Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE zakończył kontrolę BSA u alternatywnych

UKE zakończył kontrolę BSA u alternatywnych

WitekT 24 Kwietnia 2007 16:19

0 0

UKE przeprowadził kontrolę przestrzegania przez Netię oraz GTS Energis przepisów ustawy Prawo Telekomunikacyjne w zakresie świadczenia przez tych operatorów usług szerokopasmowego dostępu do Internetu dzięki bitstream access i odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie tych usług (także trybu reklamacyjnego).

UKE stwierdził, iż kontrolowani przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie w pełni wypełniają odnoszące się do nich obowiązki wynikające z ustawy, jak również z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie trybu postępowania reklamacyjnego oraz warunków, jakim powinna odpowiadać reklamacja usługi telekomunikacyjnej.

W stosowanych wzorach umów o świadczenie usługi dostępu do Internetu stwierdzono brak postanowień dotyczących jakości świadczonej usługi, w tym brak informacji o czasie oczekiwania na przyłączenie do sieci lub terminie rozpoczęcia świadczenia usługi, zakresu obsługi serwisowej BSA, a także trybu postępowania reklamacyjnego oraz informacji o możliwości rozwiązania sporu w drodze mediacji lub poddania go pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Sam tryb postępowania reklamacyjnego zawarty w regulaminach świadczenia usług dostępu do Internetu został nieprawidłowo lub nie w pełni określony.

W przedstawionej przez Netię i GTS Energis dokumentacji dotyczącej rozpatrywanych reklamacji stwierdzono, między innymi:
brak potwierdzenia doręczenia reklamującemu, w przypadku odmowy uznania reklamacji w całości lub części, odpowiedzi na reklamację przesyłką poleconą,
w udzielanych odpowiedziach na reklamacje, które były jednocześnie potwierdzeniem jej przyjęcia w formie pisemnej (odpowiedź na reklamację udzielana w terminie 14 dni od jej złożenia) nie przywoływano podstawy prawnej,
w przypadku odmowy uznania reklamacji w całości lub części, odpowiedź nie zawierała uzasadnienia faktycznego i prawnego,
nie we wszystkich reklamacjach, w przypadku których przyznano odszkodowanie informowano o wysokości odszkodowania i terminie jego wypłaty, w udzielanych odpowiedziach na reklamację nie przedstawiała.




24. kwietnia prezes UKE wydał zalecenia pokontrolne, w których wezwał GTS Energis i Netię do usunięcia nieprawidłowości w terminie 30 dni od dnia otrzymania zaleceń pokontrolnych. Nieprawidłowości wskazane w zaleceniach pokontrolnych dotyczyły regulaminów oraz wzorów umów, postępowań reklamacyjnych i dokumentacji sprzedażowej.

Jak poinformował Urząd, przeprowadzona kontrola wywarła wpływ na poprawienie obsługi procesów sprzedażowych i posprzedażowych (związanych z zawieraniem umów, realizacją usługi, postępowaniem reklamacyjnym). Operatorzy doprecyzowali operacyjne procedury współpracy z TP w zakresie realizacji zamówień, zgłaszania awarii oraz innych zastrzeżeń technicznych, tak aby usprawnić komunikację i interpretację zgłoszeń.

Z informacji przekazywanych przez operatorów jednoznacznie wynika, że wprowadzone zmiany usprawniły procesy realizacji nowych zamówień, a także rozpatrywania reklamacji. Stwierdzono również znaczny spadek ilości skarg napływających do UKE.

Prezes UKE cały czas monitoruje działania operatorów, aby jakość świadczonych usług uległa znaczącej poprawie - napisano w komunikacie.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~miniek  2007-04-24 16:50:04  host: 81.26.8.24

    bitstream powinno byc na poczatku

  • 0

    2.  2007-04-24 16:52:36

    miniek: fixed, dzięki! :)

  • 0

    3. ~miniek  2007-04-24 17:05:11  host: 81.26.8.24

    i to mi sie tutaj na telepolis podoba ze witek jest prawie zawsze i jak cos to ten kontakt z tworzacym serwis jest wrecz wspanialy

  • 0

    4. ~Witek  2007-04-24 17:28:07  host: inet20909na-1.eranet.pl

    Pozdrawiam z tramwaju. Wielki brat czuwa. ;)

  • 0

    5. ~Adam  2007-04-24 17:30:29  host: bgw79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witku: czy coś wiadomo w sprawie promocji na neostradę? zostanie przedłużona czy może będzie nowa?

  • 0

    6. ~PLANET  2007-04-24 17:32:18  host: gpy74.internetdsl.tpnet.pl

    #4: OWNED. Witek, trzeba bedzie zaplanowac kiedys spotkanie Telepolis, bo na prywatne spotkanie w Wawie to raczej pewnie nie masz czasu ? :)

  • 0

    7. ~Witek  2007-04-24 17:33:46  host: inet20909na-1.eranet.pl

    Adam: chgw, nic nie słyszałem...

  • 0

    8. ~Witek  2007-04-24 17:35:16  host: inet20909na-1.eranet.pl

    PLANET: no z czasem to u mnie krucho. ;)

  • 0

    9. ~PLANET  2007-04-24 17:41:21  host: gpy74.internetdsl.tpnet.pl

    Nie spodziewalem sie innej odpowiedzi. Skadinad, zgubiles w tramwaju T z nicka ;) Co do spotkania Telepolis: moze na forum skrzyknac sie i cos z tym zrobic ? :) Pomysl jest przedni w koncu! :)

  • 0

    10. ~Witek  2007-04-24 17:49:21  host: inet20909na-1.eranet.pl

    PLANET: w lipcu albo sierpniu - czemu nie. ;)

  • 0

    11. ~nigga  2007-04-24 18:03:25  host: 217.153.171.130

    I nie ma kar? Bardzo mnie to "zaskakuje". Pani Anna Strezynska to kolejny dowod na to, ze urzednikiem nie moze byc osoba ktora przeklada emocje ponad fakty.

  • 0

    12. ~ukenamuniu  2007-04-24 18:15:40  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: z info wynika, że muzyka łagodzi obyczaje. Prezes AS była w Tańcu z gwiazdami- na razie na widowni. Jakieś kontrole w Netii i Energis (?), zalecenia pokontrolne (?)..., a nie łaska przyładować "na nosa" kary tak jak TP, nawet bez kontroli lub bez zakończenia postępowania?? Za pół godz. wyślę zadanie, które sobie możemy porozwiązywać, przy browarze, na zapowiadanym spotkaniu.

  • 0

    13. ~ukenamuniu  2007-04-24 18:33:04  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT i nigga: Polecam zadanie nr 12 z arkusza egzaminacyjnego z Wiedzy o społeczeństwie- poziom rozszerzony (???-znaki zapytania moje). Publikacja "Dziennika". Z podanego niżej tekstu wybierz wszystkie zdania zawierajace jedynie fakty oraz zdania wyrażające opinie. 1/ Jako nadzorca polskiego rynku telekom. Anna Streżyńska ma do dyspozycji decyzje i kary administracyjne. 2/Z obu korzysta bezprecedensowo często, ale też wyniki, w porównaniu do poprzednich regulatorów rynku, ma niemałe. 3/ W zeszłym tyg. pojawiły się w prasie kolejne info o oczekiwanej karze ponad 360 mln zł /.../. 4/ Powodem są nieuczciwe praktyki monopolisty /.../. 5/ Zdaniem UKE /.../. 6/ Stąd też rekordowa kara /.../.7/ Na tym etapie wyrok sądu trudno przewidzieć. Mój koment.: dzieci pracowników TP z pewnością mają przechlapane..

  • 0

    14. ~ravel  2007-04-24 20:24:09  host: gee146.internetdsl.tpnet.pl

    drugi akapit: jak również z Rrozporządzenia Ministra Infrastruktury

  • 0

    15. ~haha  2007-04-24 20:39:10  host: chello084010069189.chello.pl

    Będą zmiany w regulaminie zatem i możliwość rozwiązania umowy bez konsekwencji. Wszyscy wrócą do neostrady i kółko się zamyka :)

  • 0

    16. ~  2007-04-24 22:39:52  host: avo238.internetdsl.tpnet.pl

    a ja już miesiąc czekam na uruchomienie Net24... i już nawet sprzęt od Neti mam w domku... i jak codziennie dzwonie na infolinię to miła pani lub pan mówią, że to nie oni że to TP jest niedobra bo nie odpowiada na ich reklamację... ;( Err 721 rządzi ;)

  • 0

    17. ~michal_22  2007-04-25 08:22:10  host: edl98.internetdsl.tpnet.pl

    do mnie przyszlo pismo from netia ze brak mozliwosci technicznych... i co teraz, czy moge reklamowac? czy poprostu wziasc neo ktorego nie nienawidze i nie chce miec z tepsa nic wspolnego... i pewnie wtedy beda mozliwosci techniczne(sic!)

  • 0

    18. ~Greg  2007-04-25 09:15:08  host: 212.160.172.70

    Kolejny dowód na to, że UKE nie potrafi bądź nie chce porządnie przeprowadzić kontroli u alternatywnych. Przecież wyniki kontroli przedstawiają jedynie najmniej znaczące problemy, które łatwo można naprawić. Jak zwykle ściema z tym UKE.

  • 0

    19. ~Greg  2007-04-25 09:40:24  host: 212.160.172.70

    13: Pięknie. Na szczęście nie mam dzieci, bo by chyba nie zaliczyły.

  • 0

    20. ~Greg  2007-04-25 10:02:13  host: 212.160.172.70

    16: Sprawdź ten link, to może Ci pomoże: http://pomoc.x.pl/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&a mp;id=32#bladadsl721 To nie koniecznie musi być wina TP. Raczej skłaniam się do winy Netii. Jak masz synchronizację z DSLAM (diody na modemie ADSL prawidłowo świecą) to raczej wina leży po stronie Netii.

Dodaj swoją opinię