorzej jest na wschodzie Polski, zwłaszcza w województwach świętokrzyskim i lubelskim. Wskaźnik penetracji łączy szerokopasmowych wynosi tam tylko nieco ponad 10 proc., a do tego brakuje zakończeń łączy optycznych, które umożliwiają rozwój sieci. Niewiele lepiej jest na Podlasiu i w kujawsko-pomorskiem. Województwo podkarpackie również ma bardzo niski wskaźnik dostępu do szybkiej sieci, ale za to jest liderem pod względem odsetka miejscowości, do których doprowadzone są łącza optyczne.

Właśnie na tych najsłabszych obszarach koncentruje się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialne za zwiększanie dostępu do Internetu w Polsce.

Poszczególne regiony podjęły się bardzo trudnych projektów budowy internetu szerokopasmowego, jak chociażby Program Operacyjny Polski Wschodniej. Myślę, że to taki sztandarowy program naszego kraju, na który też bardzo liczymy, zwłaszcza wszyscy mieszkańcy tych regionów, bo tam zapóźnienie cyfryzacyjne jest jeszcze cały czas dosyć duże - mówi Małgorzata Olszewska, wiceminister administracji i cyfryzacji.

Ministerstwo cały czas pracuje jednak nad sposobem zwiększenia dostępu do Internetu szerokopasmowego na wschodzie kraju. Jak podkreśla Olszewska najskuteczniej zrobiliby to przedsiębiorcy telekomunikacyjni, ale te obszary nie są dla nich opłacalne. MAC przygląda się, w jaki sposób można wypełnić tę lukę, w którą firmy nie chcą inwestować.




Wiceminister na razie nie chce mówić o konkretnych projektach, ale podkreśla, że MAC zastanawia się nad polepszeniem koordynacji. Według niej Polska może korzystać z doświadczeń innych krajów, na przykład Portugalii. Rząd tego kraju w 2011 r. podpisał cztery umowy z firmami telekomunikacyjnymi dotyczące budowy szybkiej sieci, między innymi na Azorach oraz na innych oddalonych obszarach. Prawo w Portugalii gwarantuje również dostęp "po kosztach" do istniejącej infrastruktury, takiej jak słupy trakcji elektrycznej.

Wiceminister administracji i cyfryzacji przyznaje, że wsparcie ze środków unijnych i pomoc publiczna dla projektów budowy sieci Internetu szerokopasmowego mogłyby być dobrymi rozwiązaniami. MAC rozważa taką strategię zwłaszcza na obszarach nieopłacalnych dla firm telekomunikacyjnych.

Ten rok będzie rokiem przełomowym. Jesteśmy w fazie takiej bardzo wytężonej pracy związanej z analizowaniem stanu obecnego, ale też i docelowego - ile tej infrastruktury nam brakuje, jaki to jest koszt osiągnięcia przez nas wszystkich wskaźników, które sobie zakładamy, mając do tego przygotowaną infrastrukturę - zaznacza Olszewska.

Do końca tego roku MAC chce przedstawić najbardziej efektywny model wspierania inwestycji, który pozwoli na dobre wykorzystanie środków z nowej perspektywy budżetowej UE. Jak podkreśla Olszewska, Polacy niezależnie od miejsca zamieszkania nie powinni czuć się wykluczeni internetowo.

Tempo inwestycji związanych z budową sieci Internetu szerokopasmowego powinno wzrosnąć, bo NIK ostrzegał w ubiegłym roku, że istnieje ryzyko zmarnowania unijnych środków. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego odpowiadało wtedy, że po zakończeniu kontroli w listopadzie 2011 r. projekty znacznie przyspieszyły. Małgorzata Olszewska podkreśla, że prace nad nowym modelem wsparcia inwestycji mają na celu między innymi uniknięcie problemów, z którymi Polska boryka się w obecnej perspektywie finansowej.



Źródło tekstu: Newseria     

w sumie: 28
  • 0

    9. ~staszek_levy  2013-02-27 09:33:54  host: 91-231-53-130.holicon.pl

    @8 Dlaczego ktokolwiek ma Tobie dawać pracę? Weź się za siebie, idź na swoje a nie oczekujesz od innych że wszyscy będą robili wszystko za Ciebie.

  • -1

    10. ~Piotrek  2013-02-27 09:43:38  host: 178.181.100.130.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    INternet mobilny ma 3 zalety względem stacjonarnego- 1) brał opłaty za utrzymanie lini 2) możliwość łatwego przeniesienia w inne miejsce 3) działa tam gdzie nie nie bloków = nie ma kablówek. Jedyną wadą jest limitowanie transferu. No i to że jak nie ma "3G" to nawet nie warto kupować modemu . Także rozwój LTE to przyszłość dla Polski wschodniej i im szybciej Orange i T to zrozumieja i zaczną inwestować tym lepiej dla konsumentów

  • -1

    11.  2013-02-27 10:45:56

    nie szkoda pieniędzy na takie rzeczy ?

  • 0

    12. ~wielka cyfryzacja  2013-02-27 13:02:42  host: 88.220.49.144

    3 lata to budują w Piasku Wielkim i nic nie ma. Kłócą się między sobą sprawy ciągną się w sądach a netu jak nie ma tak nie ma. Może minister cyfryzacji by zrobił porzadek z takimi wykonawcami prac. To co sie wyczynia to skandal.

  • 0

    13. ~  2013-02-27 13:26:15  host: 80.72.44.64

    Najpierw to trzeba by uregulować sprawy prowadzenia lini. Dziś na przykład moim mieście z jednej strony ulicy idzie sieć w ziemią z drugiej słupami, a teraz widzę stawiają kolejne słupy po drugiej czyli każdy sobie buduje. Według mnie powinna być jedna sieć w mieście z dostępem dla każdego operatora (chodzi o sieć ziemną czyli studzienki + kanały bez kabli) wtedy wchodzi operator wstawia swoje światłowody i ile szybciej idzie zrobić sieć dla klienta. Dziś to jest kłopot bo po za TP inni mają kiepsko rozbudowane sieci. Podam przykład kablówki w moim mieście kilka lat temu (8-10) została przejęta przez Multimedia Polska pomijając, że ceny podnieśli to jakieś 2-3 lata temu robili modernizację całej swojej sieci myślałem, że światłowód ale teraz sprawdzałem ich ofertę na neta bo oferują prędkości do 120 Mb/s w

  • 0

    14. ~  2013-02-27 13:30:28  host: 80.72.44.64

    i sprawdzam sobie bo bym przeszedł z BSA na TP, gdzie tu mam tylko 6 MB max mówię wezme pakiet 60 MB co tam wybieram w MultiMedia taki pakiet wbijam adres a tu zonk max 6MB to po co była ta modernizacja. Kasa wywalona w błoto bo teraz znów trzeba robić modernizację.

  • -1

    15. ~pindol  2013-02-27 16:11:24  host: 37-128-85-132.ip.bshs.netia.com.pl

    I tak będzie jak z drogami.Nieliczni się nachapią a internet będzie limitowany z prędkością 0,5 mega.

  • -1

    16. ~Terry  2013-02-27 21:26:41  host: 83.2.126.5

    Już nie mogę czytać tych info o tym ze unia daje na internet w świętokrzyskim! Trzy lata temu ściana wschodnia dostała podobno kilkaset milionów euro na projekt e-swietokrzyskie i do tej pory nic sie nie dzieje. Dwa miesiące temu marszałek jarubas podpisał jakieś kwity i znów gadali ze to sukces, ale efektów brak. Teraz znowu jakaś kasa na swietokrzyskie a ja sie pytam gdzie ten internet??? Mieszkam pod kielcami ale nie na koncu swiata! Nie dawac na to pieniędzy bo nie ma efektów!

  • 1

    17. ~chacik  2013-02-27 22:35:35  host: 5ED00FCC.cm-7-1a.dynamic.ziggo.nl

    Mieszkam w Holandii, mam łącze 60Mb/s od operatora kablówki. Trzy lata temu miałem 1b/s, ale co mniej więcej pół roku szybkość rośnie przy zachowaniu tej samej ceny. Od kółku już lat Holandia przechodzi na światłowody (FttH). Sam jestem spawaczem światłowodów i na brak pracy pewnie długo jeszcze nie będę narzekał.

  • 0

    18. ~nieudaczni  2013-02-28 06:00:18  host: public-gprs288604.centertel.pl

    Tak bywa w Unni do której się pchaliście na siłę. Zaś w Islandii która umie się samodzielnie rządzić, jest najlepiej. I bez pomocy z Unii godny kraj Islandia pokryła w 90% swój obszar internetem. POlacy zawsze będą nieudacznikami a ich rządzący bezkarnymi złodziejami funduszy unijnych i społecznych.

  • 0

    19.  2013-02-28 07:01:44

    Najsmutniejsze jest to, że u nas nikomu nic się nie opłaca. W mojej dzielnicy, choć 50m od domu, przy wzdłuż głównej drogi, biegnie magistrala światłowodowa, to firmie Orange nie zależy na wyjściu z nitką na nasz teren, bo dla nich tysiąc równa się zero (chodzi o liczbę mieszkańców). Wolą łatać neo na starych kablach z max 4Mbit/s i płacić krocie takim za przeproszeniem dupkom, jak Witucki , czy Jabczyński, bełkoczącym od rzeczy. Konkurencja, widząc "zapał" byłej TP, też ma to w nosie, no bo kto by się wysilał, budując własną infrastrukturę. Lepiej i taniej podpinać się pod gotowca z Orange. I w ten sposób tkwimy w tym quanie od lat, bez żadnych perspektyw na przyszłość.

  • -1

    20. ~  2013-02-28 07:22:16  host: 159-205-183-61.adsl.inetia.pl

    @19, sorry ale pleciesz jak potłuczony. Ty rozumiem prowadząc swój biznes oczywiście dbałbyś zawsze bardziej o to żeby klienci mieli taniej a twój zysk miałby drugorzędne znaczenie. Akurat twoje wypowiedzi wobec Orange są charakterystyczne i zawsze w tym samym tonie. Dlaczego Play nie opłaca się budować własnej sieci tylko kupuje trzeci roaming. Uprawiasz bełkot taki, że aż trudno mi wierzyć w twój wiek, który tutaj podawałeś. Takie czasy są, że ktoś poszedł po kosztach tylko tam, gdzie mu się opłaca a polityka UKE była taka wobec TP, że całkowicie zaprzestali inwestować. Inwestowałbyś w coś, co potem masz obowiązek udostępniać konkurencji?

  • 0

    21.  2013-02-28 07:58:38

    20 - widzisz co chcesz. O konkurencji też piszę w #19 tylko nie chcesz tego dostrzec. Co do moich wypowiedzi, to trudno o zmianę tonu, jak polityka Orange nie zmienia się od lat. Zbyt dużo kasy na nich wydałem, żeby ich chwalić. Czy wiesz, że od 2005 roku nie dzwonię wcale ze stacjonarnego, a MUSZĘ płacić - sorry - tym gnojom, tylko za wiszący do odbierania na ścianie aparat? To jest w porządku? Bo jak zrezygnuję, to ponoszę dodatkową opłatę za utrzymanie łącza, tak jakby nie była ona zawarta w cenie dostępu do internetu. W przeciwieństwie do ciebie, nie piszę anonimowo, fotkę masz w profilu i mam odwagę podpisywać swoje posty. Czyżbyś należał do grona pod tytułem " kozak w necie, ciota w świecie"? Na to mi wygląda.

  • 0

    22. ~  2013-02-28 08:08:11  host: 159-205-183-61.adsl.inetia.pl

    @21, co co ty myślisz sobie o mnie mało mnie interesuje. Tutaj piszę anonimowo i nie zamierzam tego zmieniać, czy to się tobie podoba czy nie. Odnoś się do tego, co piszę a nie do mojej osoby. Musisz płacić za utrzymanie łącza? Dziwne- kto cię zmusza, bo nie rozumiem. Ja nie dzwoniłem, to zlikwidowałem. Przecież skoro to taki dobry biznes, to dlaczego konkurencja nie wchodzi? Dlaczego P4 nie buduje sieci tylko bierze 3 roaming? Myślisz, że tak rozrzutni są i płacą w3 za dostęp pomimo, że to drożej ich wychodzi? Takie są realia, że konkurencja weszła tam, gdzie się im to opłacało a inne tereny mają w nosie więc dlaczego akurat od TP wymagać żeby budowała infre tam, gdzie to nie opłacalne a zaraz będą musieli wpuścić na nią alternatywnych? Nie napinaj się tylko pomyśl. To nie jest Caritas tylko fima mająca jak każda przynosić zyski.

  • 0

    23.  2013-02-28 08:08:53

    Zapomniałem jeszcze o opłacie 500 zł wniesionej w 1998 roku przy podłączaniu stacjonarnego, płatnej każdej, nawet najbardziej podstawowej usłudze, jak prezentacja numeru. Przez ileż to lat TP wykorzystywała swoją monopolistyczną pozycję operatora dominującego? Żeby nie było - nie popieram "podpinania" się pod czyjąś infrę i wyraźnie to napisałem w #19. Przykład Playa, który podałeś, nie jest najlepszy. Czyżby konkurencja udostępniała swoją inrfę nieodpłatnie? Sam pieprzysz, jak potłuczony, obudź się wreszcie i kawę porządną wypij.

  • 0

    24.  2013-02-28 08:12:28

    22 - wszyscy są " po jednych pieniądzach" i dlatego jest, tak jak jest. Brak szerokiego myślenia i zanik pojęcia "godziwy zysk". I tyle w temacie.

  • 0

    25. ~  2013-02-28 08:23:33  host: 159-205-183-61.adsl.inetia.pl

    @23, otwórz swoją działalność i rób wszystkim dobrze, bo widzę, że zupełnie w oderwaniu od współczesnych realiów żyjesz. Czy gdzieś napisałem, że w3 daje za darmo infre P4? Proszę tylko o odpowiedź, dlaczego P4 nie buduje tylko woli płacić trzem operatorom? Myślisz, że wolą płacić więcej niż mniej? A za kawę dziękuję, właśnie kończę. Smakowało jak co dzień czyli pyszna była.

  • 0

    26. ~  2013-02-28 08:32:55  host: 159-205-183-61.adsl.inetia.pl

    @toms, Masz internet, to możesz przenieść numer np. do hallo net, gdzie nie trzeba płacić wysokiego abonamentu za stacjonarny telefon.

  • 0

    27.  2013-02-28 08:51:02

    Czekam, aż LTE będzie dostępne w sensowny limicie za normalne pieniądze. Wtedy - żegnaj telekomuno na zawsze ! Nie mogę się doczekać, aż ten fakt nastąpi.

  • 0

    28. ~Marcin  2013-08-17 10:12:50  host: public-gprs323803.centertel.pl

    gdyby Telekomunikacja Polska tak uporczywie nie trzymała się złodziejskiej op.łaty za utrzymanie łącza miałaby wiele więcej klientów.A tak jak chcesz mieć neostradę to musisz płacić 50zł za telefon stacjonarny którego nie uzywasz bo masz komórkę z dużo większą ilościa minut do wszystkich a nie tylko na tel. stacjonarne. Druga sprawa to *** telemarketerzy uprzykrzający zycie posiadaczom stacjonarnych telefonów Cały dzień dzwonia i jakies podejżane badziewia probuja wciskać

Dodaj swoją opinię