Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE znów będzie badał zasięg na trasach kolejowych

UKE znów będzie badał zasięg na trasach kolejowych

WitekT 17 Września 2012 14:18

0 0

W tym roku UKE powtórzy badania zasięgu sieci komórkowych na trasach kolejowych. Zeszłoroczne wykazały dobre pokrycie, co stoi w sprzeczności z realnymi doświadczeniami podróżnych - pisze portal rynekinfrastruktury.pl.

Szerzej o wynikach zeszłorocznego testu można przeczytać w tej wiadomości. Prezes UKE Magdalena Gaj w rozmwie z portalem rynekinfrastruktury.pl przyznaje, że wyniki rozmijają się z codzienną praktyką.

Jeżdżę pociągiem w relacji Warszawa - Kraków i wiem, że transmisja danych nie jest możliwa praktycznie przez cały czas - przyznała Gaj dodając, że badania zostaną przeprowadzone jeszcze raz, najprawdopodobniej już jesienią tego roku. Musi zostać dokładnie opracowana metodologia tak, by wpadka się już nie powtórzyła.




Prezes UKE nie chciała jednak wskazać, co było przyczyną takich, a nie innych wyników badań.

Zostały przeprowadzone zanim jeszcze zostałam prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, więc nie chcę się nad tym rozwodzić - ucina.

Portal rynekinfrastruktury.pl pisze, że pierwszym krokiem powinien być lepszy wybór tras - poprzednie badania pominęły Centralną Magistralę Kolejową, wzdłuż której liczba stacji jest bardzo niska, mimo olbrzymiego znaczenia samej linii w krajowej sieci połączeń pasażerskich. UKE uznał jednak, że CMK nie będzie jednym z głównym szlaków po których będą się przemieszczać kibice w czasie Euro 2012.

Źródło tekstu: Rynek Infrastruktury     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 1

    1. ~  2012-09-17 14:25:06  host: 84-10-138-183.dynamic.chello.pl

    Witek głodnyś? zjadłeś G w zasięg

  • 0

    2.  2012-09-17 14:31:33

    Trzeba też mieć na uwadze, że obecne smartfony dużo gorzej "łapią zasięg", niż starsze telefony, szczególnie Nokii. Antena na dole telefonu jest zakrywana ręką.

  • 4

    3.  2012-09-17 14:41:52

    ani na trasach kolejowych, ani na autostradach nie ma zasięgu... Nawet edge w orendżu ni ch..olery

  • 1

    4.  2012-09-17 14:51:00

    Z tego co pamiętam to w poprzednim badaniu UKE najsłabsze wyniki badania jakości transmisji danych zarejestrowano w sieci operatora PLAY. Nieco lepiej było w Plusie, ale też bez rewelacji. Natomiast najlepiej w Erze (wówczas jeszcze Erze:))i Orange, który jednak miał najwięcej przerwanych sesji. Ciekaw jestem jakie będą tegoroczne wyniki i czy faktycznie staną się miarodajne.

  • -1

    5. ~a  2012-09-17 15:04:25  host: ip-78-30-102-95.free.aero2.net.pl

    mam wrażenie że ludzie non stop siedzą w necie.. to może niech nie wychodzą w domu bo po co?

  • 2

    6. ~Miko  2012-09-17 15:25:12  host: 82.177.126.81

    Moim zdaniem testerzy powinni być w różnych wagonach tak aby wyniki były wiarygodne

  • 1

    7.  2012-09-17 15:43:37

    Kolejna sprawa w różnych pociągach też mamy różne trasowania na CMK prędkość od 110 do 160km/h to ma też znaczenie przy przełączaniu BTS-ów. Następna - szczelność wagonów czy to 30 letni syf z otwartym oknem czy nowy wagon szczelny z klimą.

  • 0

    8. ~  2012-09-17 16:00:01  host: djw211.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i kwestia co jadł tester na śniadanie jest niezwykle istotna. Jak cała ta sprawa, w końcu osobiste doświadczenia pani Gaj muszą powodować to czym zajmie się UKE - zasięgiem w pociągach. A co z zasięgiem w tunelach i w górach? I gdzie właściwie jest on bardziej potrzebny oraz komu? Znudzonym studenciakom jadącym na zjazd czy np.: służbom publicznym?

  • 0

    9. ~  2012-09-17 16:05:23  host: 77-254-88-51.adsl.inetia.pl

    Znów Play będzie najgorszy, to nieuniknione, bo nie ma przecież pokrycia w całym kraju, a i handover pomiędzy zasięgiem macierzystym i roamingiem w wielu przypadkach nie jest sprawny. Przerywa rozmowę, nie wpuszcza do sieci roamingowej (niższy priorytet) itd. Oczywiście Gruszka na blogu będzie się pluł, że znów test to nieprawda, ale jakoś ponad rok temu miał udowadniać rzecznikowi Orange jak to z zasięgiem Play nie ma problemu jadąc autostrada do granicy i cos tego nie zrobił...

  • 1

    10. ~pip  2012-09-17 16:21:15  host: user-5-173-253-51.play-internet.pl

    Trasa Warszawa - Łódź praktycznie na całej długości bez zasięgu Płata, Orange i Plusa a nawet jak gdzieś złapie to z netu korzystać się nie da. Trzeba dodać, że to jedna z najbardziej oblozonych tras w PL.

  • 1

    11.  2012-09-17 16:24:44

    Pani Szeryf! Bo pociągki tak gnają na tej trasie (a także ze Stolicy do Łodzi), że zanim się zaloguje do jednej stacji karta już musi się przelogowywać do następnej ;-)

  • 1

    12. ~MiM  2012-09-17 16:26:45  host: host66-89-206-32.limes.com.pl

    hahaha w wielu miejscach zasięgu GSM nie ma a oni szukają neta (np. trasa Olsztyn Ełk)

  • 0

    15. ~  2012-09-17 16:50:42  host: 193.19.165.77.osk.enformatic.pl

    Trasa kolejowa Kraków-Rzeszów na roamingu Orange w Play jedzie fajnie.

  • 0

    16. ~dr.Kidler  2012-09-17 17:03:22  host: ip-37-209-141-170.free.aero2.net.pl

    @2. Jak odpowiednio złapiesz to zasięg nie spada ;p

  • 0

    17. ~arda  2012-09-17 18:35:38  host: apn-46-77-24-46.dynamic.cdma.plus.pl

    trasa Warszawa - Siedlce, przez większość trasy jest EDGE, który i tak co chwilę zrywa. Trzeba wiedzieć miedzy którymi miejscowościami nie rozmawiać przez telefon, bo zrywa połączenia...

  • 1

    18. ~mirekb  2012-09-17 21:14:30  host: 37.30.118.183.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    metodologia badan mnie najbardziej interesuje.jak bedzie realna to bedzie mialo sens

  • 0

    19. ~konwojent  2012-09-19 12:03:45  host: dxs236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ha,Ha,Ha...Wiele razy pisałem,zgłaszałem operatorom Plus i Orange:na trasach kolejowych Rzepin - Wrocław oraz Bielawa - Wrocław co chwile są zerwania połączeń.Nawet przed samym Wrocławiem co dla mnie jest szokiem:NIE MA ZASIĘGU ani Plus ani Orange.Nie mówiąc już o internecie... Ale kogo to obchodzi...

  • 0

    20. ~  2012-09-21 14:23:05  host: a3-me.krak.tke.pl

    @15 na Heyah też sobie bardzo dobrze radzi, a nawet i więcej - śmiga mi aż do Wrocławia.

  • 0

    21. ~ludzie!!!  2012-09-26 13:27:39  host: 193.227.131.114

    Skoro w raporcie było napisane: "Analizując wyniki badania zasięgu sieci UMTS UKE stwierdził, że wszyscy czterej operatorzy dysponują zasięgiem sieci UMTS jedynie w miastach i ich okolicach. Pomiędzy miastami poziomy sygnałów są niewystarczające do świadczenia usług zarówno głosowych, jak i transmisji danych." To po czym chcecie mieć ten internet GPRS. Co to za poronienie żeby pociąg obsługiwały zewnętrzne BTS-y!!! Internet powinien zapewniać przewoznik wiozący nas pociagiem poprzes sieć Wi-Fi w każdym z wagonów a nie kupa złomu obsługiwana przez zewnętrzne BTS-y i to podczas jazdy 100km/h podobno takie predkości pociagi wyciagają ;-) Naprawde nie rozumiem czemu oczekuje sie żeby operator w szczerym polu czy lesie stawiał stację UMTS dla 2 pociągów które przejada w ciagu doby!!!

Dodaj swoją opinię