Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE znów ukarał TP

UKE znów ukarał TP

WitekT 22 Sierpnia 2006 14:40

0 0

Telekomunikacja Polska została znów ukarana - tym razem za nieprzedłożenie projektu zmiany cennika świadczonych usług w zakresie promocji Telefon do planu.

TP od 1. marca oferowała swoim klientom w ramach promocji Telefon do planu możliwość zakupu po promocyjnych cenach bezprzewodowych aparatów telefonicznych w zamian za zobowiązanie klienta do korzystania z jednego z poniższych planów:
plan tp darmowe wieczory i weekendy,
plan tp darmowe weekendy,
plan tp 60 minut za darmo,
przez okres 12 lub 24 miesięcy (w zależności od wybranego planu i modelu aparatu telefonicznego). Oferta dotyczyła klientów, którzy korzystali z ww. planów przed dniem promocji, jak również tych, którzy wybiorą je w trakcie jej trwania.

W myśl przepisów ustawy Prawo Telekomunikacyjne, TP ma obowiązek przedkładania do zatwierdzenia prezesowi UKE projektu cennika świadczonych usług lub jego zmian wraz z uzasadnieniem, w terminie co najmniej 30 dni przed planowanym terminem wprowadzenia jego postanowień w życie. Do elementów składowych cennika, poza danymi dotyczącymi cen za usługi tym cennikiem objęte, należą również postanowienia dotyczące wszelkich stosowanych przez operatora pakietów cenowych i opustów – odnoszących się do usług objętych cennikiem, czy to w sposób bezpośredni, czy też pośredni. Ocenie Prezesa UKE podlega projekt całego cennika, a nie jedynie projekt ceny za konkretną usługę (lub jej zmiany).

Nieprzedłożenie Prezesowi UKE przez TP projektu cennika lub jego zmiany do zatwierdzenia stanowi podstawę do nałożenia na TP kary pieniężnej. Prezes UKE w decyzji z 22. sierpnia ustalił wysokość kary na kwotę 50 tys. zł.

Wysokość kary mieści się w ustalonych ustawą granicach do 3% przychodu ukaranego podmiotu. Jednocześnie uwzględnia fakt, że plan wprowadzony przez TP był korzystny dla abonentów, nie budziłby zastrzeżeń Prezesa UKE, a brak jego zgłoszenia wynika raczej z nieprawidłowej interpretacji prawa niż ze złej woli.




Gdyby plan taryfowy Telefon do planu został zgodnie z prawem przedłożony w celu akceptacji, zgodnie z opinią Prezesa UKE zostałby bez zastrzeżeń zaakceptowany, podobnie jak zbliżony co do zasad plan zaakceptowany 21. sierpnia - Pakiet z telefonem.

Konieczność ukarania TP z tytułu niezgłoszenia ww. planu wynika z brzmienia ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która przesądza, że podmiot który narusza prawo podlega karze i Prezes UKE nie dysponuje w zakresie decyzji o ukaraniu swobodnym uznaniem, lecz jest do ukarania zobligowany.

Jest to pierwsza tego typu kara – nałożona na TP na skutek niewypełnienia obowiązku w zakresie przedkładania do akceptacji Prezesowi UKE projektów cenników i ich zmian, a jej nałożenie ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której TP każdorazowo będzie realizowała ciążące na niej i wynikające bezpośrednio z ustawy lub z odpowiednich decyzji regulacyjnych, obowiązki.

Od decyzji Prezesa UKE w sprawie nałożenia kary przysługuje TP prawo odwołania się do Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu ochrony konkurencji i konsumentów.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~Waldek  2006-08-22 15:28:11  host: die150.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy akceptacji UKE wymagają też oferty promocyjne?, bo to była chyba oferta promcyjna? Wydawało mi się że takiej akceptacji wymagają tylko zmiany w cenniku usług.

  • 0

    4.  2006-08-22 15:32:59

    Witek > Chodzi mi o info z 4 sierpnia o 11.07

  • 0

    5. ~piter  2006-08-22 15:56:38  host: host-ip29-14.crowley.pl

    czy Ktoś wie na temat ponoć nowych taryf Ery "ERA NOKAUT"??

  • 0

    6.  2006-08-22 16:14:56

    tepsaslave: wiem tylko tyle, że część ofert została odrzucona z przyczyn FORMALNYCH, a nie merytorycznych (czyli TP nie umiała nawet poprawnie wniosku złożyć). A inne to wiem, że niespecjalnie atrakcyjne były...

  • 0

    7. ~valkimer  2006-08-22 16:51:02  host: bqh148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ciekawe jak ...z tym konkursem II tura na szefa UKE..ponoc Pani Ania odpadła.... chyba jak widać dopiecze TP i zniknie...

  • 0

    8. ~adam98  2006-08-22 18:21:08  host: 212.106.31.245

    50 tys. zł kary ? To chyba za każdy dzień niewykonania zaleceń UKE. Sprawdźcie to, bo 50 tys dla TPSA to jest śmieszna kara.

  • 0

    9. ~haha  2006-08-22 20:41:46  host: 128-dom-3.acn.waw.pl

    Może WitekT podać źródło tych informacji o przyczynach odrzucenia planów tp??? Bo podane wydają się całkowicie bez sensu i wbrew logice (jeżeli był błąd formalny to można go poprawić i jeszcze raz przesłać, a niespecjalna atrakcyjność nie jest powodem odrzucenia oferty)

  • 0

    10. ~Ya  2006-08-22 20:48:43  host: vera.net.pl

    Zrezygnowałem z telefonu w TP SA. Miałem ab. socjalny za 28,06zł (brutto), w tym 15 bezpł. impulsów. Zadzwoniła Pani z TP i zaproponowała możliwość zawieszenia korzystania z usług do roku czasu, pozostawiając nr tel. Wiecie za ile? 21,85zł/mies.(!)

  • 0

    11. ~  2006-08-22 21:14:05  host: bxu173.neoplus.adsl.tpnet.pl

    21,35

  • 0

    12. ~  2006-08-22 22:37:22  host: vera.net.pl

    Dokładnie. Warto jeszcze dodać, że wpłata za cały okres zawieszenia numeru pobierana jest z góry.

  • 0

    13.  2006-08-22 23:17:41

    takk i znowu sie zaczyna ludzie w domu tak czy siak maja plan 60 lub DWiW dostaja za zeta telefon a pania A.... dowala kare za to ze ludzie dostali telefon czy to jest normalne??

  • 0

    14. ~tomisław  2006-08-22 23:51:13  host: apn-99-90.gprspla.plusgsm.pl

    Normalne i słuszne. tpsa nie będzie sobie robić co chce,jak che i kiedy chce, tylko to czego wymaga od niej prawo. Koniec olewki. tpsa będzie chodzić jka w zegarku. Na razie nie potrafią wypełnić nawet dobrze wniosku. Na drugi raz 5 razy się zastanowią zanim zrobią coś nie poinformowawszy UKE. To nie jest bazar tylko rynek telekomunikacyjny podlegający regulacji!!! Poza tym większość ma plan standardowy i socjalny oraz "usługę" zawieszenia linii. Część osób ma owszem wspomniane przez Ciebie plany tylko, że nieświadomie - w końcu plany sprzedażowe musza być wykonane, ot co.

  • 0

    15.  2006-08-22 23:51:25

    andrzejTP: przecież wyraźnie jest napisane, że gdyby przedstawili ofertę wcześniej, to by została zatwierdzona bez najmniejszych problemów! Meritum sprawy jest to, że TP w tym momencie olała prawo i trzeba jej pokazać, że tak nie można.

  • 0

    16. ~Gear  2006-08-23 00:04:45  host: bkv228.neoplus.adsl.tpnet.pl

    andrzejTp: Czy ty czlowieku juz jestes az tak otumaniony przez tą firme, ze nawet juz nie potrafisz zrozumiec jasnego i klarownego wyjasnienia, ktore jest w newsie...?!?

  • 0

    17.  2006-08-23 00:09:10

    witek zdaje sobie sprawe ze takie jest prawo ale nakladanie kary za taka promocje to durnota!! ta promocja nie zaszkodzi klientom ani konkurencji zwlaszcza konkurencji bo pani Ania ich broni najbardziej a te ostatnie decyzje tylko tego dowodza bo za chwile dojdzie do sytuacji ze tp bedzie musialo pytac o wszystko a pamietajmy ze to jest prywatna firma i musi tez zarabiac aaa nie zdziwil bym sie jak nastepna kara byla by za promocje 120min za polecenie zaplaty bo jeszcze za to nie dostala kary

  • 0

    18.  2006-08-23 00:11:28

    gear ja jestem pewny ze wiekszosc kar zostanie anulowanych i nie ty ani nie ja o tym zdecydujemy tylko sady ale pewnie potem pojawia sie opinie ze sady sa oplacane przez tp :))

  • 0

    19.  2006-08-23 01:12:30

    andrzejTP : nawet jakby mi dawali BMW to nie chciałbym się do nich przyłączyć - gdyby zapytali dlaczego odpowiedziałbym przerabiająć cytat z "Psów" - W imię zasad skur*** :) po prostu - złodzieje i tyle :/

  • 0

    20. ~facet  2006-08-23 08:26:26  host: host-81-190-128-7.olsztyn.mm.pl

    ja mam telefon w multimedii.płace 119,99 zł. razem z telewizją i internetem 512kbps - rozmowy lokalne i strefowe bez limitu.tepsie już podziękowałem :-)

  • 0

    21.  2006-08-23 09:32:26

    wlasnie o tym mowie nikt nikogo nie zmusza do dzwonienia przez tp nie chcesz to nie nikt cie prosic nie bedzie masz netie dialog sieci kablowe komorkowe mi tylko chodzi o durne kary za promocje dla klientow co z jakiegos powodu chca miec tel w tp bo moze jest to dla nich wygodne moze lubia ta firme nie wiem nie mowcie ze nie ma alternatywy bo chyba nie ma miejsca w Polsce gdzie by jej nie bylo jakas zawsze jest

  • 0

    22. ~Aster  2006-08-23 10:57:49  host: pxgot.srv.volvo.com

    Porąbane! Co ma do tego UKE? - To nie plan taryfowy a telefon w promocyjnej cenie. Pani Ania się nudzi chyba. "Gdyby plan taryfowy Telefon do planu został zgodnie z prawem przedłożony" - jaki plan??? Od kiedy telefon jest planem taryfowym. Odwołać Annę! Niech się lepiej zajmie pasożytem Tele2; albo niech na prawdę zrobi coś dla rynku. Głupie polityczne gireki pani Anny - idzie pod publikę.

Dodaj swoją opinię