Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UMA w sieciach Orange - niedługo w Polsce

UMA w sieciach Orange - niedługo w Polsce

WitekT 25 Września 2006 19:58

0 0

Orange na dzisiejszej konferencji w Paryżu zaprezentował nową usługę konwergentną – Unique Phone – bazującą na technologii UMA (ang. Unlicensed Mobile Access). Warto zwrócić na nią uwagę dlatego, że już niedługo pojawi się ona w Polsce.

Usługa składa się z normalnej aktywacji komórkowej, modemu Livebox ze specjalną wersją oprogramowania (oczywiście z łączem szerokopasmowym) oraz specjalnego telefonu – na starcie dostępne będą trzy: Motorola A910, Samsung SGH-P200 oraz Nokia 6136. Później ich paleta ma zostać rozszerzona.

Telefony wyposażone w technologię UMA mogą przełączać się między siecią komórkową a WiFi (sygnał z Liveboksa) w sposób niezauważalny dla użytkownika, choć sygnalizowany odpowiednim dźwiękiem w słuchawce. Zasięg sieci WiFi stanowi strefę domową, z której rozpoczęte połączenia będą znacznie tańsze niż te zaczęte w zasięgu sieci komórkowej. W zasięgu Liveboksa może znajdować się do 6 telefonów, jednak tylko z trzech jednocześnie można przeprowadzać rozmowy bądź ściągać dane. Dzięki dodatkowemu "nadajnikowi" dostępny jest także silniejszy sygnał sieci komórkowej w domu. Co ciekawe, około 15% klientów Orange podaje jako powód przy rezygnacji właśnie słaby zasięg w miejscach, gdzie najczęściej przebywają.




Sprzęt po stronie abonenta zapewni Sagem (modem Livebox), zaś implementacją rozwiązania po stronie sieci zajmie się Ericsson.

Oprócz Polaków, z usługi już wkrótce korzystać będą mogli Hiszpanie, Holendrzy, Francuzi i Brytyjczycy. Ci ostatni będą ją mieli dostępni najszybciej głównie dlatego, że aż 1/3 spośród nich używa telefonu komórkowego w domu – zamiast stacjonarnego. We Francji i Belgii jest to analogicznie 20%.

Podobną usługę w Wielkiej Brytanii uruchomił też British Telecom pod nazwą Fusion. Tam jednak wadą rozwiązania jest użycie technologii Bluetooth zamiast WiFi.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10.  2006-09-25 21:16:26

    No to chyba teraz pora na jakąś nowość w Plusie, bo Orange (ten news)i Era (szybszy net)już się ogłaszają ;-)

  • 0

    11.  2006-09-25 21:23:53

    po 1 wydaje MI się dziwnym stwierdzeniem "Usługa jest o tyle ciekawa, że pojawi się już niedługo w Polsce." nie sądze aby to był dobry argument stwierdzający o ciekawości usługi;)
    po 2 "Ci ostatni będą ją mieli dostępni najszybciej głownie dlatego," powinno być dostępną, i głÓwnie przez ó:)(ps. wiem, że się czepiam;))
    co do samej usługi to dobrze, że coś się dzieje:)

  • 0

    12.  2006-09-25 21:26:40

    Turin: dzięki za zwrócenie uwagi, obie rzeczy już poprawione. :)

  • 0

    13.  2006-09-25 21:37:34

    WitekT--->przerażasz mnie, działasz z prędkością błyskawicy, zdążyłem raz odświeżyć strone i patrze juz poprawione

  • 0

    14. ~Longman  2006-09-25 21:38:58  host: euk25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jesli tak to bedzie dzialac z liveboksem jak opisano to nie wroze UMA powodzenia. Dlaczego? Jakis miesiac temu oddawalem liveboksa do reklamacji (punkt na ul. Dabrowskiego w Poznaniu, przy okazji pozdrawiam pana z tego punktu ktory ma Maca). Dlaczego? Zasieg WiFi na odleglosc 2-3 metrow (w wolnym powietrzu, sciana to przeszkoda nie do przejscia). W punkcie byly jeszcze 2 osoby z tym urzadzeniem, symptomy te same tylko zasieg rozny. Aby bylo smieszniej moj bezfirmowy modul BT komunikuje sie z telefonem na odleglosc okolo 15 metrow i to przez sciane.

  • 0

    15. ~issa  2006-09-25 21:44:02  host: 212.2.99.34

    ***Witek - nie jestem niestety informatycznym orlem , czy moglbys tylko tak pokrotce napisac/przetlumaczyc:) , co trzeba by (i gdzie wpisac)? W serwerze rejestracji i serwerze proxy mam typ transportu UDP i port 5060.

  • 0

    16.  2006-09-25 21:47:22

    issa: nie jestem konsultantem infolinii, mającym w pamięci układ menu E61 i Liveboxa. ;) Żebym mógł Ci pomóc, to musiałbym mieć oba urządzenia w ręce - bo bez tego mogę powiedzieć tylko to, co powiedziałem, niestety... Ale zaraz zaraz - Ty masz wykupione jakieś konto u providera VoIP działającego na SIP?

  • 0

    17. ~issa  2006-09-25 21:55:30  host: 212.2.99.34

    No nic , w kazdym razie dziekuje. Mam na tlenofonie. Mysle , ze kiedys sie uda , ale podobnie jak i ***Longman sukcesu tej ofercie ze wzgledu na stabilnosc takiego wifi czy raczej jej brak. Druga sprawa jak ktos slusznie wspomnial - ceny. Zlomofony ;) i wogole telefony w Orange najtansze na swiecie raczej nie sa , pewnie cena tych w/w modeli bedzie po prostu porazajaca.

  • 0

    18. ~issa  2006-09-25 22:00:44  host: 212.2.99.34

    A tak przy okazji - pozwalac na "routing"? ;) I co to jest profil IETF? Bardzo mnie korci test telefonu internetowego w tej e61. Klasyczne olaczenia glosowe , "przydus i godej" , nie sprawdzilem tylko telefonu internetowego... Telefon jest zabojczy - wlasnie slucham mp3 z karty 1 giga , pisze na Operze uczestniczac w dyskusji na Telepolis , wysylam eski , a to wszystko lezac na lozku. Zona na Neostradzie i juz czlowiek ma swiety spokoj ;-D

  • 0

    19. ~issa  2006-09-25 22:04:48  host: 212.2.99.34

    Mam nadzieje , ze jak to ruszy w Polsce , to Redakcja zrobi jakis test i rachunek oplacalnosci:)

  • 0

    20. ~miniek  2006-09-25 22:38:29  host: h241-54.net.euron.pl

    issa: zapytaj sie na alt.pl.voip np na www.forum.voiceware.pl tam ci ludzie pomoga jak to skonfigurowac liveboxa z e61... a powiedzcie mi czy jakos da sie zebym mogl przesylac dzwiek z telefonu przez bt do kompa? ze telefon jest mikrofonem i sluchawka?

  • 0

    21. ~blom  2006-09-25 22:50:16  host: gate.krotoszyn.kaskada.net

    no to musze 3 po 3 tu napisac niby takie all zintegrowane i wogole cacy ale zamazuje sie tresc i jzu milion powodow jak w takim bloku bedzie ze nascie livebox i cos sie porypie i bedzie jakis sposobek ze nie ze swojego sie zadzwoni przez inny livrbox i cuda nie widy przewiduje dlaczego? Orange ma dziury w serwerach to bledy w opr. tez sie moga znalesc a wiadomo polak zawziete zwierze... Ale jzu tak wszystko jest all in 1 to tak neich komora dogada sie z lodowka a ta sprawdzi zapas piwa nastepnie zadzwoni przez stacjo9narny do biura a z komorki do kochanki wybierajac odpowiednia najlepsza taryfe i nei mylac imion ich ladnie mnie wykreci w tym samym czasie teelfon stacjonarny powysyla kwiaty poczta sie sprawdzi i sama odpisze przez livebox prala z modemem wifi zrobi pranie odkurzacz poslucha lodowki i posprzata przecie wifi ma a czlowiek dostanie jobla bo jak wszystko sie zacznie rypac i w/w przykladzik bloku to bedzie maskara i odkurzacz bedzie pil piwo pralka odkurzala a lodowka robila pranie!

  • 0

    22.  2006-09-25 23:27:01

    issa: a to nie jest tak, że tlenofon wymaga podania hasła w postaci zaszyfrowanej tudzież 'hashowanej'? Coś mi się po mózgu kołacze, że wpisuje się jakieś "przerobione" hasło... poszukaj po sieci.

  • 0

    23. ~Rebel  2006-09-25 23:45:36  host: nawojka01.nat.dsuj.pl

    Issa: Nie wiem dokładnie czy masz problem dokladnie w tym, o czym myślę, ale na stronie, do której podaję link [http://www.ip-fon.pl/?p=productsMore&iProduct=58] jest opis "krok po kroku" jak skonfigurować E60 jako telefon internetowy. E61 to chyba to samo pod tym względem, więc może Ci się przyda...

  • 0

    24.  2006-09-26 01:10:38

    robi sie coraz ciekawiej. wystarczy ze potanieja tzn VoWiFi fony i bedzie mozna dzwonic do woli po najnizszych stawkach. i to niekonicznie prze takie cuda jak UMA bo podjerzewam ze takie telefoniki beda na poczatku drogimi zabawkami.

  • 0

    25.  2006-09-26 08:03:39

    Czy jest w oranzu odpowiednik abonamentu iplus, ale wykorzystujac jako modem wlasny aparat komorkowy?

  • 0

    26. ~  2006-09-26 08:22:12  host: p08-04.opera-mini.net

    ***muddy - tak , oczywiscie hashowalem. Problem jest chyba w tym , ze trzeba zrobic przjescie (pewnie niescisle sie wyrazilem) w firewallu , tak tez zrobilem i wtedy rejestrowal i rejestrowal.... Bez zmian w firewallu odrzucal zupelnie probe rejestracji.

  • 0

    27. ~  2006-09-26 08:23:47  host: p08-04.opera-mini.net

    ***rebel , miniek - dziekuje , jeszcze dzis sprawdze dokladnie:)

  • 0

    28. ~  2006-09-26 08:50:14  host: bte185.neoplus.adsl.tpnet.pl

    *** Marek Opalek - mozesz sobie doczepic Businnes Everywere lub Twoin internet jako dod. usluge do abo.

  • 0

    29. ~bartoldoo  2006-09-26 11:11:12  host: aaoc63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    takie rozwiązanie już działa naprzykład w niemczech. świetna sprawa i mam nadzieje że jak najszybciej wejdzie do polski

Dodaj swoją opinię