Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE zachęca absolwentki liceów do wyboru studiów informatycznych

UKE zachęca absolwentki liceów do wyboru studiów informatycznych

LuiN 24 Kwietnia 2014 07:58

1 9

Choć praca w branży nowych technologii jest atrakcyjna i dobrze płatna, niewiele kobiet decyduje się na taką ścieżkę kariery. Tylko 9% programistów to kobiety, niewielki ich odsetek pełni też kierownicze funkcje w branży teleinformatycznej. Przyczyny takiego stanu rzeczy trzeba szukać już na etapie wyboru kierunku studiów.

Bardzo mało dziewcząt wybiera studiowanie na kierunkach technicznych, takich jak informatyka, programowanie czy telekomunikacja - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

To przekłada się na niski odsetek kobiet zatrudnionych w branży nowoczesnych technologii.

Według statystyk europejskich tylko 9 proc. kobiet jest programistami, a 19 proc. kobiet jest menadżerami i tyle samo - przedsiębiorcami. Tymczasem w innych sektorach jest to 54 proc. - zauważa Gaj.

Co roku w czwarty czwartek czwartego miesiąca - a więc w tym roku przypadający na 24 kwietnia - obchodzony jest Światowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT. Został on ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), działający przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest promocja zatrudnienia kobiet w branżach informatycznych i technicznych. W Polsce ta sama idea przyświeca programowi "Dziewczyny w nowych technologiach" organizowanemu przez UKE.




Głównym celem programu jest pokazanie, że firmy z branży nowoczesnych technologii to dobre miejsce pracy. Chodzi nie tylko o zarobki, lecz także o możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie - przekonuje prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jej zdaniem, twierdzenie, że kobiety nie poradzą sobie w IT, jest nieuzasadnione.

Nasz program ma na celu obalenie stereotypu, że kobieta to dobry psycholog czy wychowawca w przedszkolu lub w szkole, ale już niekoniecznie dobry programista czy pracownik telekomunikacji - mówi Magdalena Gaj. To właśnie kobiety z branży powinny pokazywać, że to nieprawda i że także kobietom może się w IT udać - dodaje.



W ramach programu "Dziewczyny w nowych technologiach" UKE organizuje trwający od 15 marca do 30 kwietnia konkurs. Studentki kierunków technicznych od drugiego roku studiów pierwszego stopnia mogą walczyć o trzymiesięczne staże w firmach partnerskich.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: magdalena gaj | uke

w sumie: 27
  • 0

    8.  2014-04-24 10:31:45

    @4 Tak, na wielu uczelniach i kierunkach to jest. Nie licząc informatyki, to jeszcze telekomunikacja, fizyka, mechanika, a nawet na budownictwie. Niestety mało osób ma do tego cierpliwość.

  • 0

    9. ~  2014-04-24 10:38:52  host: user-109-243-49-81.play-internet.pl

    Na uczelniach wyższych informatyka = w 3/4 programowanie i przedmioty pokrewne.

  • 0

    10.  2014-04-24 11:34:52

    Nawet na technologii chemicznej miałem semestr programowania i pokrewnych, jak to jeden z profesorów rzekł 'macie się nauczyć podstaw elektroniki,informatyki,automatyki byście sie potem mogli z osobami jakie się tym będą profesjonalnie zajmowały dogadać' :) Acz sądzę, że - mimo, iż jest to na wszelkich polibudach dość powszechne - na stanowiskach o które chodzi w artykule 1 czy 2 semestry nauki to ciut za mało :)

  • 0

    13. ~pier...nięta (jak każda) femini  2014-04-24 12:22:00  host: 89-77-236-210.dynamic.chello.pl

    Kobiety na traktory! Mężczyźni do ciąży i wychowywania dzieci!

  • 0

    14.  2014-04-24 12:25:40

    Jeśli postępowanie i decyzje tej pani są owocem jej wykształcenia, to jest to najskuteczniejsza antyreklama kierunku studiów do którego namawia dziewczyny. ;-)

  • 1

    15. ~  2014-04-24 12:26:19  host: user-94-254-137-231.play-internet.pl

    Gender studies. Facepalm. Dajcie spokój. Jeśli ktoś jest dobry to dostanie dobrą robotę w każdej dziedzinie niezależnie od płci.

  • 0

    16. ~vojtas  2014-04-24 12:28:35  host: 83.238.5.73

    To patologia, żeby ona była prezesem UKE - przecież ma o tym żadne pojęcie. Tak samo jak Boni był w MAiC - k...a doktor kulturoznastwa. Pewnie jakby ich odpytać co to jest PCM to być się posrali.

  • 1

    17. ~rough  2014-04-24 12:35:06  host: 89-77-236-210.dynamic.chello.pl

    "Jej zdaniem, twierdzenie, że kobiety nie poradzą sobie w IT, jest nieuzasadnione.", a moim zdaniem jest uzasadnione, no i co? Tak na marginesie to taaaaak, pchajmy dalej kobiety wszędzie tylko nie do wychowywania dzieci i patrzmy kto będzie pracował na emerytury i utrzymywał państwo w przyszłości, bo już dzięki polityce sprzyjającej kobietom z nadmiarem testosteronu już teraz przyrost naturalny jest ujemny. Jak by ktoś pytał, to tak! jestem tym co feministka nazwała by "szowinistą", czyli po prostu normalnym mężczyzną (a nie sfeminizowanym metro-czymśtam) i bardzo dobrze się z tym czuję.

  • 0

    18. ~Patolog  2014-04-24 12:35:28  host: 159-205-172-12.adsl.inetia.pl

    I dlatego dyskryminacja mężczyzn zaczyna dotykać już nie tylko branży odzieżowej, ale wkracza też do IT.

  • 0

    19. ~  2014-04-24 13:06:26  host: user-164-127-14-50.play-internet.pl

    "Nieważne, czy kot jest czarny, czy biały. Ważne, aby łowił myszy." Deng Xiaoping

  • 0

    20. ~Dupelek  2014-04-24 13:07:08  host: n15-09-04.opera-mini.net

    Panowie,nie podawajcie swojego wykształcenia na Telepolis niewypada!!!

  • 1

    21. ~  2014-04-24 14:01:22  host: 195.114.161.51

    To ja dla pani Magdaleny Gaj mam jeszcze kilka podobnych pomysłów, np. żeby zachęcała cierpiących na dysleksję lub ADHD do podejmowania studiów pedagogicznych, a inwalidów I grupy, żeby do renty dorabiali sobie w GROM-ie lub innych oddziałach specjalnych ;)

  • 0

    23. ~Staszi  2014-04-24 15:10:27  host: ptcnat.t-mobile.pl

    Zmuśmy kobiety, żeby przestały się zajmować kwestiami kobiecymi. Przecież trzeba iść z duchem czasu i należy walczyć z wszechobecnym wykluczeniem kobiet z życia społecznego.

  • 0

    24. ~  2014-04-24 17:55:34  host: ip-93-154-233-112.free.aero2.net.pl

    To może od razu kobiety na traktory?

  • 0

    25. ~gościuuuuu  2014-04-24 18:02:53  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    Panowie, troszkę rozwagi. Znam kilka kobiet które niejednego informatyka z wykształceniem wbijały w glebe i to tak że gość nie tylko malał w oczach ale i uciekał gdzie się da. Zresztą powiedzmy sobie szczerze: większość informatykach po tzw dobrych szkołach jest do d... Mały problem u nich urasta do rangi napisania kolejnych 20 ksiąg Pana Tadeusza. Niejednokrotnie (nie jestem informatykiem, programistą itp) pokazywałem im sposób obejścia danego tematu i sami byli zaskoczeni że to się da tak zrobić.

  • 0

    26. ~kobiety na traktory!  2014-04-26 11:27:39  host: ip-94-42-235-203.multimo.pl

    Ale to już było!

  • 0

    27.  2014-04-26 11:58:53

    gościuuuuu - nie uogólnia tu nikt tematu. Nikt nie mówi, ze wszystkie kobiety mają rodzić i co najwyżej pielęgniarkami być. Mnie jednak to siłowe wprowadzanie "równości" (a jej nie będzie z oczywistych względów) jest śmieszne po prostu. Ja rozumiem postulaty o równości zarobków itp. Jednak większość stanowisk pracy nigdy nie będzie "równa" - bo a to trzeba podnieść ciężar co jakiś czas, a to wnieś dokumenty 2 piętra wyżej do archiwum... Tu już kobiety oczekują pomocy - bez względu na ich poglądy ;-) O kopalni czy zakładzie produkującym konstrukcje nie mówię nawet - chociaż znam firmy gdzie kobiety są spawaczami. Co ciekawe - mają krótsze okresy ciągłej pracy (częstsze i chyba dłuższe przerwy - chociaż nie wiem dokładnie)... Znowu - tyle samo powinny zarabiać? Nie stawiam pytania żeby oczekiwać odpowiedzi, jestem za równością, ale w granicach rozsądku i możliwości a przede wszystkim ograniczeń "naturalnych"!

  • 0

    28.  2014-04-26 12:00:48

    Mam mniej więcej połowę klientów, gdzie szefami są kobiety... Znam firmy typowo wykonawcze (konstrukcyjne, drogowe, budowlane itp., gdzie inżynierami są kobiety... Są świetne w tym co robią a do tego świetnie wyglądają na budowie, latem szczególnie ;-)

  • 0

    29.  2014-04-26 12:03:34

    Więcej powiem - kiedy rozmawiam z koietą decydującą w firmie, na decyzję czekam zwykle dłużej, ale jest ona ostateczna , o ile nadzwyczajne zdarzenia nie mają miejsca w czasie realizacji zlecenia. W przypadku facetów decyzje są podejmowane w decyzję, ale zanim wrócę do siebie dwa razy mam telefon z modyfikacją lub zmianą koncepcji ;-) Tak - wolę raczej pracować z kobietami. Facet musi mieć jaja - kobiety z zasady mają je zawsze ;-)

  • 0

    30.  2014-04-26 12:04:35

    Naważniejsze jednak - NIC NA SIŁE! ;-)

Dodaj swoją opinię