Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE wygrał prawomocnie z TP przed NSA ws. zmian oferty BSA

UKE wygrał prawomocnie z TP przed NSA ws. zmian oferty BSA

WitekT 21 Listopada 2008 13:56

0 0

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę Telekomunikacji Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odnośnie zobowiązania do zmiany oferty BSA. Skarga została oddalona prawomocnym wyrokiem.

W wyroku z 26. listopada 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę TP na postanowienie Prezesa UKE z 13. lipca 2007 roku utrzymujące w mocy postanowienie z 21. czerwca 2007 roku, w którym Prezes UKE odmówił zawieszenia postępowania prowadzonego w sprawie zobowiązania TP do przygotowania projektu zmiany Oferty Ramowej TP określającej ramowe warunki dostępu do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby szerokopasmowej transmisji danych (BSA).

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

TP wniosła 27. kwietnia 2007 roku o zawieszenie postępowania prowadzonego w sprawie zobowiązania TP do przygotowania projektu zmiany Oferty BSA. Konieczność zawieszenia postępowania TP argumentowała powstaniem zagadnienia wstępnego, tj. niezakończonym postępowaniem sądowo-administracyjnym w sprawie dotyczącej decyzji Prezesa UKE z 4. października 2006 roku w sprawie Oferty Ramowej TP określającej ramowe warunki dostępu do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby szerokopasmowej transmisji danych (oferta BSA 2006). Postępowanie sądowo-administracyjne w tej sprawie nie było prawomocnie zakończone w chwili składania wniosku o zawieszenie (wyrok WSA w Warszawie dotyczący tej sprawy został wydany 26. kwietnia 2007 roku, natomiast wyrok NSA oddalający skargę TP na powyższy wyrok WSA jest z 19. lutego 2008 roku).

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku ogłoszonym 20 listopada oddalił skargę TP oraz zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz Prezesa UKE.
W ustnych motywach uzasadnienia NSA przede wszystkim odniósł się do wniosku TP o zawieszenie postępowania przed NSA z uwagi na decyzję Komisji Europejskiej o skardze przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej. NSA uznał, że w takim zakresie, w jakim wniosek o zawieszenie postępowania był sformułowany, wniosek ten nie powinien być uwzględniony. NSA rozpoznaje sprawę w granicach skargi kasacyjnej i tak też NSA rozważa wniosek o zawieszenie postępowania. Zdaniem NSA sytuacja uzasadniająca zawieszenie postępowania przed NSA nie występowała w niniejszej sprawie.

Sąd wskazał, iż w sprawie były dwa podstawowe problemy:
czy sąd był uprawniony do kontroli powołania Prezesa UKE,
czy toczące się postępowanie sądowo-administracyjne to zagadnienie wstępne w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Odnośnie pierwszego problemu NSA podzielił dotychczasowy pogląd i tym, że w ramach kontroli aktu administracyjnego wydanego przez organ, sąd administracyjny nie kontroluje sposobu powołania organu. Ten pogląd został ostatnio podzielony przez doktrynę - NSA powołał się na glosę prof. Kuczyńskiego. NSA podniósł, że jego wypowiedzi odnośnie powołania kierowników Urzędów Stanu Cywilnego dotyczyły innej sprawy, a konkretnie aktów nadzoru wojewody.

Odnośnie drugiego problemu, zdaniem Sądu w niniejszej sprawie nie zachodziły przesłanki prejudykatu z art. 97 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W ocenie NSA istotne jest to, że decyzja Prezesa UKE z 4. października 2006 roku w sprawie Oferty Ramowej TP była ostateczna. Względy celowości czy ekonomii procesowej nie mogą stanowić o tzw. prejudykacie z art. 97 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego. W tym względzie ewentualnie będzie miał zastosowanie art. 145 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~BAQ  2008-11-21 14:39:05  host: miloses.netia.pl

  Ciekaw jestem komentarza TP

 • 0

  2. ~Gal  2008-11-21 15:05:01  host: hff170.internetdsl.tpnet.pl

  BAQ - "zrobiono to bezprawnie, jestesmy oburzeni". I jak zwykle troche poplacza...

 • 0

  3. ~kwasior  2008-11-21 15:43:58  host: acyq30.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A niech płaczą, ten dzień przejdzie do historii. Streżyńska jest de best!

 • 0

  4. ~  2008-11-21 20:55:56  host: azm168.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Strzeżyńska jes do bani.

 • 0

  5. ~ukenamuniu  2008-11-21 22:33:56  host: 86-59-n1.aster.pl

  Glosę i prejudykat olewam. Legia Waarszawa!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-73-22.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy Internet LTE jest w stanie zastąpić Internet kablowy?

Test szybkości LTE sieci Plus

 

Zobacz wynik | Opinie (18)

Archiwum Ankiet