Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE wygrało z TP przed SOKiK ws. nieprzedłożenia promocji "neostrady tp"

UKE wygrało z TP przed SOKiK ws. nieprzedłożenia promocji "neostrady tp"

WitekT 27 Października 2008 17:00

0 0

27. października odbyła się rozprawa przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie odwołania Telekomunikacji Polskiej od decyzji Prezesa UKE z 16. lutego 2007 roku. Decyzją tą Prezes UKE nałożył na TP karę w wysokości 500 tys. zł za nieprzedłożenie do zatwierdzenia projektów zmiany cennika i regulaminu świadczenia neostrady tp w postaci 5 okresowych ofert promocyjnych, obowiązujących od dnia 16. października 2006 roku.

Kara dotyczyła następujących, nieprzedłożonych do zatwierdzenia ofert:
oferty okresowej zostań z neostradą tp za złotówkę - w okresie od 16. października 2006 roku do 30. kwietnia 2007 roku,
promocji neostrada tp na godziny w okresie od 16. października 2006 roku do 31. grudnia 2006 roku,
promocji podkręć prędkość w okresie od 16. października 2006 roku do 31. grudnia 2006 roku,
promocji startowa promocja neostrady tp w okresie od 16. października 2006 roku do 31. grudnia 2006 roku,
promocji neostrady tp-megaInternet w okresie od 16. października 2006 roku do 31. grudnia 2006 roku.

Wydanym wyrokiem SOKiK oddalił odwołanie TP od zaskarżonej decyzji. W ustnych motywach wyroku Sąd wskazał, iż podzielił w całości ustalenia i ocenę prawną zawartą przez Prezesa UKE w zaskarżonej decyzji.

Sąd wskazał, iż ustawa z 16. lipca 2004 roku Prawo Telekomunikacyjne (dalej także nowe Pt) zawiera Dział II regulowanie rynku telekomunikacyjnego. Zgodnie z przepisami tego działu Prezes UKE przeprowadza analizę rynków właściwych wyrobów i usług telekomunikacyjnych, a po ustaleniu, że na rynku nie występuje skuteczna konkurencja, wyznacza przedsiębiorcę o znaczącej pozycji na rynku właściwym oraz nakłada obowiązki regulacyjne przewidziane w ustawie.
Jednocześnie do czasu podjęcia ww. decyzji i ich uprawomocnienia się ustawa z dnia 16. lipca 2004 roku w Dziale XII, w rozdziale 2 zatytułowanym przepisy przejściowe zawiera uregulowania o charakterze przejściowym pozwalające na utrzymanie dotychczas nałożonych obowiązków. W ten sposób ustawodawca zapewnił płynne przejście z obowiązków nałożonych na podstawie ustawy z 21. lipca 2000 roku Prawo telekomunikacyjne (dalej stare Pt) do obowiązków na podstawie nowego Pt. Przepis przejściowy, na podstawie którego TP miała obowiązek przedstawiać do zatwierdzenia zmiany cenników, stanowił art. 221 ust 1. pkt 1 lit. l nowego Pt.

Sąd zauważył również, iż elementem cennika była opłata za utrzymanie łącza, czyli usługa utrzymania przyłączenia w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych wąsko i szerokopasmowych. To dodatkowo uzasadniało obowiązek przedstawiania cenników do zatwierdzenia, albowiem jest to elementem regulowany przez Prezesa UKE.

Sąd wskazał, iż niezasadna jest argumentacja TP jakoby nałożenie kary powinno nastąpić po przeprowadzeniu osobnego postępowania kontrolnego. W oparciu o przepisy działu X nowego Pt nie można przyjąć, że wymierzenie kary pieniężnej może nastąpić wyłącznie po przeprowadzeniu przez Prezesa UKE postępowania kontrolnego. Sąd wskazał tu na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie sygn. akt VI Aca 929/07.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~mirekb  2008-10-27 17:04:08  host: apn-77-114-111-27.gprs.plus.pl

    dzis same dobre informacje dla FT..im mniejszy mtr tym wiecej zaoszczedza,teraz kara utrzymana..w sumie do przodu dla konsumenta ale w skali FT niewiele orange/tp stanie sie zlego..są za dlugo na rynku i sa duzą korporacją.na prawnikow wydają o wiele wiecej niz na kary od uke

  • 0

    2. ~  2008-10-27 18:10:52  host: user-89-108-255-172.mobile.playmobile.pl

    oby wuecej takich cudownych ifformacji CHWDTPSA

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-158-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet