Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE wiedział o sprzedaży infrastruktury TP, bada czy to ucieczka przed podziałem

UKE wiedział o sprzedaży infrastruktury TP, bada czy to ucieczka przed podziałem

WitekT 2 Lutego 2009 17:23

0 0

Telekomunikacja Polska poinformowała wcześniej Prezes UKE o dzisiejszej transakcji, w której najpierw sprzedała swoją infrastukturę telekomunikacyjną spółce TP Invest, a potem wzięła ją od niej w leasing - dowiedziało się TELEPOLIS.PL.

Szerzej o transakcji pisaliśmy w tej wiadomości.




Jak wynika z informacji TELEPOLIS.PL, TP zapewniała Prezes UKE, że w kontrakcie sprzedaży i leasingu z TP Invest zostają zabezpieczone uprawnienia altarnatywnych operatorów korzystających z sieci TP na bazie dotychczasowych umów o połączeniu sieci lub decyzji zastępujących umowę.

Szczegóły tej sprawy są teraz analizowane przez zespół UKE ds. funkcjonalnej separacji pod kątem ewentualnych utrudnień dla procesu podziału TP na część detaliczną i hurtową. Jeśli okaże się, że ta transakcja jest próbą ucieczki TP spod regulacji UKE, to wówczas konieczne może się okazać określenie nowego rynku i ustalenie na nim pozycji znaczącej dla TP Invest - powiedział TELEPOLIS.PL Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 35
  • 0

    16. ~volvo  2009-02-03 10:17:22  host: proxy2.netia.pl

    jasne - net by miał 100mb - ale dostępny byłby tylko w pakiecie z abonamentem TP i za cenę dyktowana przez TP i bynajmniej nie na poziomie europejskim a czysto monopolistycznym - inaczej mówiąc - nie miałbyś alternatywy - żadnej !!! - a internet zgodnie z zasadą PŁACZ i PŁAĆ... fajna perspektywa ?

  • 0

    17. ~Adam  2009-02-03 10:19:56  host: mybox.uk-hosting4u.com

    do15. - bez tak przez ciebie wyszydzanej pani prezes, mógłbyś tylko wybierać - TP ? albo kablówka. a jeśli nie mieszkasz w warszawie albo innym większym mieście to zostałby ci dial-up. te twoje 100 mb to możesz sobie między bajki włożyć!

  • 0

    18. ~;-)  2009-02-03 10:24:58  host: mail137.anonymouse.org

    w świetle prawa niby wszystko OK, ale czy nie czujecie smrodku??? TP jako spolka gieldowa nie powinna stosowac tanich chwytow - kombinacje i jeszcze raz kombinacje na poziomie pana Jozka z warzywniaka

  • 0

    19. ~Tymon  2009-02-03 12:07:57  host: 212.160.172.70

    Ad 18. no właśnie.. jako spółka giełdowa powinna mieć takie prawo jak każda inna spółka do inwestowania i zarabiania dla siebie i swoich akcjonariuszy. Zauważ, że jakoś nikt nie reguluje rynku farmaceutycznego, bo leki ratujące ludzkie życie za za drogie... i wiadomo ile ludzi na świecie choruje na raka lub Aids...

  • 0

    20. ~Chrome_TP  2009-02-03 14:02:44  host: agj194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dobra ekhm zluzujcie nieco, bo znowu Witek będzie narzekał że to nie Gazopolis, Lekopolis, itp :P

  • 0

    21.  2009-02-03 14:10:14

    20: polisopolis.pl :D

  • 0

    22. ~Tymon  2009-02-03 14:44:14  host: 212.160.172.70

    propolis...

  • 0

    23. ~Gormar  2009-02-03 17:00:36  host: 87-205-199-243.adsl.inetia.pl

    Przede wszystkim to zluzuj sam Chrome_TP. Ja stoję przy zdaniu, że infrastruktura tzw. ostatniej mili powinna być współdzielona przez chętne firmy. I powinno to dotyczyć zarówno kablówek jak i telekomów. Przykładowo u mnie w bloku działa tylko jedna i to akurat najdroższa kablówka, gdyż prezio spółdzielni nie chce aby przeciągać więcej kabli. A nie pomyśli, żeby zmusić obie firmy do wykorzystania swojej infrastruktury. Oczywiście zdaje sobie sprawę, iż droższa firma najwięcej na tym straci i być może dogadała się z prezesem, aby ten utrudniał wejście konkurencji. I w mojej ocenie TPSA działa podobnie z tym, że Streżyńskiej nie przekupią. Odrębna sprawa to infrastruktura. U mnie jedna firma "bierze" internet od TPSA (Polpak-T) a druga z Exatela. I tak właśnie powinno być.

  • 0

    24. ~Abonent_tp  2009-02-03 17:33:01  host: 212.160.172.70

    @23.. hmm u mnie w bloku (11 pięter) jest inny preceder. Dawno temu tepsa okablowała wiązką, który biegnie od piwnicy aż po dach, kiedy u mnie próbowali instalować telefon okazało się, że większość kabla jest zajęta przez instalację domofonu. Zaznaczam, że wtedy nie było jeszcze LLU, ani WLR i BSA...

  • 0

    25. ~Gormar  2009-02-03 18:52:35  host: 87-205-199-243.adsl.inetia.pl

    Aż takiego współdzielenia infrastruktury nie popieram ;)

  • 0

    26. ~Urko  2009-02-03 19:20:59  host: bdi39.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ad 23. Gromar, pelna zgoda, kazdy kto zainwestuje i wybuduje tą ostatnia milę powienien móc móc ją współdzielić.

  • 0

    27. ~Gormar  2009-02-03 19:27:54  host: 87-205-199-243.adsl.inetia.pl

    Tyle, że żadna firma z własnej woli raczej nie zechce udostępnić konkurencji "ostatniej mili". A przecież za instalacje kablówki się płaci i dodatkowo podpisuje umowę terminową, więc firmie kable się raczej szybko zwrócą.

  • 0

    28. ~Urko  2009-02-03 22:05:50  host: bdb209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A kogo obchodzi to że KLient placi kablówce (?) bo napewno nie &tp. Ja nigdy nie rozumialem jak mozna oczekiwac od danej firmy ze udostepni jesli nie chce cos co sama wybudowala, wczesniej inwestując... szczegolnie jesli przez ponadt 50lat nikt nie inwestowal w infrastrukture telekom. Ale może się mylę...

  • 0

    29. ~n  2009-02-03 23:50:11  host: xdsl-11606.wroclaw.dialog.net.pl

    A ja jestem zdania, że pomysł Gormar jest prawie świetny. Infrastruktura "ostatniej mili" powinna być udostępniania wszystkim chętnym firmom, niezależnie czy zbudowała ją tp, UPC, netia, czy dialog, najlepiej po cenach regulowanych przez UKE. Napisałem jednak "prawie" bo mam wątpliwości kto tą infrastrukturę będzie chciał budować.

  • 0

    30. ~ukenamuniu  2009-02-04 00:05:12  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~n: oczywiście.. i przy sieciach NGN/NGA powinien być nakaz doprowadzania do abonentów oddzielnych włókien by nie było problemów z pasmem i przejmowaniem abonentów

  • 0

    31. ~Urko  2009-02-04 19:31:24  host: bcy193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ad 29 i 30, no ale jak to widzicie, dana firma zobiła sieć i potem ktoś ma ją jej zabrać bo ... bo ktoś inny tak chce? A co z prawem własności?

  • 0

    32. ~abonent_tp  2009-02-05 13:52:59  host: 212.160.172.70

    ... to powinno być coś jak z drogami, budować może każdy i używać może każdy - tyle że za opłatą jawną czy nie, to sprawa regulacji. Tam, gdzie to komuś nie przeszkadza, niech płaci innemu opowi.

  • 0

    33. ~Urko  2009-02-05 20:08:37  host: bcy250.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Patrząc na jakość dróg u nas zdecydowanie mi się ten pomysł nie podoba.

  • 0

    34. ~ukenamuniu  2009-02-07 15:25:19  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~Urko: antycypowałem..

  • 0

    35. ~Chrome_TP  2009-02-20 15:02:38  host: 212.160.172.70

    Ale zaraz, zaraz panowie i panie przecież wy chcecie wprowadzić coś o co TP chce przepchnąć od dawna a UKE się nie zgadza czyli min BSA i WLR po infrze każdego opa aby każdy mógł z każdym a nie tylko największym - a póki co UKE stwierdziło że byłoby to zagrożenie dla rozwijającej się konkurecji :P więc jak to jest że większość z was niemal ślepo bije peany dla działań UKE ale jak przychodzi co do czego to jednak popiera "wizję" głoszoną przez TP - jak to jest hm ? :>

Dodaj swoją opinię