Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE wydał decyzje o obniżce stawek MTR do P4

UKE wydał decyzje o obniżce stawek MTR do P4

sirmark 29 Czerwca 2009 18:17

0 0

26. czerwca UKE wydał decyzje administracyjne zmieniające stawki z tytułu zakańczania połączeń głosowych w sieci P4 (tzw. stawka MTR) dla Polkomtela, PTC, PTK Centertel oraz Telekomunikacji Polskiej.

O tym, że stawki zostaną obniżone pisaliśmy już 23. czerwca.

UKE postanowił również doprowadzić do stopniowego zrównania asymetrii stawek MTR pomiędzy P4, a operatorami zasiedziałymi: Polkomtel, PTK Centertel i PTC, według następującego harmonogramu:

Rok działalności nowego MNOMaksymalny poziom asymetrii pomiędzy nowymi MNO, a zasiedziałymi MNO
3 rok141 %
3,5 roku126 %
4 rok110 %
4,5 roku94 %
5 rok79 %
5,5 roku63 %
6 rok47 %
6,5 roku31 %
7 rok16 %
7,5 roku0 %





W praktyce wprowadzona decyzjami zmiana oznacza obniżenie stawki MTR w sieci P4 od dnia 1. lipca z odpowiednio 65 gr., 48 gr., 40 gr. (w zależności od okresu taryfikacyjnego) do jednolitej stawki 40,4157 groszy za minutę niezależnie od okresu taryfikacyjnego.

Proponowane przez UKE stopniowe obniżenie stawek MTR w sieci P4 co 6 miesięcy jest związane z koniecznością zwiększenia dynamiki zmiany tych stawek w taki sposób, aby regulacja ta nie była opóźniona względem tendencji rynkowych. Takie równomierne obniżanie stawek MTR (o 15-16% stawek MTR w sieciach pozostałych MNO) pozwoli P4 na utrzymanie efektywnego inwestowania w infrastrukturę przy jednoczesnym sukcesywnym skłanianiu P4 do stopniowej redukcji kosztów, bez konieczności ciągłej ingerencji UKE w stosunki pomiędzy P4, a zasiedziałymi MNO w tym zakresie.

Ze względu na wystąpienie przypadku wyjątkowego i powodującego bezpośrednie i poważne zagrożenie zarówno dla konkurencyjności, jak i dla interesów użytkowników, wydając niniejsze decyzje Prezes UKE zdecydował się skorzystać z uprawnienia wynikającego z art. 17 Prawa telekomunikacyjnego i odstąpił od przeprowadzania postępowania konsultacyjnego, określając okres obowiązywania każdej z tych decyzji do dnia 15 grudnia 2009 r.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 42
  • 0

    23. ~wibra  2009-06-29 21:47:13  host: nat2-138.ghnet.pl

    I niech nikt nie mówi, że MTR nie ma bezpośredniego wpływu na cenę detaliczną. MA na 100 %. A że oprócz tego operator chce zarobić - to chyba normalne. Żyjemy od 20 lat w kapitaliźmie.

  • 0

    24. ~qwe  2009-06-29 22:03:13  host: abfb178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~wibra chciało sie ci pisac ten monolog który nic nie wnosi do dyskusji, przeczytaj moze tresc danej decyzji i wtedy pisz.

  • 0

    25. ~Gormar  2009-06-29 23:14:11  host: 217.96.62.235

    @22. wibra, jakoś nie przypominam sobie żebyś oprotestowywał różnice pomiędzy MTR a FRT (telefony stacjonarne), która do tej pory sięga 380%. Telekomunikacja nie zaczęła się z powstaniem Centertela, PTC oraz Polkomtela.

  • 0

    26. ~Boro  2009-06-29 23:25:31  host: chello089079250035.chello.pl

    Nie wiem skąd takie lamenty jeśli chodzi o MTR do P4, nikt u nas nie lamentował, gdy era, idea i plus budowali sieci i połączenia były po 2zł/min, naliczanie minutowe. Owszem sprzęt staniał od tego czasu, ale nie o rząd wielkości. Operatorzy zasiedziali mieli "sponsoring" ze strony ab. stacjonarnych.

  • 0

    27. ~bra  2009-06-29 23:57:16  host: 77-254-36-192.adsl.inetia.pl

    @Boro- w kwestii uzupełnienia to Era i Plus budowały sieci jednocześnie. Idea (Orange) budowało sieć dużo później i bez wspomagania MTR czy ceny za koncesję na częstotliwości ...

  • 0

    28. ~  2009-06-30 07:56:14  host: dch133.neoplus.adsl.tpnet.pl

    21. ~wibra Biedaku do Play nie dzwonisz - to rozumiem. Z obniżek uzyskanych dzięki Play w mojej sieci i do innych W3 mam nadzieję, że nie korzystasz?

  • 0

    29.  2009-06-30 08:28:06

    O kurczę... całe szczęście! Może obniżą o parę groszy ceny do Playa bo jeden mój kolega właśnie przeszedł z Plusa do Play... Nie pamiętam czy do niego dzwoniłem raz chociaż w ostatnim roku, ale fakt - będę miał drugi numer Play w książce ;-)

  • 0

    30. ~  2009-06-30 09:23:20  host: aqw185.internetdsl.tpnet.pl

    Dziwię się Wam Ludziska co Wy tych opów tak bronicie jeden przez drugiego.Ten lepszy ten gorszy a kasę to ktoś z Was kiedyś liczył ile wydajecie miesięcznie na Tych Drani.Przecież ONI Nam się prosto w w twarz śmieją i robią z nami co chcą a My im za to płacimy i nie mamy Nic do Gadania...Pomyślcie ile kasy z nich każdy na stokłu zarabia a my marne tysiąc złotych z tego przeżyć i zapłacić "abonament" bo musimy.Nikt się o to nie zapyta czy masz czy nie masz tylko płacić.Nie dajmy się oszukiwać! Pozdrawiam Wszystkich. :)

  • 0

    31. ~Gormar  2009-06-30 10:40:39  host: 217.96.62.235

    @30. Nie gorączkuj się tak. Chcesz płacić tyle na ile cię stać weź prepaid'a z długim czasem ważności środków na koncie. Nie chcesz nic płacić, znajdź otwarty punkt dostępowy WiFi i dzwoń przez VoIP do klientów VoIP.

  • 0

    32.  2009-06-30 11:08:17

    31: A od kiedy to są dostępne i która sieć takie oferuje prepaidy z długim czasem ważności konta? Czy aby nie właśnie play coś takiego, jako pierwszy, wprowadził? Wszyscy z W3 zmuszają tylko do robienia skarbonki z komórki.

  • 0

    33.  2009-06-30 13:50:36

    dajcie spokój z tymi skarbonkami... 30 złotych miesięcznie to skarbonka? Wy w ogóle korzystacie z telefonów? Bo coś mam wrażenie, ze lubicie je tylko mieć a nie z nich korzystać?

  • 0

    34.  2009-06-30 15:41:39

    33: Wyobraź sobie, że można mieć na koncie 150 zł blisko 6 h. w bonusie, po kilka godzin miesięcznie na wychodzących i przychodzących, więcej nie mam potrzeby gadania przez telefon, i kończy się ważność konta na wychodzące. Muszę doładować za kolejne 50 zł i to nie jest skarbonka? To co mam gadać na siłę, żeby dobrze zrobić operatorowi?

  • 0

    35. ~Gormar  2009-06-30 17:56:15  host: 217.96.62.235

    @30. wlo ty zapewne prowadzisz biznes i musisz czasami prowadzić dłuższe rozmowy z klientami przebywając poza biurem. Ja akurat takiego problemu nie mam ;). Jak potrzebuje dłużej porozmawiać to sobie podłączam do kompa TOPCom Buttlera 4012, albo mam zainstalowanego sjPhone i gadam przez VoIP do oporu. To znaczy, aż ktoś się nie przyczepi, że nie pracuje ;).

  • 0

    36. ~Gormar  2009-06-30 17:57:01  host: 217.96.62.235

    Sorki to powyższe to do wlo 33.

  • 0

    37. ~Gormar  2009-06-30 17:59:21  host: 217.96.62.235

    A tak poza tym to czemu ja mam sponsorować biznesowe telefony płacąc stawkę dużo wyższą niż oni ;). Przecież minuta poniżej 20gr to dla opów z W3 strata.

  • 0

    38.  2009-07-01 11:28:00

    A co z Netią, Centernetem, MVNO, CP i innymi?

  • 0

    39.  2009-07-01 11:28:44

    Bo wedle tej decyzji oni nadal płacą starą stawkę.

  • 0

    40.  2009-07-01 11:52:50

    A jakie są FRT?

  • 0

    41. ~Gormar  2009-07-01 19:12:38  host: 217.96.62.235

    @41. Z tego co słyszałem w FTR w Polsce jest w granicach 3,5 gr netto.

  • 0

    42. ~impassive  2009-07-03 11:55:40  host: ip-94-42-25-168.multimo.pl

    Wlo o tych skarbonkach wypowiada się tutaj z pozycji operatora, nie konsumenta.

Dodaj swoją opinię