Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UMTS i HSDPA na 900 MHz w Finlandii

UMTS i HSDPA na 900 MHz w Finlandii

WitekT 13 Listopada 2006 14:47

0 0
Nokia i fiński operator Elisa przeprowadzili pierwsze na świecie połączenie transmisji danych w komercyjnie działającej sieci UMTS (WCDMA), pracującej na częstotliwości 900 MHz. Co ciekawe, świadczona jest także usługa HSDPA.

Częstotliwość 900 MHz pozwala na od dwóch do czterech razy większe pokrycie terenu sygnałem niż "standardowa" częstotliwość 2100 MHz, zapewnia także lepszy zasięg wewnątrz budynków.

Finlandia jest pośród pierwszych krajów, w których na częstotliwości 900 MHz zezwolono na korzystanie z technologii WCDMA.


Źródło tekstu: Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 0

    1. ~dt  2006-11-13 15:12:24  host: wap.plusgsm.pl

    Umts na 900MHz. Super! Dzieki temu mozna pokryc caly kraj jak nasz znacznie mniejsza iloscia Bts a zasieg bedzie i tak wiekszy a op tez zaoszczedzi. Ciekawe czy u nas tez tak mozna. Od kogo to zalezy? Kto musi wydac decyzje? UKE?

  • 0

    2.  2006-11-13 15:20:45

    dt: to nie takie proste, bo częstotliwość 900 MHz jest praktycznie cała zajęta. A żaden op nie będzie - moim zdaniem - chciał ograniczać swoich częstotliwości 900 MHz, żeby w to miejsce stawiać UMTS. Myślę po prostu, że w przyszłości, dzięki temu umożliwona została prostsza migracja z2G do 3G - i tyle.

  • 0

    3. ~dt  2006-11-13 15:52:49  host: wap.plusgsm.pl

    WitekT a nie da sie rownolegle tego zrobic? Zbyt malo kanalow jest zeby na 900 zrobic gsm i umts?

  • 0

    4. ~  2006-11-13 15:56:19  host: 193.164.157.80

    W IV RP jest calkiem sporo wolnych kanalow 900 Mhz... Trwaja prace nad WCDMA w jeszcze nizszych pasmach ;-)

  • 0

    5.  2006-11-13 16:33:06

    4: za mało na sensowne zbudowanie sieci - część EGSM zajmuje szeroko rozumiana służba cywilna. Co do prac - Ericsson już jakiś czas temu ogłosił, że masprzęt UMTS działający na chyba wszystkich zakresach częstotliwości, na których działają systemy telekomunikacji mobilnej.

  • 0

    6.  2006-11-13 16:34:52

    dt: to nie takie proste - częstotliwość nie jestz gumy. Gdzieś zabierając, trzeba gdzie indziej dać - a z tym może być w wielu miejscach problem, bo siec GSM była projektowana przy założeniu dostępności konkretnej liczby kanałów. Musieliby przejść w wielu miejscach tylko na 1800.

  • 0

    7.  2006-11-13 19:38:21

    Moze by tak wykorzystac 450 MHz.. tylko jakei tranfery sie uzyska na tak niskiej czestotliwosci ?

  • 0

    8.  2006-11-13 20:43:27

    bildos: wydaje mi się, że nie problemem będzie transfer, a pojemność sieci. Czesi na 450 MHz mają CDMA2000 i wyciągają tam, o ile dobrze pamiętam, 1,5 Mb/s.

  • 0

    9.  2006-11-13 23:05:07

    Śieć tego typu czyli EVDO (data only) jest w Czechach, w dawnym Eurotelu (obecnie Telefonica O2). Jest sprzedawana pod nazwą O2 Data Express. Na stronie operatora piszą o prędkości do 1024 kbps.

  • 0

    10. ~Piotr  2006-11-13 23:53:57  host: abqe193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ach ta Finlandia!Mało mieszkańców i duża powierzchnia! Miejscami trzech statystycznych na km2.

  • 0

    11. ~pilkku  2006-11-13 23:57:18  host: abdj13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A co z terminalami WCDMA na 900MHz? Są jakieś czy trzeba samemu przestrajać? :P

  • 0

    12. ~Piotr  2006-11-14 00:00:23  host: abqe193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I jeszcze jedno! Tam już dwadzieścia lat temu nie opłaciło się kabla ciągnąć za kolo podbiegunowe.Dlatego rozwój 450-siątki a dzisiaj 900-setki.Koszty i prawa fizyki. 2Ghz są dobre w Berlinie i w Warszawie ale nie w Skandynawi na północy.Poprawcie mnie jeśli nie mam racji?

  • 0

    13. ~  2006-11-14 01:20:52  host: dtu251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Finlandii ma to większy sens, bo tak 1 człowiek mieszka na 100 km kwadratowych i w sumie wyjdzie im to taniej, niż poruszać się psimi zaprzęgami :)

Dodaj swoją opinię