DAJ CYNK

UKE zbadał telefon Fonek A88

sirmark

Wydarzenia

Centralne Laboratorium Badań Technicznych Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadziło badania przeznaczonego dla dzieci, dystrybuowanego przez spółkę Pragma telefonu Fonek A88. Zmierzono współczynnik tempa pochłaniania energii elektromagnetycznej SAR.

Centralne Laboratorium Badań Technicznych Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadziło badania przeznaczonego dla dzieci, dystrybuowanego przez spółkę Pragma telefonu Fonek A88. Zmierzono współczynnik tempa pochłaniania energii elektromagnetycznej SAR (ekspozycja człowieka na radiowe pola elektromagnetyczne pochodzące od telefonów komórkowych).

Stwierdzono, że wprawdzie aparat osiąga w niektórych okolicznościach wskaźnik 0,6 W/kg, zgodnie z deklaracją producenta i dystrybutora, ale maksymalny poziom SAR w przypadku tego urządzenia sięga 1,8 W/kg.

Zgodnie z zaleceniem Rady Europy współczynnik SAR nie może przekraczać 2,0 W/kg w przeliczeniu na 10 g masy tkanki ciała. Telefon spełnia zatem europejskie normy, chociaż charakteryzuje się wyższym wskaźnikiem SAR niż wiele dostępnych na rynku telefonów dla dorosłych. Ponadto, niektórzy specjaliści uważają, że w przypadku dzieci, promieniowanie powinno być trzykrotnie mniejsze i pozostawać na poziomie około 0,6 W/kg.

Prezes UKE zaniepokojony pojawiającymi się informacjami o wysokim poziomie SAR telefonu FONEK A88 polecił zbadanie urządzenia w Centralnym Laboratorium Badań Technicznych. Spółka Pragma uzyskała wcześniej dla Fonka Certyfikat UKE w kategorii "Bezpieczny Telefon" na okres od 9 lipca 2009 r. do 9 lipca 2010 r. Aparat spełnia wszystkie wymagania stawiane w programie. Jest także pierwszym telefonem GSM w Polsce, którego budowa i oprogramowanie w całości inspirowane było potrzebami i umiejętnościami dzieci. Przyznając certyfikat, UKE nie badało telefonu pod kątem SAR, ponieważ na polskim rynku mogą być sprzedawane tylko urządzenia spełniające normy. Jednak z uwagi na to, że telefony opatrzone certyfikatem są przeznaczone dla dzieci, UKE postanowiło badać współczynnik SAR w kolejnych telefonach, których producenci wystąpią o przyznanie certyfikatu. Wyniki badań będą podawane do publicznej wiadomości. Obrót urządzeniami spełniającymi normy jest legalny, ale należy dążyć do zmniejszenia poziomu SAR w aparatach przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE