Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE zabrał się za dostępność 0-80x z komórek

UKE zabrał się za dostępność 0-80x z komórek

WitekT 27 Lutego 2007 17:11

0 0

W dniach 22-29. stycznia UKE przeprowadził kontrolę dostępności niegeograficznych numerów telefonicznych (np. 0-800) z sieci trzech operatorów komórkowych.

Prawo Telekomunikacyjne nakłada na operatorów obowiązek zapewnienia użytkownikom sieci komórkowych, w przypadku gdy jest to technicznie i ekonomicznie wykonalne, połączeń do numerów niegeograficznych na terytorium Polski, w tym do numerów 0-800 i 0-801 w stacjonarnych publicznych sieciach telefonicznych.

W wyniku kontroli stwierdzono naruszenie przepisów Prawa Telekomunikacyjnego i wobec wszystkich trzech operatorów zostały wydane 26. stycznia zalecenia pokontrolne. Operatorzy zostali wezwani do usunięcia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zaleceń pokontrolnych, nieprawidłowości polegających na niezapewnieniu użytkownikom swojej sieci możliwości realizowania połączeń na numery niegeograficzne na terytorium Polski.

Centertel, oprócz połączeń do numerów z zakresu numeracji 0-800, 0-801, 0-700 i 0-701 przyznanej Telekomunikacji Polskiej, nie zapewnia użytkownikom swojej sieci ruchomej możliwości realizowania połączeń na numery niegeograficzne dla wyróżnika sieci WST = 30, 40, 70 i 80.




PTC nie zapewnia użytkownikom swojej sieci ruchomej możliwości realizowania połączeń na numery niegeograficzne z zakresu numeracji dla WST=30, 40, 70 i 80. Ponadto dla użytkowników swojej sieci stacjonarnej, PTC również nie zapewnia realizacji połączeń do numerów niegeograficznych dla WST = 30, 40, 70 i 80, oprócz numeracji z zakresu 0-800 będącej w jej posiadaniu.

Polkomtel nie zapewnia użytkownikom swojej sieci ruchomej możliwości realizowania połączeń na numery niegeograficzne dla WST = 30, 40, 70 i 80, oprócz numeracji z zakresu 0-801 przyznanej Polkomtelowi. Ponadto dla użytkowników swojej sieci stacjonarnej, Polkomtel nie zapewnia realizacji połączeń do numerów niegeograficznych dla WST = 30, 40, 70 i 80, oprócz numerów z zakresu 0-800, 0-801 przyznanych dla Multimedia Polska, Petrotel, Mediatel, Exatel, Netia, GTS Energis oraz z zakresu 0-80x w sieci Telekomunikacji Polskiej.

Brak realizacji połączeń na ww. zakresy numeracji wynika w szczególności z braku umów obejmujących współpracę Polkomtela, Centertela i PTC z operatorami posiadającymi przydziały numeracji w kwestii realizacji tych połączeń.

Jednocześnie należy podkreślić, że żaden z wymienionych operatorów nie złożył do Prezesa UKE wniosku o zawieszenie lub ograniczenie realizacji nałożonych obowiązków zestawiania połączeń do numerów niegeograficznych.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13. ~  2007-02-27 20:39:17  host: p07-13.opera-mini.net

    Heh,ja kiedyś zadzwoniłam na jakąś infolinię 0-800 z komórki śp.Idei. A jak się później zdziwiłam,że rozmowa kosztowała mnie coś ok. 9zł. :O Odechciało mi się dzwonić na wszelkie "dziwne" numery.

  • 0

    14. ~r  2007-02-27 20:45:52  host: chello087206151164.chello.pl

    #11: ale u mnie żadnych iksów po 681 nie było. Masz na to jakąś teorię? Cały numer wyglądał tak jak podałem w poscie nr 3

  • 0

    15. ~r  2007-02-27 20:47:39  host: chello087206151164.chello.pl

    #11: że niby MON się mną interesi? Może chcą mnie w ministry wziąć? ;)

  • 0

    16. ~r  2007-02-27 20:52:12  host: chello087206151164.chello.pl

    odnośnie tematu newsa to moim zdaniem dobrze że Pani Ania się za to wzięła. W końcu coraz więcej osób nie ma stacjonarnego i powinni mieć możliwość zadzwonienia na audiotele. W komórkach bezpieczniej bo żaden barbarzyńca się do osiedlowej skrzyneczki tu raczej nie podłączy

  • 0

    17.  2007-02-27 20:55:26

    13 - a może dzwoniłeś na 00-800 (International Freephone) ;-)?. W Orangu jest to nieoficjalnie dostępne (taryfikowane jako połączenie krajowe z taktowaniem międzynarodowym czyli 75 lub 80 gr/min). BTW, 00800 też powinno być dostępne z komórek bo czasami się przydaje. Z innych ciekawostek - moja mama przez jakiś dzwoniła za free z Heyah na 800 669626 (jedno z lubelskich radiotaxi). 6 po 800 wskazywałoby na zakres telepsy. Wiosną lub latem numer został jednak zbanowany :-(

  • 0

    18. ~wiwan  2007-02-27 20:57:46  host: hakone.magma-net.pl

    ad 14.no oczywiście ,że nie było.dałem przykład bajzlu numeracyjnego,tzn występowania w polsce zarówno numeru 22681 z którego ponoć konsultant Play do Ciebie dzwonił jak i numerów 22 681 3456 itp.czyli całej tej niejednoznaczności, i byc może nielegalnosci bo obowiazujący PNK takiego (22681) numeru nie przewiduje

  • 0

    19. ~r  2007-02-27 21:37:49  host: chello087206151164.chello.pl

    #18: aha, już rozumiem, dzięki za wyjasnienie :).

  • 0

    20. ~ja  2007-02-27 22:00:57  host: 88.156.63.21

    na 0800 mozna ze skype dzwonic. bardzo dobrze ze uke sie w koncu tym zajal.

  • 0

    21.  2007-02-27 22:07:50

    To już powinno być dawno zrobione. Widać jakie mamy zaległości w rynku telekomunikacyjnym. Właściciel bezpłatnych numerów traktuje je jak swoje "bezpłatne" a za odbieranie każe sobie placić tylko, że nie chce się tym tortem podzielić z innymi opami (Św. Trójcą) a my klienci mamy problemy z połączeniami

  • 0

    22. ~  2007-02-28 07:52:52  host: w3cache2.icm.edu.pl

    Jak dla mnie do wszystkich numerów IN nie będących premium powinien być OBOWIĄZEK podawania numeru geograficznego (tak samo jak ceny połączenia). A swoją drogą ile sieci komórkowych pozwala na połączenia do WST 64 ze szczególnym uwzględnieniem 6422 ?

  • 0

    23.  2007-02-28 08:40:21

    Nigdy nie miałem żadnych problemów z dodzwoneiniem się na numery 0800 z ORANGE. Zawsze dzwonie z komórki na infolinie NEOSTRADY. Nie wiem w czym jest problem o którym piszecie?

  • 0

    24. ~wiwan  2007-02-28 09:52:11  host: hakone.magma-net.pl

    ad 23 więc przeczytaj jeszcze raz tekst.infolinie neostrady to nie jedyne numery niegeograficzne w kraju,a orange to nie jedyna siec komórkowa ad 22 jak dla mnie absolutnie nie,bo niby dlaczego abonenci tych lini maja stosowac takie "obejścia" skoro to inni operatorzy obchodza prawo.Poza tym zaburza to np. kampanie reklamowa jakiegoś numeru np. banku,i co najważniejsze jest to sprzeczne z idea Sieci Inteligentnej-to technika-centrale maja podstawiaćw miejsce numeru z reklamy fizycznie istniejący numer z zasobu PSTN.Dla linii np.804 przeciez ustala sie scenariusz tej usługi,połaczenia są kierowane inaczej np.przed 18 a inazcej po 18,numer ten wybrany we Wrocławiu kieruje Cie do wrocłąwia ,ale np. w prudniku...do Opola.wyobrażasz sobie ten postulowany 'obowiązek" podawania numeru geograficznego w tych przypadkach????

  • 0

    25. ~mirekb  2007-02-28 10:22:05  host: bng89.neoplus.adsl.tpnet.pl

    moze wreszcie porzadek...jako staly uzytkownik roznego tryplu infolinii mowie ze w orange popie i go da sie dzwonic od zawsze pod 0800 w simplusa,ss,heyah.tt to niemozliwe nawet na 801..

  • 0

    26.  2007-02-28 10:25:27

    bardzo dobrze niech zrobia porządek z 0800 bo tylko z orange sie da dzwonic reszta blokuje nr darmowe.

  • 0

    27. ~wiwan  2007-02-28 10:29:46  host: hakone.magma-net.pl

    ad25 od zawsze pod 0800(1-6),nie pod 0800(7-0).więc "mówisz" prawdę tylko w 60 %.a w artykule masz dośc szczegółowo napisane jak jest w przypadku innych sieci komórkowych i innych zakresów numeracji niegeograficznej

  • 0

    28. ~  2007-02-28 15:02:10  host: w3cache2.icm.edu.pl

    wiwan: podawanie numeru geograficznego to nie tylko kwestia kierowania ruchem i scenariuszy. To także "zakamuflowane" premium rate w zakresie 801 4. I to jest dopiero naprawdę chore.

  • 0

    29. ~wiwan  2007-02-28 15:48:40  host: hakone.magma-net.pl

    ad 28 nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.w poscie 24 poddałem w watpliwość opinię z postu 23 ,że powinien być obowiązek podawania przez abonenta mającego numer IN równoczesnie odpowiadającego mu numeru geograficznego.Bo np. w przypadku numeru 804 dla dużej firmy lista odpowiadających mu numerów geograficznych może wynosić kilkadziesiąt i byc rózna w zależności od godziny.To są te właśnie scenariusze zwłaszcza dla linii 804. 8014 jest w TP taryfikowane jak połaczenie miedzystrefowe więc więc nie podzielam zarzutu,że to "zakamuflowane premium rate",chyba ,że dla Ciebie wszystko co droższe niz lokalne to premium rate.wtedy połaczenia F2M ez należałoby uznać-idąc twoim tokiem myslenia - za PR

  • 0

    30. ~dw  2007-03-01 11:50:46  host: inptr-68-2.comarch.com

    Orange - ja już nic nie rozumiem. Do tej pory (jeszcze ok. połowy lutego) mogłem się dodzwonić na 0800 do mojego banku, teraz mam komunikat 'z tego obszaru numer teraz jest nieosiągalny'. Chyba złożę reklamację (jak to jest zwrot abo za te dni + 1/15 abo za każdy dzień odszkodowania??).

  • 0

    31. ~maki  2007-03-20 19:04:00  host: auf118.internetdsl.tpnet.pl

    to zadzwon do banku 0801102030 wlasnie przyslali mi zebym sie z nimi skontaktowal a to jedyny ich numer i kicha

  • 0

    32. ~~ja  2007-10-09 09:28:53  host: 212-87-13-72.sds.uw.edu.pl

    dalej jest to samo! Przynajmniej w Erze - heh!

Dodaj swoją opinię