Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE zbadał jakość sieci komórkowych na wybranych trasach kolejowych

UKE zbadał jakość sieci komórkowych na wybranych trasach kolejowych

Q! 16 Czerwca 2011 15:40

0 0

UKE przeprowadził badania jakości sieci komórkowych na wybranych trasach kolejowych. Pokrywały się one z głównymi szlakami komunikacyjnymi, jakimi poruszać się będą kibice podczas EURO 2012.

W trakcie testu UKE brał pod uwagę trzy główne parametry: parametry sieci, jakość połączeń głosowych oraz jakość transmisji danych w sieciach GSM 900/1800 i UMTS. Najlepszy zasięg odnotowano w sieciach T-Mobile, Orange oraz Plus - odsetek miejsc, w których nie było zasięgu, mieścił się na poziomie 0,5%.

Analizując wyniki badania zasięgu sieci UMTS UKE stwierdził, że wszyscy czterej operatorzy dysponują zasięgiem sieci UMTS jedynie w miastach i ich okolicach. Pomiędzy miastami poziomy sygnałów są niewystarczające do świadczenia usług zarówno głosowych, jak i transmisji danych.

Najwyższą skuteczność zestawienia połączeń głosowych odnotowano w sieciach Orange i Plus. Obie sieci osiągnęły współczynnik niezrealizowanych połączeń na poziomie niewiele ponad 3%. Najwięcej niezrealizowanych połączeń na badanych trasach zarejestrowano w sieci Play.




Jak podkreślił Urząd, wszyscy operatorzy świadczą usługi transmisji głosu na podobnym poziomie. Jednak nieznacznie lepsze ich parametry odnotowano w T-Mobile oraz Orange. Słabszy wynik zanotowały sieci Plus oraz Play.

Najlepiej pod względem jakości transmisji danych, mierzonych m.in. ilością udanych sesji pomiarowych, szybkością otwierania stron WWW i pobierania pliku testowego o wielkości 1 MB, wypadł T-Mobile. Play odnotował najmniejszą liczbę zestawienia udanych sesji (poniżej 50%), jednak jednocześnie najwyższą prędkością otwierania stron WWW i pobierania pliku testowego.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 10. do 13. maja na trasach Warszawa - Wrocław, Wrocław - Gdynia, Gdynia - Warszawa oraz Warszawa - Poznań. Całą treść oraz wyniki przeprowadzonego badania można pobrać poniżej.

Zobacz: Raport UKE - jakość sieci komórkowych na wybranych trasach kolejowych (plik .pdf; 549 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 49
  • 1

    30. ~  2011-06-16 18:36:09  host: z33-13.opera-mini.net

    To kiedy dojdzie do współdziełenia infrastruktury pomiędzy Orange i T mobile powstanie super sieć już teraz obydwie sieci osobno wypadają bardzo dobrze a po połączeniu odskoczą jeszcze bardziej pozostałym. Szkoda tylko że nie będą współdzielić częstotliwości a tylko infrastrukturę.

  • 1

    32. ~Piotrek  2011-06-16 19:01:42  host: cjd81.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To rzecznik Gruszka chyba straci ochote na "podróż do Berlina" ze swoim pomarańczowym kolega Jabczyńskim - bo po tym co UKE wykazało może się okazać że "marne 3 G Orange" bije na głowę "wspaniałe 4 G Playa"

  • 0

    33. ~Ktuś  2011-06-16 19:09:26  host: 212.160.172.70

    Mam takie dziwne wrażenie że przeprowadzenie tych badań akurat teraz, gdy rzecznicy się pokłócili, a na telepolis było kilka komentarzy na ten temat nie jest bez związku :)

  • 0

    34. ~  2011-06-16 19:15:09  host: public5505.xdsl.centertel.pl

    T-Mobile wyszło stosunkowo dobrze co mnie nie dziwi specjalnie. Szczególnie dobrze T-Mobile wyszło pod względem transmisji danych. Takie są fakty i potwierdził to niezależny organ w profesjonalnych testach

  • 0

    35. ~qaz  2011-06-16 19:43:06  host: 89-73-115-93.dynamic.chello.pl

    @31 No napewno posmarowali jej z T-Mobile. Bo przecież dawna Era wypadało słabo. Tak samo jest w markach samochodowych. Przecież wiadomo że Kia jest najlepsza a Mercedes, BMW i Audi fundują wakacje dziennikarzom żeby dobrze pisali o ich jakości materiałów

  • 0

    36.  2011-06-16 20:06:51

    Niech sprawdza inne trasy kolejowe niz te wymienione glowne i juz okaze sie ze T Mobile bedzie za Plusem ktory ma najbardziej rownomiernie rozplanowana siec a nie jak T Mobile ktory ma zasieg dobry tylko tam gdzie jest duza gestosc zaludnienia... i na glownych trasach

  • 0

    37. ~Barton  2011-06-16 20:12:50  host: 199-dom-2.acn.waw.pl

    @23 i 24 - lol, przeczytajcie jeszcze raz, a może najlepiej dwa razy i powoli co napisałem w poście 22, zanim zabierzecie się za pisanie tych dziecinnych odpowiedzi. Napisałem że jest najsłabiej rozwinięta i jestem z Taśmowej... I jeszcze raz ten sam "drobny" fakt, co w poście 22: "najwięcej nadajników postawił.." to nie znaczy "największy wzrost odnotował..". Play się chwali rozwojem, co nie zmienia faktu, że dalej infrastrukturę mają beznadziejną. Teraz zrozumieli?..

  • 0

    38. ~Arti  2011-06-16 20:13:05  host: 178235210186.unknown.vectranet.pl

    Mając dawną Erę i porównując ją do Orange, jadąc z nad morza do Warszawy drogami dalszej kategorii (ale w ubiegłym roku), okazało się że TM miało zasięg wszędzie bez problemu. Niestety Orange co i raz miało dziury w zasięgu. Dlatego ja np. wyżej cenię sobie TM od Orange, ale to na pewno też zależy od rejonu kraju w którym się znajdujemy. Nie wszyscy podzielą moje zdanie i to szanuję i nie spieram się z tym. Akurat drogi którymi jeździłem były pokryte takim zasięgiem a nie innym. Pewnie gdzie indziej może być odwrotnie. Playa nie testowałem wtedy, więc nie wiem jak wypadł, ale wtedy trzeba na sztywno ustawić Plusa, bo na macierzystym zasięgu Play w trasie wypada słabo. Jak już ktoś kiedyś tu napisał, 2G Play+2G Plus to jest 4G...

  • 0

    39. ~  2011-06-16 20:33:16  host: user-46-112-54-202.play-internet.pl

    PLAY i słynne 4G.......... w DUŻYM MIEŚCIE................... 20:15:05 - DOWNLOAD TEST STARTED - SIZE OF TESTFILE: 286 kB 20:15:11 - DOWNLOAD TEST FINISHED - SPEED: 382 kbits 20:15:11 - UPLOAD TEST STARTED - SIZE OF TESTFILE: 100 kB 20:15:22 - UPLOAD TEST FINISHED - SPEED: 73 kbits

  • 0

    40. ~baribal  2011-06-16 23:00:42  host: 89-76-92-193.dynamic.chello.pl

    lublin, sławinek, bajkowa SIEC PLAY 4G (wyswietla HSPA) kierunek do kompa 0,454 mbits kierunek od kompa 0,386 mbits .... ale 4G hula w bełkocie marketingowym

  • 0

    41. ~  2011-06-17 03:39:56  host: ddb58.neoplus.adsl.tpnet.pl

    40. A moc sygnału jaką masz? Przypadkiem nie jest potrzebna dobra antena?

  • 0

    42. ~Aslan  2011-06-17 08:43:51  host: public9.xdsl.centertel.pl

    ~36 to zapewne nie jest ostatni tego typu test, póki co możemy oceniać na podstawie tego co teraz nam przedstawiono. Połączenia głosowe u wszystkich wypadły na bardzo zbliżonym poziomie, ale przy transmisji danych już tak nie jest i rozrzut jest znacznie większy, bardzo dobry wynik uzyskał T-mobil.

  • 0

    43.  2011-06-17 10:01:04

    Ciekawe wyniki. Badanie to obnażyło wszystkie mankamenty Playa.Spójrzcie np na wyniki procentowe pokazujące średnią liczbę sesji udanych. Play ma tylko niewiele ponad 40% podczas gdy inne sieci ponad 80% a Era 93%.Cóż można by rzec: Play- prawie 4G. Prawie robi wielką różnicę:)

  • 0

    44.  2011-06-17 10:08:26

    Tak swoją drogą cieszę się z wyników tego badania ponieważ jestem kibicem i zapewne będę dojeżdżał kolejami (nie liczę na polskie autostrady:))na mecze Euro a mam BlueConnecta.

  • 0

    45. ~olsztyn  2011-06-17 10:16:46  host: public101281.cdma.centertel.pl

    Ja tam mam CDMA orange i zawsze mi net na tym działa. nie narzekam, to powinno się nazywać 4G, a nie ten UMTS Playa.

  • 0

    47. ~Aslan  2011-06-17 11:49:40  host: public9.xdsl.centertel.pl

    w drugim zdaniu miało być ~30 :)

  • 0

    48.  2011-06-17 19:02:05

    Czytałem dokładnie o tym badaniu i niestety nie jest ono choćby w 10% obiektywne :)

  • 0

    49.  2011-06-17 19:07:23

    divhashmorex: tak z ciekawości - czemu nieobiektywne?

  • 0

    50. ~  2011-06-17 21:02:30  host: z32-11.opera-mini.net

    Dobrze byłoby gdyby instalowali nadajniki UMTS w pociągach dalekobieżnych typu inter city itp. Wtedy każdy abonent miałby szybki net nawet gdy pociąg przejeżdżałby przez kompleksy leśne.

  • 0

    51. ~krecik  2011-06-19 15:48:29  host: 213.192.68.50

    Ja bardzo czesto podrozuje na trasie Gdansk - Poznan (studia). Plus ma ogromne problemy w okolicach Bydgoszczy - zasieg po prostu znika, ale poza tym jest w miare ok (ponizej 2 kresek nie spada). Net dziala srednio - najlepiej miedzy Bdg a Poznaniem (duzo malych miasteczek). Przez krotki czas uzywalem tez Play i... prawie w ogole nie moglem polaczyc sie z netem. Zasieg podobny (wiadomo).

Dodaj swoją opinię