Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE zajmie sie jakością usług

UKE zajmie sie jakością usług

sirmark 7 Stycznia 2008 17:58

0 0

Koniec obiecanek w umowach podsuwanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Już w lutym UKE rozpocznie kontrole jakości usług w sieciach komórkowych i u dostawców internetu - pisze Gazeta Wyborcza.

Musimy wyegzekwować, by zapisy w umowach, które podpisują użytkownicy, odzwierciedlały to, co faktycznie się im oferuje - takie deklaracje składała w ostatnich dniach grudnia w "Gazecie" prezes UKE Anna Streżyńska. Jej zdaniem różnica między tym, co jest zapisane w umowie, a tym, co dostawcy dają klientom, jest często zatrważająca. Mamy skargi od ludzi, którzy kupili 6 Mb/s, a więc internet bardzo szybki jak na polskie warunki, a nie osiągają nawet 144 kb/s - mówi Streżyńska.

w lutym pracownicy Urzędu rozpoczną instalowanie w całym kraju tzw. próbników, urządzeń podłączanych zarówno na linii internetowej prowadzącej do domu abonenta, jak i na punktach, w których łączą się sieci poszczególnych operatorów. Niektóre próbniki będą instalowane na stałe, niektóre wyrywkowo i czasowo. Jak zapowiada UKE, kontroli zostaną poddani wszyscy - operatorzy stacjonarni, kablowi i komórkowi. UKE co prawda nie ma prawnej możliwości wyegzekwowania od operatora odpowiedniej jakości internetu, może jednak przekazać klientom dokładną informację o tym, za co tak naprawdę płacą rachunki.




Raporty z tych badań będą regularnie umieszczane na naszych stronach. To pozwoli klientom rozeznać się w sytuacji i sprawdzić, który operator tylko obiecuje sześciomegowy internet, a który rzeczywiście go oferuje - zaznacza Streżyńska. Ideałem byłoby, że operator, wiedząc, iż w danej chwili nie świadczył takiej jakości, jaką obiecał, sam natychmiast zwracał abonentowi odpowiednią kwotę, np. obniżając rachunek za kolejny miesiąc - dodaje.

Prezes UKE chciałaby też, by operatorzy zaznaczali w umowach minimalną szybkość internetu, jaką są w stanie zaoferować. Pod lupę ma trafić nie tylko internet. W najbliższych tygodniach UKE ma kupić urządzenie badające jakość świadczenia usług komórkowych podczas poruszania się.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1.  2008-01-07 18:42:10

    Znajomy informatyk tłumaczył mi że w umowach na dostawę internetu jest zapisany np. przesył DO 6Mb/s a nie 6Mb/s cały czas. Stąd ta różnica, niestety...

  • 0

    2.  2008-01-07 18:42:26

    Chociaż sam nie sprawdzałem w swojej...

  • 0

    3.  2008-01-07 18:42:51

    @sirmark: coś za dużo 'italica' się zrobiło.

  • 0

    4.  2008-01-07 18:45:26

    #3. prawda ;)

  • 0

    5.  2008-01-07 19:01:19

    Owszem w umowach jest przesyl do X Mb/s. Ja np. mam w umowie zapis "do 1,5Mb/s" ale jest tam tez zapis (od 3 lat niezmienny), ze predkosc gwarantowana przez operatora na www i pop3 to 1/4 z 1,5Mb/s i na nic sie ma podwojenie transferu w godzinach od 23 do 12, bo gwarantowana i tak jest liczona z 1,5Mb/s. P2P tez mam uregulowane jako max. 1/2 z predkosci ogolnej. Wspolczuje tym, ktorzy w umowach nie maja predkosci gwarantowanej/minimalnej, bo czesto ten zapis jest podstawa reklamacji...

  • 0

    6. ~ttt  2008-01-07 19:13:25  host: ip-157-25-233-134.multimo.gtsenergis.pl

    Najważniejsze zdanie w tym artykule to "UKE co prawda nie ma prawnej możliwości wyegzekwowania od operatora odpowiedniej jakości internetu". I to w sumie dowód na to, że pani Streżyńska chce po prostu być medialnie głośna i nic poza tym.

  • 0

    7. ~poznaniak  2008-01-07 19:17:20  host: 213-238-105-156.adsl.inetia.pl

    tak a'propos jakości - dialog przedłużył terminy wnoszenia opłat, przez opóźnienia na Poczcie Polskiej. Widać, że jedni podopieczni UKE cierpią przez drugich podopiecznych...

  • 0

    8. ~ukenamuniu  2008-01-07 19:57:34  host: nat-go2-1.aster.pl

    Było już o tym na Telepolis (najszybciej!), więc po co ponownie i to za Gazetą Wyborczą?

  • 0

    9. ~Tyfus  2008-01-07 20:01:56  host: 87-205-242-86.adsl.inetia.pl

    a to nie jest tak ze podaje sie predkosc do routera brzegowego ? ;)

  • 0

    10. ~  2008-01-07 20:08:11  host: w3cache2.icm.edu.pl

    czyli co, u mnie 100Mbps?

  • 0

    11. ~mirekb  2008-01-07 20:09:04  host: apn-77-112-106-226.gprs.plus.pl

    ciekawe ktoremu z komorkowych opow oberwie sie najbardziej za "najszybszy bezprzewodowy internet DO 3,6Mb/s" ;-)jesli ich tez dokladnie skontrolują

  • 0

    12. ~ttt  2008-01-07 20:40:26  host: ip-157-25-233-134.multimo.gtsenergis.pl

    11. coś mi mówi, że Orange ;-)

  • 0

    13. ~SLAin  2008-01-07 21:41:44  host: ip-89-174-125-93.multimo.gtsenergis.pl

    6 Mbit łącza gwarantowanego kosztuje trochę więcej....kilkadziesiąt razy więcej....nic nie szkodzi na przeszkodzi by kupić sobie łacze w którym CIR=EIR, a za 50zł to czego można wymagać...

  • 0

    14. ~mike278  2008-01-07 22:55:55  host: dynamic-87-105-50-197.ssp.dialog.net.pl

    a ja zadziwie. ale po interwencji w biurze obslugi na speedtest,net wychodzi mi PONAD 6 Mb fakt ze upload to biedny bo ok 530 Kb ale jakos sie da z tym zyc. operator jak widac. cena to ok 76 z abo za telefon lacznie. i nie w zadnej krotkoterminowej promocji, tylko na rok. umowa bezterminowa.

  • 0

    15. ~Artus  2008-01-07 23:24:03  host: c77-31.icpnet.pl

    6. ~ttt tu sie mylisz. jesli nie ona ma sprawdzac i podawac do informacji jakie sa lacza to kto??? wiem duzo osob pyta sie znajomych itd ale w oni sa od tego zeby to kontrolowac. szkoda tylko ze nie moga nic z tym zrobic. Ja bym zabieral koncesje na dostarczanie internetu. nauczyli by sie szybko.

  • 0

    16. ~Ch  2008-01-08 08:38:25  host: 212.160.172.70

    Fakt - rozmawialiśmy już na ten temat - po co dublować newsy ??? no chyba żeby staty nabijać :P

  • 0

    17. ~envy  2008-01-08 16:18:52  host: host-81-190-68-147.gdynia.mm.pl

    @ttt - no widzisz tłuku - jest inaczej, chce sprawdzic jakośc usług i poinformowac o niej konsumentów - ja jako konsument sobie jak najbardziej tego życzę, a ty o co masz pretesje ? że co ? już nie będziesz mógł oszukiwac klientów swoją firmą-krzak ? co ci przeszkadza taka kontrola, to chyba najlepszy sposób na wydanie moich podatków !!! i jako konsument,a także płatnik dosyc wysokich podatków jak najbardziej sobie tego życzę ! @SLAin "a za 50zł to czego można wymagać... " jak to czego ? gwarantowanych 6 Mbit !

  • 0

    18. ~ttt  2008-01-08 19:15:11  host: ip-157-25-234-98.multimo.gtsenergis.pl

    @envy - ty tłuku - kup sobie łącze z gwarancją i jako konsument będziesz miał prawo wymagać

  • 0

    19. ~Chrome_TP  2008-01-09 10:24:51  host: akg27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ttt - szkoda nerwów laikom nie pojaśnisz bo oni nawet nie chcą zrozumieć o co chodzi w sprawie w której bulgotają :P i zawsze uważają że "sprawiedliwość musi być po naszej stronie a jak nie to maja jeszcze 2 granaty w odświętnym ubraniu" ;> (cyt sami swoi) a to że ludzie nie odróżniają usług od siebie i tego co one oferują a co gwarantują to już sory ale tylko debilizm klienta - trzeba czytać co się podpisuje a nie skamleć po fakcie...

  • 0

    20. ~lukaszkkk  2008-01-09 17:50:36  host: 212.160.172.70

    envy: gwarantowane 6 Mb/s do czego ? do wp.pl czy rapidshare ? Moze do serwera chinskiego albo australijskiego ? LOL. 6 Mb/s gwarantowane to bedzie gdziesz kosztowac 15 tys/m-c. Moze taniej. Ceny ustala sie indywidualnie przy CIRu.

Dodaj swoją opinię