Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Umorzenie opłat za koncesje UMTS

Umorzenie opłat za koncesje UMTS

WitekT 6 Września 2004 09:49

0 0

Urząd Regulacji Telekomunikacjii Poczty wystąpi do ministra infrastruktury o umorzenie pozostałych opłat koncesyjnych za UMTS - dowiedziała się gazeta Parkiet. Zaoszczędzone pieniądze operatorzy mieliby inwestować w internet radiowy. Propozycja znalazła już poparcie w rządzie.

Operatorzy komórkowi postulowali taką zamianę wielokrotnie. Z oficjalną propozycją konwersji opłat na inwestycje wystąpi wkrótce do resortu infrastruktury Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Chodzi m.in. o otwarcie rynku na kolejnych dostawców internetu informuje dziennik.
Propozycja polega na tym, aby każdy z trzech operatorów komórkowych (PTC, Polkomtel i Centertel) zamienił pozostałe 390 mln euro opłat koncesyjnych na inwestycje w bezprzewodowy internet. Firmy wykorzystałyby istniejące sieci masztów telefonii komórkowej, instalując na nich specjalistyczne odbiorniki radiowe. To możliwe, ponieważ obecna infrastruktura operatorów wykorzystywana jest jedynie w 20-30%. Na terenie kraju powstałyby wtedy liczne radiowe punkty dostępu. Przesył danych umożliwiłyby dostarczane przez operatorów przystawki - dodaje Parkiet.

Rozwiązanie to przypominałoby tzw. hot-spoty. Prędkość transferu byłaby jednak nieporównywalnie szybsza. Operatorzy zamierzają wykorzystać technologię WiMax, pozwalającą na przesył danych z prędkością 70 Mb/s. Urządzenia radiowego dostępu szerokopasmowego są już osiągalne. Brakuje jedynie środków na inwestycje - tłumaczy Maciej Rogalski, zastępca dyrektora generalnego Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Źródło tekstu: Parkiet     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-102-236.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet