Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE zapowiada rewolucję w cenach połączeń

UKE zapowiada rewolucję w cenach połączeń

sirmark 27 Maja 2008 22:15

0 0

Średnia cena połączeń za minutę z telefonów komórkowych na inne komórki powinna do 2010 roku spaść o 30% - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska.

We wtorek prezes UKE przedstawiła posłom sejmowej Komisji Infrastruktury strategię regulacyjną na lata 2008-2010, zawierającą prognozowane zmiany na rynku telefonii stacjonarnej, komórkowej i internetu.

Urząd chce m.in., żeby na rynku rosła liczba operatorów wirtualnych, czyli tych, którzy nie posiadają własnej infrastruktury sieciowej. Ich udział w wartości rynku na koniec 2010 roku ma wynosić 5-10% (w szacunkach ujęta została sieć Play), a 10-15% abonentów ma posiadać komórkę w sieci operatora wirtualnego. Czas przeniesienia numeru z jednej sieci komórkowej do innej nie powinien przekraczać 3 dni.




UKE prognozuje, że na koniec 2010 roku średnia cena połączenia krajowego w sieci stacjonarnej będzie wynosiła 1,75 eurocentów za minutę, a do sieci komórkowej mniej niż 13 eurocentów.

Mamy nadzieję, że czas oczekiwania na przyłączenie do sieci stacjonarnej skróci się do 10 dni roboczych. Obecnie jest to ok. 40 - powiedziała Streżyńska.

Strategia regulacyjna zakłada, że na koniec 2010 r. dostęp do szerokopasmowego internetu będzie miało 20 proc. mieszkańców Polski. Średnia cena za tę usługę ma spaść do 15-20 euro (obecnie, w przeliczeniu, prawie 44 euro).

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~t3d  2008-05-27 22:22:48  host: dynamic-78-8-19-254.ssp.dialog.net.pl

    Ostatnio zacząłem korzystać z VoIP. Czas otrzymania numeru - 0 sekund. Natychmiast po wypełnieniu formularza w internecie zadzwoniłem z komórki na nowy numer stacjonarny i działało.

  • 0

    2. ~jojo  2008-05-27 22:22:54  host: ekj123.internetdsl.tpnet.pl

    30% - rewelacji nie ma, ale i tak dobrze. Żeby do tego doszła jeszcze likwidacja pakietów, a wszystkie ceny znalazły się w przejrzystym cenniku. A gdyby jeszcze operatorzy zaoferowali kilka taryf do wyboru...

  • 0

    3.  2008-05-27 22:26:11

    Widzę, że Pani Prezes przyjęła styl obecnie urzędującej ekipy- mianowicie "uroczyście zapowiada": powinna, chce, prognozuje, mamy nadzieję, zakłada itd... :D:D

  • 0

    4. ~ukenamuniu  2008-05-27 22:37:09  host: nat-go2-1.aster.pl

    Wg jakiego kursu euro te ceny w 2010? Inaczej: 13 eurocentów ile to będzie groszy w 2010? Chyba, że UKE już w 2010 wprowadzi nas do strefy euro.

  • 0

    5.  2008-05-27 22:39:30

    "cena połączeń za minutę z telefonów komórkowych na inne komórki" - co znaczy stwierdzenie inne komórki? neurony czy erytrocyty? Jak juz pisano, nie ma rewelacji jeśli chodzi o ceny połaczeń, ale za to ceny internetu bardzo mi sie podobają, te zasugerowane przez panią Anie :)

  • 0

    6. ~  2008-05-27 22:53:38  host: f143-056.opera-mini.net

    Super by bylo jakby bylo tak jak chce ana

  • 0

    7.  2008-05-27 23:39:02

    Ja na Śląsku na linie czekam z reguły 3-7 dni.

  • 0

    8. ~kz1976  2008-05-28 07:10:20  host: gnr78.internetdsl.tpnet.pl

    Witam,a dla mnie na podkarpaciu zaproponowała TP telefon w LUTYM 2009 !!! @1 VOIP jest super,ale trzeba mieć net....

  • 0

    9. ~P. z G.  2008-05-28 07:12:43  host: public-gprs74873.centertel.pl

    no i oczywiście średnia temperatura w okresie letnim będzie wynosić od 20 do 25 stopni C a zima w okresie ferii duże opady śniegu i temperatura -10 do -8 stopni C

  • 0

    10.  2008-05-28 09:27:43

    ~P. z G. - hmmm... Nie widziałem "gwiazdki" ani przpisów małymi literami w odcieniu papieru... ;-)

  • 0

    11. ~Telesfor B.  2008-05-28 09:39:11  host: 192.100.124.156

    "UKE prognozuje, że na koniec 2010 roku średnia cena połączenia krajowego w sieci stacjonarnej będzie wynosiła 1,75 eurocentów za minutę, a do sieci komórkowej mniej niż 13 eurocentów." Oczywiście tylko dlatego, że €O będzie wtedy po 2 zł.

  • 0

    12. ~ukenamuniu  2008-05-28 10:07:08  host: nat-go2-1.aster.pl

    Telesfor B.: napisałem o tym w #4, ale jest wręcz odwrotnie niż w Twoim #11. Załóżmy, że usługa kosztuje 50 groszy. Przy kursie 1 euro= 4 zł mamy 50gr=12,5 euroc., przy kursie 1 euro= 2 zł mamy 50 gr= 25 euroc., przy kursie 1 euro= 1 zł mamy 50 gr= 50 euroc. Wraz z obniżaniem kursu ceny wyrażone w eurocentach rosną (przy zachowaniu ceny w groszach).

  • 0

    13. ~Elvir  2008-05-28 11:10:25  host: f96-018.opera-mini.net

    Ja tylko nie rozumiem czemu nie można w chwili obecnej zejść niżej z cenami połączeń do obcych sieci.Co prawda jest interkonekt,ale przy założeniu że każdy z 3 największych polskich operatorów ma podobną ilość abonentów, którzy to abonenci wykonują podobną ilość połączeń pozasieciowych,to w rozliczeniu międzyoperatorskim wyjdą mniej więcej na zero, a do ich kieszeni trafiają grube pieniądze wprost od abonentów za połączenia pozasieciowe.

  • 0

    14. ~mac  2008-05-28 11:19:50  host: afp170.internetdsl.tpnet.pl

    A mnie g.. obchodzi jakie beda ceny mnie interesuje kiedy wreszcie u mnie na wsi jakis operator pociagnie do mnie kabel zebym mogl miec normalny internet szerokopasmowy...

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2008-05-29 21:32:11  host: nat-go2-1.aster.pl

    mac: jaka to gmina i powiat?

Dodaj swoją opinię